رئیس دانشگاه خواجه نصیر در همایش صنعت نیروگاه های حرارتی:

بررسی مسائل و تبعات محیط زیستی نیروگاه های حرارتی را متقبل شده ایم

بررسی مسائل و تبعات محیط زیستی نیروگاه های حرارتی را متقبل شده ایم به گزارش بازار مقاله رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در همایش سالانه بین المللی انجمن مهندسان مکانیک ایران و همایش صنعت نیروگاه های حرارتی با تکیه بر اینکه این دانشگاه بررسی مسائل و تبعات محیط زیستی نیروگاه های حرارتی را متقبل شده است، خاطرنشان کرد: همینطور درتلاش برای طی مراحل تشکیل شرکت دانشگاهی در آینده نزدیک هستیم که بتواند ما را بیشتر از پیش به ادبیات مشترک با صنعت متصل کند.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، دکتر یزدان دوست، رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در بیست و نهمین همایش سالانه بین المللی انجمن مهندسان مکانیک ایران و هشتمین همایش صنعت نیروگاه های حرارتی که با همکاری گروه مپنا و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و به میزبانی این دانشگاه در حال برگزاری است، ضمن گرامیداشت سوم خرداد و سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار نمود: این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه صنعتی کشور است و در دهه اخیر به لحاظ رویکرد نوآورانه در حوزه های صنعتی و فناوری کشور جایگاه وزینی پیدا کرده است.
یزدان دوست اضافه کرد: دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در سالهای اخیر دستاوردهای بزرگی داشته است. این دانشگاه با همکاری گروه مپنا موسسه حمل و نقل هوشمند را سال قبل راه اندازی نمود و انتظار می رود که در سایه هماوردی و همفکری، حضور موثرتری در این عرصه داشته باشیم.
رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر خاطرنشان کرد: تاسیس "صندوق پژوهش و فناوری نصیر" از دستاوردهای دیگر دانشگاه بوده است. همینطور درتلاش برای طی مراحل تشکیل شرکت دانشگاهی در آینده نزدیک هستیم که بتواند ما را بیشتر از پیش به ادبیات مشترک با صنعت متصل کند.
ایشان در ادامه اضافه کرد: از سال ۹۸ با هدف همکاری با مناطق ویژه و آزاد، در حال تبادل اندیشه و فعالیت با فرودگاه و منطقه ویژه پیام بوده ایم و واحد پردیس بین الملل و چند گرایش دانشگاه و سایر واحدهای مرتبط در آن جا مستقر هستند و انتظار می رود در سال ۱۴۰۰ شاهد فعالیتهای ارزشمند ای در آن جا باشیم و در این حوزه از همفکری، همراهی و پشتیبانی مجموعه معاونت علمی ریاست جمهوری برخوردار هستیم.
یزدان دوست اظهار داشت: دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بررسی مسائل و تبعات محیط زیستی نیروگاه های حرارتی را متقبل شده و امیدواریم در این حوزه نقش محوری ایفا کند.
وی خاطرنشان کرد: انتظاری که از انجمن مهندسان مکانیک و دیگر انجمن ها می رود، این است که بتوانند آینده را ترسیم کنند. آینده ای که از این قالب های سنتی فاصله می گیرد، اما همچنان اهمیت، لزوم و جایگاه این قالب ها باقی می ماند. رویکرد در پیش گرفته شده باید همه جانبه نگر، بین رشته ای و تعاملی باشد. همه مسائل پیش رو همچون اشتغال، محیط زیست و.. مسائل بشریت شده است که در این حوزه دانشگاه بعنوان یک موجود هدفمند و اجتماعی و صنعت بعنوان یک بازوی فعال و پشتیبان جبهه توسعه به همراه انجمن های علمی باید دست به دست هم دهند و آینده را به نحو مناسب بسازند.
دکتر غفاری، نایب رییس انجمن مهندسان مکانیک ایران و دبیر همایش ضمن اشاره به این نکته که مقالات زیر نظر ۵۲ دبیر تخصصی از اعضای هیات علمی در سرتاسر کشور ارزیابی شده اند، اظهار نمود: از مقالات فرستاده شده ۳۵۷ مقاله از مهندسی مکانیک و ۶۲ مقاله از نیروگاهی حرارتی پذیرفته شده و هر مقاله به صورت میانگین توسط ۸/۲ داور بررسی شده است.
وی ادامه داد: آمار مقاله های ارسالی به این انجمن وانجمن های دیگر طی بازه زمانی ۱۰-۱۲ سال گذشته با سیر نزولی مواجه بوده است که دلیل این کاهش سیاست هایی است که عملا ارزش و امتیاز مقالات در دانشگاه ها را محدود می کند و حتی برای دانشجویان در این حوزه یا امتیازی در نظر گرفته نمی گردد یا بسیار ناچیز است.
غفاری خاطرنشان کرد: سیاست های وزارت علوم با هدف سوق دادن فعالیتهای پژوهشی به سمت عرضه مقالات در مجلات علمی و ژورنال های بین المللی بوده که البته باوجود این که این اتفاق افتاده، ولی این سیاست در بلند مدت به ضرر دانشگاه ها و علم است.
دکتر علی آبادی، رئیس انجمن مهندسان مکانیک ایران و مدیر عامل گروه مپنا اظهار نمود: کنفرانس های مهندسی بویژه کنفرانس مکانیک یک نهاد مدیریت دانایی است.
وی علت کاهش تعداد مقالات را، بها ندادن به مقالات علمی دانست و اظهار داشت: در تصمیم سازی ها به این انجمن ها بها داده نمی گردد و لازم است در تصمیم گیری های ملی به کنفرانس های علمی توجه گردد و از نظرات آنها استفاده گردد.
رئیس انجمن مهندسان مکانیک ایران در ادامه خاطرنشان کرد: لازم است ما وارد یک تغییر رویکرد شویم. هم اکنون سهم انرژی های تجدیدپذیر به طرز قابل ملاحظه ای در حال افزایش و سوخت های فسیلی بعنوان منبع انرژی در حال کاهش است. حال اگر ما اقدامی در زمینه سوخت های فسیلی انجام دهیم، گرفتار مشکل خواهیم شد.
وی افزود: دنیا در بخش حمل و نقل از خودرو های سنتی بنزینی در حال فاصله گرفتن است و ما به این سمت در حرکت هستیم و سرمایه گذاری در این عرصه اشتباه است؛ چون که گذشته از اثرات زیست محیطی، هزینه های اقتصادی به دنبال دارد.
علی آبادی تصریح کرد: بهترین وضعیتی که میتوان ترسیم کرد، این است که دولت ها و ملت ها با هم همکاری کنند و بتوانند انرژی مورد نیاز را از راه انرژی تجدید پذیر به دست آورند و ذخیره سازی انرژی را به نحو مناسبی انجام دهند.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، بیست و نهمین همایش سالانه بین المللی انجمن مهندسان مکانیک ایران و هشتمین همایش صنعت نیروگاه های حرارتی از ۴ خرداد ماه در دانشگاه خواجه نصیر شروع به کار کرده و تا ۶ خرداد ماه ادامه دارد. در این همایش دستاوردهای علمی و پژوهشی اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و صنعتگران در رشته های مهندسی مکانیک، برق، مواد، شیمی و سایر رشته های مرتبط عرضه می شود. برنامه این همایش شامل میزگردهای تخصصی، نشست های عرضه مقالات پژوهشی و صنعتی، سخنرانی های کلیدی توسط اساتید برجسته داخل و خارجی، کارگاه های آموزشی تخصصی و مسابقات علمی دانشجویی هدفمند برای دانشجویان و صنعتگران است. از خصوصیت های مهم این همایش برگزاری ۶ میزگرد تخصصی در زمینه های مورد توجه امروز جامعه علمی و صنعتی کشور است. سه میزگرد توسط معاونان آموزشی، پژوهشی و دانشجویی وزارت علوم در زمینه های دانشگاهی و سه میزگرد در زمینه های تخصصی توسط گروه مپنا، به صورت پرسش و پاسخ با دانشگاهیان و صنعتگران برگزار می گردد.
منبع:

1400/03/05
12:09:47
5.0 / 5
727
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی