بهره ای از دعاهای روزانه ماه رمضان(۱۶)؛

شریك گناهان افراد بدرفتار نشویم

شریك گناهان افراد بدرفتار نشویم به گزارش بازار مقاله یک پژوهشگر مذهبی اعتقاد دارد دوستی و رفاقت با افراد بدرفتار منجر به شراکت در گناه آنان می شود.پیامبر اکرم (ص) در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان این گونه دعا کردند «اَللّهُمَّ وَفِّقْنِی فِیهِ لِمُوَافَقَةِ الْأَبْرَارِ وَ جَنِّبْنِی فِیهِ مُرَافَقَةَ الْأَشْرَارِ وَ آوِنِی فِیهِ بِرَحْمَتِک إِلَی دار الْقَرَارِ بِإِلَهِیتِک یا إِلَهَ الْعَالَمِینَ» خدایا مرا در این ماه به همراهی و همسویی با نیکان توفیق ده و از هم نشینی با بدان دور بدار و به حق رحمتت به خانه آرامش جایم ده، به خدایی خودت ای معبـود جهانیان.

حجت الاسلام علی رضا شاه فضل قمصری به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: در دعای روز شانزدهم از خدا می خواهیم به ما کمک نماید تا بتوانیم با انسان های نیک رفتار همراه و همگام شویم و به مخالفت با آنها برنخیزیم. گاهی انسان نمی تواند رفتارهایش را در حد انسان های عالی مقام تنظیم کند اما اینکه با آنها همراهی نماید و به آنها کمک نماید، خود توفیق بزرگی است.

وی اضافه کرد: از آیات و روایات استفاده می شود اگر انسان در کارهای نیک به دیگران کمک نماید، هر چند آن کمک کم باشد، در ثواب رفتار نیک آنها شریک خواهد بود. امید است که با همراهی کردن انسان های نیک رفتار کم کم به آنها بپیوندیم و بتوانیم مانند آنها بشویم. اصولا همراهی با نیکان یکی از مقدمات نیکو شدن است. اینکه انسان در حد توان خودش کار نیک انجام دهد، این پیغام را دارد که فرد آمادگی دارد به مراتب بالاتر صعود کند.

این حافظ قرآن افزود: ماه رمضان ماهی است که روزه داران عوام، همراه با روزه داران خواص و خواص الخواص روزه می گیرند و در این رفتار دینی با آنها شباهت پیدا می کنند. فرد روزه دار بعد از یک ماه روزه داری احساس می کند که می تواند بهتر از آنچه که هست، باشد و این نگاه مقدمه ای است به جهت اینکه دیگر رفتارهای خویش را اصلاح نماید و کارهای نیکوی بزرگتری را انجام دهد.

وی اضافه کرد: در فراز دیگر از خدا می خواهیم به ما کمک نماید تا از انسان های شرور و بدرفتار دوری نماییم. شعاع رفتاری انسان های بدرفتار می تواند اطرافیان را گرفتار عواقب سوء رفتار آنها کند. بنابراین لازم است انسان از این افراد دوری گزیند و از رفاقت و همراهی رفتار آنها اجتناب کند. دوستی با انسان های بد به مرور انسان را به سمت آنها می کشاند و اگر خدای نکرده در کارهای آنها شراکت داشته باشیم ولو اینکه مشارکت ما اندک باشد و اصطلاحا مباشرتا نباشد، باز هم در گناه آنها شراکت خواهیم داشت و عواقب دنیایی و آخرتی رفتار آنها، ما را هم گرفتار می کند.

شاه فضل افزود: ماه رمضان بهترین فرصت برای دور شدن از این گونه افراد است و یک ماه دوری از این افراد و رفتارهای آنها می تواند مقدمه خوبی برای ترک آنها و جدا شدن از رفتار ایشان باشد.

وی اضافه کرد: در آخرین فراز این دعا از خدا می خواهیم تا ما را در کنار خودش قرار دهد و ما را در پناه خویش ماوا دهد. معنای این درخواست این است که انسان با خدا انس بگیرد و رفتارهای مورد تایید الهی را انجام دهد. کسی که برای نماز به مسجد می رود و در صف جماعت می ایستد، در واقع در دارالقرار الهی جای گرفته است و کسی که برای کمک به دیگران اقدام می کند، بگونه ای دیگر در دارالقرار ماوی گرفته است.

استاد معارف دانشگاه علوم پزشکی کاشان اضافه کرد: هر نوع عبادت و بندگی خدا، پناه گرفتن در کنار خداوند تلقی می شود و هر گونه گناه باعث دور شدن از ماوای الهی است. فرد روزه دار در ماه رمضان میهمان خداست و باید نهایت استفاده را از این مهمانی ببرد. انس با خدا در این ماه یکی از بزرگترین دستاوردهای بنده مومن است. کسانی که لذت رسیدن به دارالقرار الهی را درک کرده باشند، از انجام کار خیر لذت می برند و این لذت یکی از بهترین انگیزه های ادامه دادن کار خیر است. خدا را به الوهیتش قسم می دهیم تا ما را از رحمت واسعه خویش بهره مند نموده و این دعاها را در حق ما مستجاب بگرداند.


1400/02/09
13:11:22
5.0 / 5
865
تگهای خبر: استاد , پزشك , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی