بهره ای از دعاهای روزانه ماه رمضان(۲۱)؛

مقام رضای الهی به چه كسانی اختصاص دارد؟

مقام رضای الهی به چه كسانی اختصاص دارد؟ به گزارش بازار مقاله یک پژوهشگر مذهبی اظهار داشت: یکی از مقام های بزرگ انسان این است که خدا از او راضی باشد و او هم از خدا رضایت داشته باشد.پیامبر اکرم (ص) در بیست و یکمین روز از ماه مبارک رمضان اینطور دعا کردند: اَللّهُمَّ اجْعَلْ لِی فِیهِ إِلَی مَرْضَاتِک دَلِیلا وَ لاتَجْعَلْ لِلشَّیطَانِ فِیهِ عَلَی سَبِیلا وَ اجْعَلِ الْجَنَّةَ لِی مَنْزِلا وَ مَقِیلایا قَاضِی حَوَائِجِ الطَّالِبِینَ. خدایا در این ماه برای من به سمت خشنودی ات دلیلی قرار ده و برای شیطان راهی به سمت من قرار مده و بهشت را منزل و آسایشگاهم قرار ده، ای برآورنده حاجات درخواست کنندگان.

حجت الاسلام علی رضا شاه فضل قمصری به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: در این دعا از خدا می خواهیم ما را راهنمایی کند تا موجبات رضایت الهی را درک نماییم. یکی از مقام های بزرگ برای انسان این است که خدا از فرد راضی باشد و فرد هم از خدا راضی باشد و تعبیر «رضی الله عنهم و رضوا عنه» در چندین جای قرآن کریم مطرح گردیده است.

وی اضافه کرد: این که خدا از انسان راضی باشد به این معناست که فرد به شکلی رفتار کند که رفتار او مورد رضایت الهی باشد و اگر انسان دستورات الهی را اطاعت نماید و از آنچه خدا نهی کرده، دوری کند رضایت الهی را به دست می آورد اما اینکه فرد از خدا راضی باشد به این معناست که فرد به مرحله ای از معرفت برسد که بداند هر آنچه خدا به او می دهد، خیر محض است. این که فرد بداند خدا ذره ای به کسی ظلم نمی کند و جز خیر برای بنده اش نمی خواهد.

استاد معارف دانشگاه علوم پزشکی کاشان افزود: یکی از اشکالاتی که در راه بندگی برای انسان ها رخ می دهد این است که گاهی اوقات انسان به سبب عدم معرفت کافی نسبت به خدا، از خدا گله می کند و در ذهن خود یا به زبان می گوید چرا خدا این اتفاق را برای من رقم زد. انسانی که به درجه «رضوا عنه» رسیده باشد، هیچ وقت از خدا گله نمی کند و هرگاه پیش آمد تلخی هم برای او رخ دهد، سخنش این است که «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» یعنی خدایا در این مساله، تو ایرادی ندارد بلکه اشکال از من است.
وی افزود: در فراز دوم از خدا می خواهیم در این ماه به ما کمک نماید تا راه های شیطان به روی انسان بسته شود و شیطان نتواند بر ما تسلط پیدا کند. شیطان بعنوان بزرگترین دشمن انسان مترصد و در کمین است تا فرصتی برای تسلط بر انسان پیدا کند.

شاه فضل افزود: شیطان از هر فرصت و روزنه ای برای ورود به ذهن و عمل انسان استفاده می نماید. حال اگر انسان از خودش مراقبت نکند ممکنست گرفتار گام های شیطان بشود و شیطان در او نفوذ نموده و به مرور زمان بر انسان تسلط پیدا کند، به شکلی که هر عملی می خواهد انجام دهد، شیطان در کار او نفوذ می کند و کار خیر او را از بین می برد.
وی افزود: در فراز پایانی این دعا خدا را به صفت اجابت کننده حوایج مردم می خوانیم و از او می خواهیم بهشت را برای ما بعنوان منزلگاه و اقامت گاه دائمی قرار دهد. بالاترین سعادت برای انسان، نجات پیدا کردن از آتش جهنم و ورود به بهشت است؛ نجات از جهنمی که مایه خذلان و خواری انسان است و ورود به بهشتی که جامع جمیع نعمت های الهی است. ماه رمضان بهترین فرصت برای دوری از جهنم و ورود به بهشت است و فضل و رحمت الهی در این ماه بیش از ماه های دیگر برای انسان ها در نظر گرفته شده است.منبع:

1400/02/14
13:58:23
5.0 / 5
924
تگهای خبر: استاد , پزشك , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی