فیلم نگار ۲۲۰ از ژان كلود كریر و خورشید مجیدی می گوید

فیلم نگار ۲۲۰ از ژان كلود كریر و خورشید مجیدی می گوید دویست وبیستمین شماره ماهنامه تخصصی فیلم نامه نویسی«فیلم نگار» ویژه خرداد 1400 با ادای دینی به «ژان کلود کریر»، فیلمنامه نویس شهیر فرانسوی و آثارش منتشر گردید.


به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از بنیاد سینمایی فارابی، آغازگر مطالب این شماره، بخش سینمای ایران است که در آن به نقد و بررسی فیلمنامه فیلم خورشید ساخته مجید مجیدی (۱۳۹۸) پرداخته شده است.
بر اساس این خبر، در صفحات کشمکش ابتدا طرح مفصل سریال قورباغه آمده و در ادامه این سریال از منظر مسیر رسیدن از ایده به داستان و خاصیت های متفاوت فیلمنامه‌ی آن مورد تحلیل قرار گرفته است.
در بخش ایجاز شماره ۲۲۰ فیلم نگار، فیلمنامه‌ی کوتاه دو آل پا و گفت وگوی محمدرضا نعمتی با محمدرضا مرادی نویسنده و کارگردان این اثر انتشار یافته است.
پرونده نویسندگان بزرگ تاریخ سینما به ژان کلود کریر (نویسنده و بازیگر فرانسوی ۱۹۳۱ تا ۲۰۲۱) اختصاص دارد که چند ماه قبل در گذشت. آنچه ژان کلود کریر به هنر فیلمنامه نویسی افزود، تأثیر وی در تبلور نبوغ برخی از کارگردانان بزرگ تاریخ سینما و چند یادداشت و گفت و گو با این نویسنده شهیر، مقاله های این بخش را تشکیل می دهد.
در بخش سینمای جهان، سیناپس فیلم های یهودا و مسیح سیاه، حفاری و رفقای عزیز و در ادامه نقدهایی را که نویسندگان مجله درباره این آثار نوشته یا ترجمه کرده اند، می خوانیم. پرونده فیلمسازان شاخص ژانر به فریتس لانگ Fritz Lang از با اهمیت ترین فیلمسازان آلمانی (۱۸۹۰ تا ۱۹۷۶) اختصاص دارد و شامل چند یادداشت خواندنی است.
فیلمنامه کامل این شماره به دکتر ژیواگو (محصول ۱۹۶۵ انگلیس و ایتالیا) نوشته رابرت بولت Robert Oxton Bolt‎ اختصاص دارد که احمد فاضلی شوشی آنرا به فارسی برگردانده است. یادداشت مترجم، سکانس طلایی فیلمنامه و یک نقد درباره این اثر، اختتام بخش مطالب این شماره است.
فیلم نگار به صاحب امتیازی سازمان سینمایی و با حمایت بنیاد سینمایی فارابی منتشر می شود و نصرت الله تابش مدیر مسئول و سردبیر و میثم محمدی دبیر تحریریه فیلم نگار هستند. آخرین مجلد مکتوب این ماهنامه تخصصی فیلمنامه نویسی بهمن سال ۹۸ شماره ۲۰۰ و ۲۰۱ منتشر گردید و از شماره ۲۰۲ و ۲۰۳ (نیمه اسفند ۹۸) به بعد، شرایط خرید نسخه دیجیتال در سایت فیلم نگار برقرار شد. سایت ماهنامه تخصصی فیلمنامه نویسی فیلم نگار نیز در نوزدهمین سال انتشار (مرداد ۱۳۹۹) جهت استفاده فیلمنامه نویسان و علاقه مندان به فیلمنامه نویسی شروع به کار کرد.
در سایت این مجله تخصصی، اخبار مربوط به فیلمنامه (در سطح ایران و جهان)، معرفی فیلم های روز ایران و جهان، نقدهایی پیرامون فیلمنامه فیلم های ایرانی و برخی فیلم های خارجی، مقالاتی پیرامون فیلمنامه نویسی، ترجمه برخی مقالات سینمایی معتبر پیرامون فیلمنامه و فیلمنامه نویسی و... قابل دسترسی است.
علاقمندان جهت تهیه این شماره و استفاده از مطالب شماره ‍ های قبلی می توانند به سایت فیلم نگار مراجعه کنند.


1400/03/05
23:14:56
5.0 / 5
332
تگهای خبر: مقاله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی