تفاوت خارش پوست در مناطق مو دار و بی مو

تفاوت خارش پوست در مناطق مو دار و بی مو بازار مقاله: خارش مزمن پوست یک مشکل بالینی جدی ناشی از بیماریهای زمینه ای پوست، کبد یا کلیه است. بین 10 تا 20 درصد از افراد کشورهای پیشرفته از درماتیت رنج می برند اما به سبب درک محدود مکانیسم های خارش، هیچ درمان موثری برای بیشتر بیماران وجود ندارد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، تا قبل از این تصور می شد که مکانیسم های خارش پوست در تمام نواحی پوست به یک صورت است اما در یک مطالعه جدید محققان دانشکده علوم زیستی موسسه فناوری "جورجیا" تفاوت خارش در مناطق مو دار و بی مو پوست را کشف کردند.
این کشف می تواند راه را برای توسعه درمان های موثر برای بیمارانی که از خارش مداوم پوست رنج می برند هموار کند.
دو محرک متفاوت شیمیایی و مکانیکی سیستم عصبی، موجب ایجاد احساس خارش بوسیله اعصاب حسی در پوست می شوند. دانشمندان جمعیت خاصی از نورون ها را شناسایی نمودند که خارش را در پوست بی مو(پوست صافی که در کف دست و پا وجود دارد) کنترل می کنند.
در این مطالعه دانشمندان آزمایشاتی را روی موش ها انجام دادند و در آن به بررسی حالات پوست موش ها هنگام فعال یا مسدود کردن این سلول های عصبی پرداختند.
آنها دریافتند نورون های اصلی بسته به نوع و جمعیت شان سبب خارش در نواحی مختلف می شوند. سلول های عصبی در پوست مودار که احساس خارش در پوست بی مو ایجاد نمی کنند یک جمعیت خاص و سلول های عصبی که سبب خارش در نواحی بی مو پوست می شوند نیز یک جمعیت خاصی از سلول ها هستند. تا حالا پژوهشگران تصور می کردند سلول هایی که سبب خارش پوست می شوند از یک جمعیت هستند.
طی این مطالعه دانشمندان بر روی پوست صاف و براق دست و پای موش های کوچک تمرکز کردند. استفاده از موش هایی که به روش ژنتیکی اصلاح شده بودند همین طور به پژوهشگران در شناسایی نورون های حسی مناسب مسئول خارش های پوستی بی مو کمک کرد.
در یک آزمایش، دانشمندان ماده شیمیایی به موش ها دادند تا بطور خاص یک خط کامل از سلول های عصبی را غیرفعال کنند. با تمرکز بر روی سه مکانیسم عصبی که قبلاً شناخته شده بودند و مربوط به احساس خارش در پوست مو دار بودند، پژوهشگران دریافتند که دو نورون MrgprA۳ + و MrgprD + نقش اساسی در خارش پوست بی مو ندارند و نورون سوم MrgprC۱۱ + این نقش را بر عهده دارد که از بین بردن آن موجب کاهش خارش حاد و مزمن در کف دست و پای موش های آزمایشگاهی می شود. انتظار می رود این مطالعه به توسعه درمان هایی که موجب خاموش شدن این سلول های عصبی ایجاد کننده خارش شده و احتمالاً موجب مسدود شدن آنها در پوست انسان شود، بیانجامد. پژوهشگران در آخر گفتند قصد دارند در آینده دریابند که چگونه این نورون ها اطلاعات را به نخاع و مغز منتقل می کنند.
منبع:

1400/03/02
21:54:45
5.0 / 5
549
تگهای خبر: پژوهش , دانشمند , سلول , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی