اسرار نخستین تصاویر رنگی جهان فاش شد

اسرار نخستین تصاویر رنگی جهان فاش شد بازار مقاله: گفته می شود آسمان قبل از شروع سفرهای هوایی آبی تر بوده است اما آیا می توان رنگ ها و نورهای هزاران سال قبل را بازسازی کرد؟


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، بتازگی تعدادی از محققان آزمایشگاه ارتباطات شنیداری و دیداری در دانشکده ی علوم ارتباطات و کامپیوتر مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان، به تعدادی از صفحات عکاسی و تصاویر گابریل لیپمن(Gabriel Lippmann)، دانشمند و مخترع دست یافته اند و موقعیتی برای کشف این مساله به دست آورده اند.
در سال ۱۹۰۸، لیپمن برای یافتن روشی برای بازآفرینی رنگ در عکاسی، برنده ی جایزه ی نوبل فیزیک شد.
دانشمندان فهمیدند که برخلاف سایر روش های عکاسی که در آنها سه اندازه گیری یعنی قرمز، سبز و آبی مورد نظر است، رویکرد تاریخی لیپمن شامل ۲۶ تا ۶۴ نمونه طیفی از داده ها در دامنه ی مرئی بوده است. روش او عمدتاً بر همان اصولی متکی بود که امروزه برای تشخیص امواج گرانشی از آنها استفاده می شود.
گلیس باچلر(Gilles Baechler) یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: این ها نخستین نمونه های اندازه گیری شده ی نور چندطیفی هستند که در دسترس داریم، ما می خواستیم بفهمیم که آیا می شود نور اصلی این صحنه های عکاسی شده را با دقت بازسازی نماییم یا خیر. روشی که این عکس ها تولید شده اند بسیار خاص است بدین سبب ما مشتاق بودیم تا نسخه های دیجیتالی از آن داشته باشیم و روش کار آنرا بفهمیم.
ایراداتی درون صفحه های عکاسی لیپمن وجود داشت، با این وجود رنگ های بازسازی شده دقیق به نظر می رسیدند.
هنگامی که آنها کل طیف انتشار یافته از صفحات را با نسخه ی اصلی مقایسه کردند تعدادی ناسازگاری مشاهده شد که بیشتر آنها هیچ گاه حتی در مطالعات جدید ثبت نشده بودند.
باچلر می گوید: ما در نهایت کل پروسه از تصویربرداری تا ثبت عکس را مدل سازی کردیم و توانستیم تفاوت نوری که از آن بازتاب می شد را با نور اصلی مقایسه نماییم. پس آیا این گروه توانستند یک نور قدیمی متعلق به چندقرن پیش را بازسازی کنند؟
با وجود صفحات عکاسی تاریخی، عواملی در این پروسه وجود دارند که ما نمی دانیم اما از آنجائیکه تفاوت نورها را درک می نماییم می توانیم الگوریتمی برای بازسازی نور اصلی بسازیم. ما توانستیم قابلیت برگشت پذیری را مطالعه نماییم. باتوجه به طیف تولید شده توسط تصاویر لیپمن، حالا می دانیم که می توان ایرادات را رفع کرد و طیف اصلی را بازسازی کرد و هنگامی که صفحات خودمان را به وسیله ی صفحات قدیمی ساختیم توانستیم صحت مدل سازی را تایید نماییم.
در صورتیکه مدل سازی روش عکسبرداری این برنده ی جایزه ی نوبل به خودی خود کاری اعجاب انگیز است، پژوهشگران معتقدند مرور روش های عکسبرداری لیپمن می تواند الهام بخش ایجاد تکنولوژیهای جدید در این قرن باشد.
منبع:

1400/01/29
21:59:03
5.0 / 5
593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی