نتایج یك پژوهش نشان داد

تأثیر زنجبیل بر سرطان خون كودكان

تأثیر زنجبیل بر سرطان خون كودكان به گزارش بازار مقاله نتایج یک پژوهشی داخلی با مبحث تاثیر گیاهان دارویی بر سلول های سرطانی نشان داده است که استفاده از مواد مؤثره گیاه دارویی زنجبیل تاثیر قابل توجهی بر کنترل سلول های سرطان خون کودکان دارد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، سرطان خون لنفوبلاستی حاد، شایع ترین نوع سرطان در کودکان است. این سرطان از سلول های پیش ساز لنفوسیتی B یا T منشأ می گیرد و به دو نوع اصلی ALL-B و ALL-T تقسیم می شود. امروزه به دلیل پیشرفت در شیوه نامه های درمانی و روش های شیمی درمانی، زنده مانی پنج ساله در بیماران مبتلابه این نوع سرطان، از 41 درصد در اواسط دهه 1970 تا 70 درصد در طول سالهای اخیر افزایش پیدا کرده است. البته در این راستا، باآنکه هدف داروهای شیمی درمانی از بین بردن سلول های توموری است، انواع مختلفی از سلول های طبیعی هم تحت تاثیر این داروها قرار می گیرند.
به گفته متخصصان، از مهم ترین عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی میتوان به خستگی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، درد و عفونت اشاره نمود. علاوه بر این، خیلی از بیماران در طول درمان به داروهای شیمی درمانی مقاومت پیدا می کنند که این هم خود از مشکلات جدی در درمان به شمار می آید. بنابراین استفاده از داروهای گیاهی برای مقابله با سلول های سرطانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. داروهای گیاهی از طرق مختلفی نظیر القای آپوپتوز یا مرگ سلولی، توقف چرخه سلولی و اختلال در مسیرهای پیام رسانی سلول اثرات ضدسرطانی خویش را اعمال می کنند.
بر اساس همین موضوع، تیمی چهار نفره از پژوهشگران کشور از دانشگاه اصفهان و دانشگاه شاهد مبادرت به انجام پژوهشی کرده اند که در آن اثر یکی از مهم ترین مشتقات گیاه دارویی زنجبیل بر کنترل سرطان خون یاد شده بررسی شده است.
محققان فوق در این پژوهش تاثیر ماده مؤثره معروف به «10-جینجرول» را بعنوان یکی از اصلی ترین مشتقات گیاه دارویی زنجبیل که در دنیای علوم گیاهی با نام علمی «زینجیبر آفیسینال» شناخته می شود، بر رده های سلولی سرطان خون لنفوبلاستی حاد آزمایش کرده و نتایج حاصله را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که ماده دارویی 10-جینجرول به صورت قابل توجهی دارای خاصیت مهارکنندگی روی سلول های سرطانی یاد شده است و به خوبی آنها را کنترل می کند.
بنا بر گفته سهیلا رهگذر، دانشیار و پژوهشگر گروه زیست شناسی سلولی مولکولی و میکروبیولوژی دانشگاه اصفهان و همکارانش، «زنجبیل عضوی از خانواده ای گیاهی با همین نام است که اثرهای ضدسرطانی مشتقات گوناگونش بر انواع مختلفی از سرطان ها شامل پروستات، ریه، کلون، پوست، معده، کبد و پستان به اثبات رسیده است».
به بیان آنها، «مطالعات نشان می دهند که گیاه دارویی زنجبیل سبب القای آپوپتوز یا مرگ سلولی برنامه ریزی شده در سلول های سرطانی می شود و در بین ترکیبات مختلف این گیاه، ترکیبات معروف به فنولی نقش مهمی در القای آپوپتوز ایفا می کنند. در این میان ماده 10-جینجرول تأثیری خاص بر این فرآیند دارد».
بنابراین با تاکید بر استفاده از مشتقات فعال گیاهان دارویی برای مقابله با لوسمی یا سرطان خون لنفوبالستی حاد که بیماری شایع و مهلکی در میان کودکان است، نتایج این پژوهش از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.
این محققان اعلام نموده اند: «امید است با استفاده از مشتقاتی همانند 10-جینجرول به صورت منفرد یا در ترکیب با داروهای شیمی درمانی، گامی در برای کمک به درمان بیماران مبتلابه ALL با بیشترین تاثیر و کمترین عوارض جانبی برداشته شود».
این یافته ها را نشریه «تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران» وابسته به مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور وزارت کشاورزی منتشر نموده است.
منبع:

1400/01/21
12:05:45
5.0 / 5
770
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , دانشگاه , سلول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی