جو زمین چگونه به شكل امروزی درآمد؟

جو زمین چگونه به شكل امروزی درآمد؟ این پرسش که چگونه جو زمین به شکل امروزی و بسیار متفاوت از جو باقی سیارات منظومه ی شمسی شکل گرفته است همیشه یک راز بوده است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از آلرت، سیاره ی ما زمانی توپی از گدازه داغ بود که قمر آن به دنبال برخوردی بزرگ در حدود ۴.۵ میلیون سال پیش به وجود آمد. برخی معتقدند که وجود ترکیبات اولیه متفاوت در زمین که ناشی از برخورد سیاره ای از خارج از منظومه ی شمسی به آن است سبب شده که اتمسفر زمین شکل بگیرد و برخی دیگر باور دارند که جو زمین در اثر تکامل این سیاره بوجود آمده است.
حالا دانشمندان با بررسی واکنش های شیمیایی درون سنگ ها و توپ های گدازه ای مشابه زمین در آزمایشگاه به کشف نحوه ی تشکیل اتمسفر زمین پرداخته اند.
سیاراتی که در همسایگی زمین قرار دارند دارای جو مملو از دی اکسید کربن و نیتروژن هستند و به رغم آن که سیارات همگی به شکل مشابهی تکامل یافته اند اما جو آنها با جو زمین که دارای نیتروژن-اکسیژن است بسیار متفاوت می باشد.
تعدادی از پژوهشگران به سرپرستی پائولو سوسی(Paolo Sossi)، زمین شیمی دان از موسسه فناوری فدرال زوریخ(ETH Zürich) نمونه های کوچکی از زمین در حالت مذاب را از سنگ گوشته رایج زمین به نام پریدوتیت در آزمایشگاه ساختند. آنها این گوی های مذاب را درون انواع مختلفی از گازهای شیمیایی شناور کردند این گازها می توانستند روزی تشکیل دهنده ی جو زمین بوده باشند.
محققان این گوی ها را که درون گازهای متفاوت قرار داشتند تا دمای ۲۰۰۰ درجه ی سانتی گراد گرم کردند تا تبدیل به گدازه شوند و سپس آنها را به سرعت سرد کردند. گوی های شیشه ای به دست آمده اثراتی از جو را درون خود ثبت کردند.
آهن با عنایت به میزان برخورد با اکسیژن به گونه های متفاوتی به آن متصل می شود زمانی که اکسیژن کافی وجود نداشته باشد یک اتم آهن به یک اتم اکسیژن متصل می شود اما هنگامی که اکسیژن بیشتری وجود داشته باشد آهن و اکسیژن به نسبت ۲ به ۳ متصل می شوند.
سوسی و همکارانش این نتایج را با سنگ های واقعی مقایسه کردند و نتیجه گرفتند که سیاره ی ما در حالت مذاب دی اکسید کربن و نیتروژن اولیه را بوجود آورده است.
سوسی می گوید: در شرایطی که جو سیاره از مواد مذاب ایجاد شود، بعد از سرد شدن ۹۷ درصد دی اکسید کربن و ۳ درصد نیتروژن تشکیل می شود که میتوان نمونه ی آنرا در مریخ و ناهید دید.
چنین شرایطی برای تشکیل آمینواسیدهای تشکیل دهنده ی حیات مناسب نمی باشد.
اما برخلاف سیارات همسایه، زمین مملو از آب بود. ناهید در ایام اولیه تکامل بیشتر آب خویش را از دست داد که علت آن نزدیک بودن به خورشید بود و آب های مریخ به علت دور بودن از خورشید یخ زدند.
محققان در مقاله خود نوشتند: وجود آب در سطح زمین برای مدتی طولانی عامل اصلی تشکیل جو امروزی آن بوده است. آنها معتقدند اقیانوس های شور دی اکسیدکربن را از جو به درون سیاره کشیده اند و در نتیجه دی اکسید کربن درون گوشته و پوسته زمین قرار گرفته است. فاصله ی مناسب سیاره ما از خورشید این امکان را به آن داد تا آب های سطحی را به اندازه ی کافی برای تغییر کلی جو حفظ کند و این مورد آغازی برای تشکیل اکسیژن و حیات بود.
منبع:

1400/02/13
10:44:32
5.0 / 5
1086
تگهای خبر: پژوهش , دانشمند , فناوری , كشف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی