مقاوم سازی كاخ مرجان كیش با ۱۱۰ میلیارد ریال در حال انجام می باشد

مقاوم سازی كاخ مرجان كیش با ۱۱۰ میلیارد ریال در حال انجام می باشد مدیر توسعه گردشگری و میراث فرهنگی منطقه آزاد کیش اظهار داشت: طرح مقاوم سازی کاخ مرجان این جزیره الان با ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار پیشبینی شده در حال انجام می باشد.


ماهان مدون روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه طرح مطالعات احیا و مرمت کاخ مرجان این جزیره طی چند سال انجام در نهایت سال ۱۳۹۸ نهایی و به تصویب رسید عنوان کرد: از ۲ ماه گذشته هم مرحله اول این طرح در چارچوب مقاوم سازی شروع شد که در این مرحله ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار پیشبینی شده است.
وی افزود: بر مبنای مطالعات احیا و مرمت این اثر تاریخی ثبت شده مسیرهای اصلی کاخ پیدا و در استقامت بخشی مشخص شد در دوره پس از انقلاب اسلامی مقدار زیادی الحاقات به این طرح اضافه شده که این الحاقیه ها باعث ازدیاد بیش از اندازه وزن کاخ و مهم ترین عامل ورود صدمه به این اثر است.
تخریب پیوست های کاخ مرجان
مدون ضمن اشاره به بازنشر یک کلیپ در فضای مجازی تحت عنوان تخریب کاخ مرجان اظهار داشت: این تخریب ها در ارتباط با پیوست های کاخ بوده که طبق طرح مطالعاتی مورد تایید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از بنای اصلی حذف گردیده است.
وی خاطرنشان کرد: تخریب الحاقات به منظور بازیابی پوسته اصلی کاخ و حذف وزن سنگین پیوست های از روی نما و پیشگیری از تخریب بیشتر سازه انجام شده تا مهندسان معماری بتوانند به اصول استاندارد مرمتی مبادرت به بهسازی بتن آرمه بنا و استقامت بخشی به آنرا انجام دهند.

مدیر توسعه گردشگری و میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش عنوان کرد: پیمانکار طرح بازسازی و مرمت کاخ مرجان تمام اقدامات خویش را طبق طرح مطالعاتی و زیر نظر شرکت عمران، آب و خدمات و معاونت گردشگری این سازمان انجام می دهد.
وی با اشاره به اینکه الان پوسته اصلی این کاخ پدیدار شده است اضافه کرد: پیشبینی می شود طرح پس از ۶ ماه وارد مرحله مرمتی شده که در این مرحله هم احیانا حدود ۱۰۰ میلیارد ریال دیگر هزینه داشته باشد.
مدون اظهار داشت: کاخ مرجان آخرین بنای ثبت شده دوره پهلوی بوده که سال ۱۳۵۴ بنا شده و اهمیت آن سبک معماری خاص کیش بوده که تلفیقی از سایه و احجام مختف و برگرفته از عناصر مختلف طبیعی این جزیره است.
جزیره کیش دارای ۶ اثر تاریخی و تپه باستانی ثبت شده در لیست آثار تاریخی کشور بوده که شهر تاریخی حریره، شهر زیر زمینی کاریز، کاخ مرجان، بازار فرانسوی ها، کاخ الیت از مهم ترین آثار باستانی ثبت شده ای جزیره است.
کیش از جزیره های خلیج فارس در شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان است، این جزیره بیضی شکل ۹۱ کیلومتر مربع وسعت دارد که در سال ۱۳۴۹ هیاتی از مشاوران ایرانی و آمریکایی این منطقه را مورد بازدید قرار دادند و به علت خصوصیت های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب زلال اطراف، آنرا بعنوان مرکز گردشگری بین المللی ایران انتخاب کردند.
این جزیره از زمان هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام این جزیره به دست خلفای اموی افتاده است اما حاکمیت معنوی ایران بر کیش از نامه های نگاشته شده توسط ایشان به زبان پهلوی در دوران مختلف کاملا مشهود است.
از دوران حکومت آل بویه کیش باردیگر به حکومتی ایرانی بر می گردد و بعدها در زمان سلجوقیان، اتابکان فارس، ملکوک هرمز آل مظفر و تیموریان این وضع ادامه دارد و در دوره سلجوقیان کیش به بزرگترین مرکز تجاری خالیج فارس تبدیل می شود.
جزیره کیش الان ۴۴ هزار نفر جمعیت دارد و در ۱۸ کیلومتری کرانه باختری ایران واقع شده و از سال ۱۳۶۱ بعنوان منطقه آزاد شناخته شده است.


1400/02/10
13:17:52
5.0 / 5
623
تگهای خبر: استاندارد , خدمات , شركت , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی