توسط فرهنگستان هنر صورت می گیرد؛

برگزاری دوسالانه بین المللی هنرهای دیجیتال در جهان اسلام

برگزاری دوسالانه بین المللی هنرهای دیجیتال در جهان اسلام به گزارش بازار مقاله رئیس گروه تخصصی چندرسانه ای فرهنگستان هنر درباب برگزاری دوسالانه بین المللی هنرهای دیجیتالی در جهاان اسلام اظهار داشت: هدف از برگزاری این جشنواره تبادل تجربیات و تحقیقات در فضایی بینارشته ای در جغرافیای جهان اسلام است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا از روابط عمومی فرهنگستان هنر، گروه تخصصی چندرسانه ای فرهنگستان هنر «دوسالانه بین المللی هنرهای دیجیتال در جهان اسلام» را در سال ۱۴۰۲ برگزار می نماید.
یکی از برنامه های آتی گروه تخصصی چندرسانه ای، برگزاری «دوسالانه بین المللی هنرهای دیجیتالی در جهان اسلام» است که در ۲۷ اردیبهشت سال ۱۴۰۲، هم زمان با روز جهانی ارتباطات، برگزار می شود.
عبدالحسین لاله، رئیس گروه تخصصی چندرسانه ای فرهنگستان هنر، درباره اهداف این دوسالانه گفت: این همایش با هدف گردهمایی پژوهشگران و هنرمندان برجسته دانشگاهی در جغرافیای جهان اسلام برگزار می شود تا تجربیات و نتایج تحقیقات خودرا درباره هنرهای دیجیتال در فضایی میان رشته ای به اشتراک بگذراند.
او در این زمینه که چرا فرهنگستان هنر تصمیم به برگزاری چنین همایشی در سطح بین الملل دارد، تصریح کرد: یکی از وظایف اساسنامه ای و اصلی فرهنگستان هنر، رصد هنرها در تمامی حوزه ها در داخل و خارج از کشور است و هنرهای دیجیتال، پدیده ای جهانی و جدید و فراگیر است و تأثیرات آن در ابعاد وسیع و مصادیق بسیار قابل مشاهده و ارزیابی است؛ از این روی گروه تخصصی چندرسانه ای پیشنهاد نمود تا این همایش در سطح بین الملل اجرا شود.
عبدالحسین لاله درباره حوزه ‎ها و شاخه های هنر دیجیتال توضیح داد: هنرهای دیجیتال شامل همه شاخه های هنری مانند نقاشی و فیلم برداری و عکاسی است، ولی برخی از هنرها اساساً زاده دیجیتال اند؛ مثل گلیچ آرت، موشن کپچر، گرافیک مدرن دیجیتالی و همه هنرهایی که مستقل از دل دیجیتال به وجود آمده اند.
او تلاقی دیجیتال و هنر را در محورهای این دوسالانه اینگونه ارزیابی و افزود: آنچه امروزه هنر را به شدت در عرصه های عملی و نظری تحت تأثیر قرار داده دیجیتال است. دیجیتال نه فقط آمده تا کیفیت تولید آثار هنری را بیشتر کند، بلکه بحث بر سر این است که استفاده از فناوری دیجیتال مفاهیمی پایه ای چون زیبایی شناسی و نور و رنگ را تحث تأثیر قرار داده است؛ بدین سبب باید ببینیم تحولاتی که حالا در کشورهای مختلف رخ می دهد، به ویژه در کشورهای اسلامی، چه سمت وسویی پیدا کرده است و اساساً برنامه و چشم انداز این کشورها در زمینه توسعه و بهره گیری از هنرهای دیجیتال چیست؟
رئیس پژوهشکده هنر به شرح ساختار پژوهشی و اجرائی این دوسالانه پرداخت و اظهار داشت: از آنجائیکه جایگاه فرهنگستان هنر جایگاهی پژوهشی است، قاعدتاً باید به وجه پژوهشی موضوع توجه بیشتری شود، ولی طبیعی است که در کنار آن نرم افزارهایی ارائه یا برنامه هایی صوتی تصویری آماده شود، یا حتی ممکنست بعنوان الگو و نمونه از تحولات دیجیتالی، از چند نمایشگاه دیجیتال از کشور خودمان و یا کشورهای دیگر هم استفاده نمائیم.
او به چگونگی بازتاب چالش ها و تقسیم بندی های جغرافیایی جهان اسلام و وضعیت هنر دیجیتال در جهان اشاره و اشاره کرد: بنظر می رسد که برخی از کشورهای جهان اسلام، مثل ترکیه و مالزی، پیشرفت های شگرفی دراین زمینه دارند؛ بدین سبب امیدواریم پژوهشگران ما از این طریق بتوانند از تجربیات آنها، و آنها هم از تجربیات پژوهشگران ما در این حوزه بهره بگیرند. در مجموع، این دوسالانه فرصتی برای تعاملات بیشتر پژوهشگران مسلمان در این حوزه گسترده و مهمست.
عبدالحسین لاله درباره میزان سهم هنرهای دیجیتالی جغرافیای جهان اسلام از اقتصاد و بازتولید ایده و افکار مستقل در جهان اظهار داشت: امروزه استفاده از فناوری دیجیتال بخش مهمی از اقتصاد دنیا را ایجاد کرده است؛ برای اینکه این فناوری خاصیت های خاص خودرا دارد. یکی از این خاصیت ها در عرصه اقتصاد، تولید انبوه به شکل ارزان و آسان و سریع است؛ بدین سبب فناوری دیجیتال نقشی اساسی در حوزه های مختلف در جهان ایفا می کند؛ منتها آنچه در حال اتفاق افتادن است و در کشورهای دیگر و قاعدتاً در جغرافیای جهان اسلام با مشکل مواجه می باشد، این نکته است که تا چه اندازه در تولید فرآورده های دیجیتالی، مؤلفه های فرهنگ بومی آن کشورها نقش دارند؟ بنظر می رسد که زبان کشورهای غربی، بیشتر تجاری است. آنها از هر آنچه موجب رونق تجاری بشود استقبال می کنند، ولی طبیعی است که چنین مرامی نمی تواند در کشورهای دیگر مورد توجه قرار بگیرد.
او اشاره کرد: از آنجائیکه هنرهای دیجیتالی و رسانه های ارتباطی امروزی نقش آگاهی بخش خیلی پُررنگی دارند و این آگاهی بخشی و آگاهی دهی را با جذابیت های سمعی و بصری ارائه می دهند، نقشی فوق العاده در مستندسازی وقایع ایفا می کنند؛ حتی می توانند به تقابل با رسانه های رسمی شبکه های بزرگ بپردازند، می توانند آگاهی بخشی را فراگیر کنند، می توانند حوزه هایی را پوشش دهند که شبکه های رسمی از انجام آن عاجزند؛ بدین سبب البته که در آگاهی بخشی جهان اسلام نقش اساسی دارند و نباید فراموش بکنیم همین آگاهی بخشی مبنا و پایه استقلال و آزادی خواهی است. بنظر می رسد هنوز جهانی شدن معنای خودرا نیافته است، ولی اگر منظور از جهانی شدن سیطره یک قدرت جهانی باشد، طبیعی است که آگاهی بخشی می تواند با این روند به تقابل برخیزد. حالا این سیطره می خواهد از جانب روسیه، چین، انگلیس یا امریکا باشد، فرقی نمی کند.
وی اظهار داشت: به هر حال سیطره جهانی، سیطره جهانی است و اهدافی جز استثمار و استعمار و هضم فرهنگ های کوچک تر ندارد. طبیعی است هنرهای دیجیتالی جهان اسلام می توانند نقش آگاهی بخشی فرهنگی و هنری داشته باشند و با مستندکردن تحلیل ها و گزارش های خود مناسبات قدرت را در سطح جهانی تعدیل کنندمنبع:

1400/03/01
21:15:30
5.0 / 5
959
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی