كوهستان آتش روایت نبرد در جبهه غرب

كوهستان آتش روایت نبرد در جبهه غرب کتاب کوهستان آتش، کارنامه علمیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)، در ماه سال ۱۳۶۲ است، نبردهایی که در کوهستان های غرب ایران، صورت گرفت.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، دفاع مقدس، رویدادی چنان بزرگ است که هر چه از آن گفته و نوشته شود، باز هم ناگفته های بسیاری باقی می ماند.

دی ماه ۱۳۶۰ عملیات محمد رسول الله از دو محور مریوان و پاوه بر روی منطقه خرمال توسط احمد متوسلیان و محمدابراهیم همت، رهبری شد که این عملیات سنگ بنای تأسیس تیپ ۲۷ محمد رسول الله به حساب می آید. مؤسس اصلی این لشکر احمد متوسلیان بود که در سال ۱۳۶۰ با ادغام نیروهای سپاه مریوان، پاوه و همدان تیپ ۲۷ محمد رسول الله را تشکیل داد و فرماندهی تیپ مذکور را هم خود به عهده گرفت. این تیپ بعدها و قبل از عملیات بیت المقدس به لشکر تبدیل شد. احمد متوسلیان (زاده ۱۵ فروردین ۱۳۳۲ در تهران- ربوده شده ۱۴ تیر ۱۳۶۱ در لبنان)،، محمدابراهیم همت (زاده ۱۲ فروردین ۱۳۳۴ شهرضا- شهادت ۱۷ اسفند ۱۳۶۲ جزیره مجنون)، محمدرضا دستواره (زاده ۱۳۳۸ در تهران-شهادت ۱۳ تیر ۱۳۶۵ درآزادسازی مهران) و... از فرماندهان این تیپ بودند و بعضی از عملیات های مهمی که در سال ۱۳۶۲ به عهده این لشکر بود، والفجر ۳ و ۴ هستند.

عملیات والفجر ۳ که به آزادسازی ارتفاعات مهم منطقه همچون بخشی از ارتفاعات قلاویزان، تأمین جاده استراتژیک مهران ـ دهلران ـ ایلام، خارج ساختن شهر مهران از دید و تیررس دشمن و اتصال منطقه عملیاتی جنوب به غرب کشور انجامید، ساعت ۱۱ شب ۷ مرداد ماه سال ۱۳۶۲ با رمز مقدس (یاالله، یاالله، یاالله) در جبهه غرب واقع در منطقه عمومی مهران با هدف کلی تأمین امنیت شهر مهران توسط ۳۲ گردان پیاده، زرهی و مکانیزه و چهار گردان توپخانه ایران آغاز و به مدت دو هفته انجام شد.

عملیات والفجر ۴ نیز که گسترده ترین اقدام ایران در یک منطقه کوهستانی شناخته شده است، بیست و هفتم مهر ماه سال ۶۲، شروع شد. این علمیات در دره و دشت شیلر که با فرورفتگی خاص خود، واقع در مرز دو کشور ایران و عراق و در حد فاصل دو شهر مریوان و بانه قرار دارد، انجام شد. این منطقه همچون مناطقی است که طی قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر، به علت وجود ارتفاعات جانبی آن به شکل مرزبوم (فرو رفتگی در داخل خاک ایران ) تعیین شد.

دستاورد والفجر ۴ تصرف پیشرفتگی دشت شیلر، شهر و پادگان پنجوین و گرمک عراق و تسلط بر ۱۳ شهر و روستای عراق، همراه با نوزده هزار تن کشته و زخمی و اسیر و نابودی ده ها گردان و گروهان کماندویی و مخصوص دشمن بود. دستاورد دیگر این عملیات خارج کردن شهر مریوان از زیر دید و تیر دشمن و فراهم کردن مقدمات عملیات بعدی در استان سلیمانیه عراق بود.با این مقدمه، به سراغ کتابی می رویم که گل علی بابایی، نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس، با نگاه به کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول الله، درباره این دو علمیات مهم و هم مأموریت شناسایی محور بمو-دربندی خان نگاشته است.

کتاب کوهستان آتش که نام آن هم به نظر می آید به علت منطقه های کوهستانی عملیات های لشکر ۲۷ انتخاب شده است، در ۱۰ فصل به بررسی آنچه در بهار تا پاییز ۱۳۶۲ در مهران و مریوان و مناطق عملیاتی غرب گذشته است، می پردازد و رویدادها را با مرحله به مرحله روایت می کند، به طوری زمینه اتفاقاتی که در هر گوشه از جنگ در جبهه غرب روی داده است و هم دستاوردهای آن به وضوح مشخص می شود.

یکی از شخصیت های محوری که کتاب اسناد و روایت های بسیاری را از او نقل قول می کند، ابراهیم همت، فرمانده وقت لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) است که اسناد در ارتباط با او نوار ضبط شده جلسات فرماندهان، آرشیو روزنامه های پرتیراژ، مدارک شنیداری، مصاحبه هایی که از فرماندهان جنگ گردآوری شده است و... تهیه شده اند. این کتاب در عین حال که سندی تاریخی از مجموعه به حساب می آید، بگونه ای روایت شده که برای مخاطب عادی هم خواندنی باشد. گل علی بابایی، در این ۱۰ فصل کوشیده است، روایتی کامل و دقیق از چند ماه تلاش لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) را بی طرفانه، چون یک تاریخ نگار بازگو کند و دقت نظری دو چندان در گفتن جزئیات داشته باشد.

فصل های مختلف کوهستان آتش شامل کوشش برای برون رفت از بن بست، جنوب قفل شد به غرب فکر کنید، والفجر ۳ کمین کوموله، تدارک نبرد بزرگ، تمام همت در مصاف ماهر عبدالرشید، جدال در شرق پنجوین و... است که هر بخش زیر بخش های جداگانه ای دارد بعنوان پنجمین کتاب در مجموعه حماسه ۲۷، انتشار یافته است.

کوهستان آتش، به تلاش گل علی بابایی، در ۸۹۵ صفحه توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انتشار یافته است.

منبع:

1400/02/17
12:44:08
5.0 / 5
1201
تگهای خبر: امنیت , پژوهش , تحقیق , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی