در عكاسی هم مثل دستور زبان انفعالات باید رعایت شود

در عكاسی هم مثل دستور زبان انفعالات باید رعایت شود به گزارش بازار مقاله عکاس سینما و تلویزیون، اظهار داشت: همان گونه که در دستور زبان، فعل و انفعالات را رعایت می نماییم، در عکاسی هم باید چارچوب ها را رعایت کرد تا عکس تاثیر بصری بر روی مخاطب بگذارد.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، همزمان با آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی دومین نشست آخرین روز ویژه برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی و گرامیداشت سالروز شهید سید مرتضی آوینی به همت دانشکده هنر دانشگاه سوره برگزار شد.

در ابتدای جلسه کمال الدین شاهرخ عکاس سینما و تلویزیون، از تجربیات عکاسی خود در حج گفت و اضافه کرد: سالیانه تعدادی عکاس برای عکاسی از حجاج، شهر مکه و مدینه به مکه اعزام می کنند؛ من نیز، از سال های۷۰ تا ۷۹ و۸۰ تا ۸۹ اعزام شدم و چندین جلد چاپ به صورت تصویری در اختیار مسئولین قراردادم.

وی به سختی های عکاسی در حج اشاره نمود و اظهار داشت: در چندین سال قبل تجهیزات عکاسی سنگین بود و جابه جایی و حمل و نقل آنها به سختی انجام می شد، با گذشت زمان تجهیزات عکاسی کوچک و قابل حمل تر شد و عکاسی را برای عکاسان آسان کرد.

شاهرخ به چارچوب های عکاسی پرداخت و تصریح کرد: همان گونه که در دستور زبان، فعل و انفعالات را رعایت می نماییم، در عکاسی هم باید چارچوب ها را رعایت کرد تا عکس خوب و تأثیرگذار بگیریم تا عکس تاثیر بصری بر روی مخاطب بگذارد. البته این روزها با وجود گوشی موبایل و عکاسی با آن این چارچوب ها و تأثیرات را کمتر در عکس ها می بینیم، چونکه افراد از عکاسی اصولی آگاهی ندارند.

وی در ادامه، از عکاس شهید سعید جانبزرگی که از سال ۱۳۷۷ عکاسی مناسک حج را شروع کرده بود یاد کرد و ضمن نشان دادن تصاویر احمد ناطقی و جمشید بایرامی، اظهار داشت: این دو عکاس، عکاسان فوق العاده ای هستند و عکس هایشان در کتاب مشق عشق به چاپ رسیده است.

شاهرخ در ارتباط با مجموعه تصاویر روز شمار حج اضافه کرد: ما روز شمار حج ۸۳ تا ۹۴ را به صورت کامل چاپ کردیم و ۵۰ جلد چاپ در اختیار مسئولین قرار دادیم و من از سال ۸۰ تا ۸۹ از مجموعه تصاویری که داشتم کتابی مصور کردم، تصاویری که قاب و ترکیب بندی بسیار خوبی داشتند.

وی در ادامه از اهداف عکاسی مستمر اظهار داشت: اهدافی که تعیین می کنید و نحوه تلاش شما برای دستیابی به آنها به موقعیت کنونی شما در عکاسی بستگی دارد؛ برای بهتر شدن در عکاسی فقط یک روش مطمئن وجود دارد؛ بیرون رفته و در حالیکه آگاهانه به کارهایی که انجام می دهید فکرکنید، چندین عکس بگیرید. نگاه کردن به آثار عکاسان فوق العاده، مطالعه نظریه های عکاسی و مطالب آموزشی روی نحوه تفکر شما حین عکاسی تاثیر خواهد گذاشت، اما هیچ کتاب یا آموزشی نمی تواند جایگزین عکس گرفتن و امتحان کردن چیزهای مختلف شود.منبع:

1400/01/26
22:27:52
5.0 / 5
609
تگهای خبر: آموزش , چاپ , دانشگاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی