دهمین كنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،

گردشگران سالانه ایران پنج میلیون نفر هستند

گردشگران سالانه ایران پنج میلیون نفر هستند استاد دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: میزان توریست خارجی ایران بر مبنای آمار دستگاههای ذیربط حدود پنج میلیون نفر در سال است در حالیکه گردشگران سالانه ترکیه بیشتر از 40 میلیون نفر است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، دکتر منوچهر فرج زاده در دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مقاله خویش را با عنوان تبیین تدبیر ایجاد قطب های گردشگری طبیعی، علمی، فرهنگی، مذهبی و سلامت با محوریت مناطق و مراکز هویت ساز در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت عرضه کرد.
وی که مقاله خویش را در سالن شماره دو کنفرانس عرضه کرد، در توضیح مقاله اش اظهار داشت: گردشگری امروزه بعنوان مهم ترین منبع درآمد خیلی از کشور های جهان است به همین جهت برنامه ریزی گردشگری در دستور کار کشورهای جهان است که با اعمال تمهیدات لازم و ایجاد زیرساخت های گردشگری تلاش در رونق گردشگری دارند. این مورد باعث رقابت بین کشورها برای جذب هرچه بیشتر توریست شده است. از طرفی مدیریت استراتژیک از الزامات اولیه برای توسعه گردشگری به حساب می آید، نبود این نوع مدیریت سبب می شود که نتوان به خوبی از مزایای گردشگری بهره مند شد و در مواردی باعث از بین رفتن سرمایه گذاری های صورت گرفته می شود. جهت بررسی شرایط آتی در زمینه گردشگری الزاما باید سناریوهای مختلفی را مدنظر قرار داد و مدیریت راهبردی خویش را بر این مبنا ساماندهی کرد.
عضو اندیشکده آمایش بنیادین مرکز الگوی اسلامی ایران پیشرفت تصریح کرد: کشورمان با داشتن جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی مختلف در زمره مهم ترین کشورهای دارای جاذبه های گردشگری قلمداد می شود که متاسفانه علیرغم وجود این جاذبه ها به نسبت کشورهایی که از جاذبه های گردشگری کمتری برخوردار می باشند از میزان توریست بسیار کمتری برخوردار می باشد. وجود میراث فرهنگی غنی از نکات مثبت توجه به گردشگری در کشور به حساب می آید. گردشگری در کشور ابعاد مختلفی داشته که میتوان گردشگری شهری و گردشگری روستایی راه بعنوان مهم ترین ارکان آن محسوب نمود. میزان توریست بین المللی بر مبنای آمار دستگاههای ذیربط حدود 5 میلیون نفر در سال است در حالیکه کشور همسایه ایران، ترکیه، بیشتر از 40 میلیون توریست را همه ساله پذیراست.
فرج زاده تصریح کرد: مسایلی که سبب شده است کشور در زمینه گردشگری موفق عمل نکند، مختلف بوده و محققین به ابعاد متفاوتی از آن اشاره داشته اند، همچون مهترین آنها میتوان به نبود سیاست گذاری مناسب در قوانین بالادستی اشاره نمود. کمبود زیرساخت های گردشگری همچون اقامتگاه ها، راه ها و... هم همچون مشکلات اساسی در این حوزه است. همینطور وجود مشکلات فرهنگی از مسایل عمده در جذب توریست در کشور است.
وی معتقد است: الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت به دنبال ایجاد یک اندیشه برنامه ریزی بلند مدت و تدوین سیاست های کلان پیشرفت در کشور است که بتواند از این طریق، زمینه های شکوفایی اقتصادی و ابعاد مختلف پیشرفت را فراهم آورد.
استاد دانشگاه تربیت مدرس اظهار نمود: همچون تدابیر در نظر گرفته شده در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ایجاد قطب های گردشگری طبیعی، علمی، فرهنگی، مذهبی و سلامت با محوریت مناطق و مراکز هویت ساز است که از این رهگذر تلاش دارد بسترهای لازم را برای توسعه و رونق گردشگری در کشور را فراهم آورد. به طور مسلم برای پیاده سازی این تدبیر در سازمان اجرایی کشور بعنوان یک سیاست کلی می باید یک سری اجبار ها و چارچوب هایی در برنامه های مختلف در نظر گرفته شود. هدف مقاله حاضر تبیین مشخصات کلی، اجبار ها و نتایج این تدبیر است.
بنا بر اعلام روابط عمومی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، فرج زاده در انتها اظهار داشت: توسعه گردشگری در کشور از الزاماتی است که همواره باید در برنامه های پیشرفت کشور در نظر گرفته شود. هر چند که کشور در خلال سال های اخیر پیشرفت های خوبی در این حوزه داشته است ولی برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیاری وجود دارد. تدبیر توسعه گردشگری در کشور بعنوان یک سیاست بالادستی می تواند بعنوان یک موتور متحرک سبب پویایی زیادی در ابعاد مختلف گردد و قابلیت تبدیل امکانات بالقوه زیادی به امکانات بالفعل وجود دارد. به طور مسلم میتوان امیداوار بود که تدبیر فوق بتواند بستر ساز تحولی عظیم در کشور باشد و بتواند با اثرگذاری در موضوعات دیگر مرتبط، زمینه را برای رشد و شکوفایی گردشگری در کشور فراهم آورد.1400/02/29
19:48:26
5.0 / 5
628
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی