شناسایی باكتری هایی در سواحل دریای خزر با توانایی از بین بردن برخی تركیبات سمی

شناسایی باكتری هایی در سواحل دریای خزر با توانایی از بین بردن برخی تركیبات سمی بازار مقاله: پژوهشگران با انجام مطالعه ای باکتری هایی با قابلیت «زیست پالایی» و از بین بردن برخی ترکیبات سمی، شناسایی نمودند.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، برخی میکروارگانیزم‎ های‎ ‎آبزی ژن ‎هایی دارند که موجب ‏‏قابلیت «زیست پالایی» یا پاکسازی زیستی بالای آنها می شود. بنا بر این پژوهشگران با انجام یک مطالعه باکتری های سواحل دریای خزر را از نظر قدرت زیست پالایی مورد بررسی قرار دادند.

در این پژوهش، نمونه هایی از بستر رودخانه های ‏سواحل ‏جنوبی دریای خزر تهیه شد و سپس جداسازی باکتری ها صورت گرفت. ‏به وسیله تکثیر قطعه ‏‎16s ‎rRNA‎‏ و آنالیز نرم افزاری، نوع باکتری های خالص شده، شناسایی شد و قابلیت تجزیه کنندگی ترکیبات سمی ‏آروماتیک حلقوی ‏مثل نفتالن، فنانترن و آنتراسن، توسط آنها مورد سنجش قرار گرفت.

بر اساس نتایج به دست آمده در این تحقیق، یازده باکتری جدید شناسایی شد ‏که پنج مورد از آنها قابلیت بالایی (یک میلی گرم بر میلی لیتر) در تجزیه ترکیبات آروماتیک حقوی داشتند. این باکتری های تجزیه کننده متعلق به خانواده های سودوموناس، شوانلا و ‏فتوباکتریم بودند و بعنوان سویه جدید و بومی ایران در بانکهای ژن جهانی ثبت و عرضه شدند.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند که بررسی و شناسایی باکتری های بومی کشور، با توانایی تجزیه مواد ‏آلی مضر برای محیط زیست، ‏یک‎ ‎گام‎ ‎موثر ‎در‎ ‎بسیاری‎ ‎از‎ ‎جنبه ‎های‎ ‎وابسته‎ ‎به ‎سلامت انسان و محیط زیست و پیشرفت دانش‎ ‎و‎ ‎تکنولوژی‎ است.

این پروژه تحقیقاتی با عنوان «ارزیابی فلور میکروبی سواحل جنوبی دریای خزر با قدرت زیست پالایی و توانایی در تولید آنزیم های هیدرولتیک خارج سلولی» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و وحیده طرح ریز، محمد سعید حجازی، ویدا ابراهیمی، پریور یزدانی و اصغر مصباحی در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع:

1400/02/21
14:14:54
5.0 / 5
548
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , تكنولوژی , سلول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی