نمك های سطح مریخ نشان از وجود حیات در این سیاره دارند

نمك های سطح مریخ نشان از وجود حیات در این سیاره دارند بازار مقاله: تعدادی از محققان ناسا دریافته اند که به احتمال زیاد بر روی مریخ نمک ارگانیک یافت می شود.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، این نمک ها بقایای ترکیبات آلی هستند مانند ترکیباتی که قبل از این توسط مریخ نورد کنجکاوی کشف شده بود. ترکیبات آلی و نمک های مریخ ممکنست در اثر فرایندهای زمین شناسی تشکیل شده باشند یا بقایای حیات میکروبی گذشته باشند.
یافتن نمک در مریخ علاوه بر اینکه بر شواهد وجود مواد آلی در مریخ می افزاید، از وجود حیات در مریخ هم اکنون نیز پشتیبانی می کند برای اینکه باتوجه به موارد موجود در زمین، برخی ارگانیسم ها برای تامین انرژی از نمک های آلی مثل اگزالات و استات استفاده می نمایند.
جیمز ام تی لوئیس(James M. T. Lewis)، ژئوشیمی دان که رهبری این تحقیقات را که در تاریخ ۳۰ مارس در مجله ی "Geophysical Research" منتشر گردید در دست داشت می گوید: اگر بر روی سطح مریخ مکان هایی پیدا نماییم که در آنها نمک های آلی متمرکز شده اند علاقه مندیم که بیشتر آن محیط ها را بررسی نماییم و آن مناطق را حفاری نماییم و به نقاطی برسیم که در آنها مواد آلی بهتر حفظ می شوند.
آزمایش های آزمایشگاه لوئیس بر روی داده های تجهیزات " بررسی نمونه های مریخ" که یک آزمایشگاه سیار درون مریخ نورد "کنجکاوی" است انجام شده است که بطور غیر مستقیم نشان از وجود نمک دارد. اما تشخیص این نمک ها بطور مستقیم با این تجهیزات امکان پذیر نیست برای اینکه این تجهیزات خاک و سنگ های مریخ را گرم می کنند و بخارات به وجود آمده را برای کشف ترکیبات ماده ی مورد نظر مورد بررسی قرار می دهند. مشکل این جاست که گرم کردن نمک ها موجب ایجاد گازهای ساده ای می شود که ترکیبات دیگری در خاک مریخ نیز آنها را آزاد می کنند.
با این وجود لوئیس و گروهش می گویند تجهیزات دیگر مریخ نورد کنجکاوی به نام "CheMin" که از روش دیگری برای شناسایی مواد استفاده می نماید می تواند وجود نمک را تشخیص دهد. تا حالا این تجهیزات نمکی تشخیص نداده اند.
یافتن مولکول های آلی و یا بقایای آنها بعنوان نمک برای جستجوی حیات در جهان های دیگر ضروری می باشد. اما یافتن این نمک ها بر روی سطح مریخ کاری چالش برانگیز است برای اینکه به مدت میلیاردها سال تابش تشعشعات این مواد را از بین برده و یا تجزیه کرده است.
مریخ نورد کنجکاوی سنگ ها و خاک هایی که ممکنست حاوی ترکیبات آلی باشند را جمع آوری می کند و به وسیله ی تجهیزاتش این مواد را برای تشخیص ترکیبات شیمیایی بررسی می کند.
دانشمندانی مثل لوئیس با استفاده از داده هایی که کنجکاوی به زمین می فرستد تلاش می کنند داده های این مواد آلی تجزیه شده را کنار هم بگذارند و هدف آنها این است که بفهمند این مواد مربوط به چه مولکولی هستند و این مولکول ها بطور بالقوه نشان از چه اطلاعاتی درباره ی گذشته و حیات در مریخ دارند.اولین تصویر ثبت شده از مریخ توسط فضاپیمای Viking 1 در سال 1976
بررسی نمک در آزمایشگاه
دهه ها قبل دانشمندان پیش بینی می کردند که ترکیبات آلی موجود در سطح مریخ ممکنست تبدیل به نمک شده باشد. احتمال حفظ شدن این نمک ها بر روی سطح مریخ بیشتر از احتمال حفظ شدن مولکول های بزرگ و پیچیده ای است که زمانی در عملکرد سلول های زنده نقش داشته اند.
لوئیس و گروهش می خواستند بفهمند که اگر نمک بر روی مریخ وجود داشته باشد گرم کردن آنها در تجهیزات مریخ نورد کنجکاوی چه تاثیری بر روی گازهایی که آزاد می کنند خواهد گذاشت. تجهیزات "برسی نمونه های مریخ" این مریخ نورد نمونه ها را تا ۱۰۰۰ درجه ی سانتی گراد گرم می کند. این گرما موجب تجزیه مولکول ها و آزاد شدن گازهای مختلف در دماهای مختلف می شود. با بررسی این گازها می توان به ترکیبات ماده ی مورد نظر پی برد.
با این وجود نمک ها گازهایی آزاد می کنند که مشابه گازهای آزاد شده توسط مواد موجود دیگری در خاک مریخ است.
لوئیس گروهی از نمک های آلی را با پودر سیلیس بی اثر ترکیب کرد تا سنگ های مریخ را شبیه سازی کند و سپس آنها را مورد بررسی قرار داد. او همین طور تاثیر افزودن پرکلرات به این مخلوط را نیز مورد بررسی قرار داد. پرکلرات ها نمک هایی دارای اکسیژن و کلرند هستند که روی مریخ فراوانند. دانشمندان مدت ها نگران بودند که پرکلرات در آزمایش های مربوط به یافتن مواد آلی اختلال بوجود آورد و در حقیقت این نگرانی ها درست بوده است. با این وجود آنها دریافتند که نتایجی که از ترکیبات حاوی پرکلرات به دست آورده اند بیشتر به داده های مریخ نورد کنجکاوی شبیه بوده است این مساله وجود نمک در مریخ را تقویت می کند.
مریخ نورد کنجکاوی جستجو برای یافتن نشانه هایی از نمک در مریخ را در مکانی جدید یعنی دهانه ی گیل (Gale) ادامه خواهد داد.
به زودی دانشمندان فرصت مطالعه ی سطوح زیرین مریخ را نیز خواهند یافت. مریخ نورد اگزومارس(ExoMars) آژانس فضایی اروپا می تواند سطح مریخ را تا دو متر حفاری کند. مریخ نورد استقامت توانایی تشخیص نمک ها را ندارد اما این سطح نورد نمونه هایی جمع آوری می کند تا در ماموریت های بعدی به زمین بازگردانده شوند تا دانشمندان بتوانند با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته این نمونه ها را برای یافتن ترکیبات آلی بررسی نمایند.
منبع:

1400/02/31
19:07:13
5.0 / 5
707
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی