مریخ نورد استقامت ناسا آماده فرود است

7 دقیقه وحشت تا فرود استقامت بر مریخ

7 دقیقه وحشت تا فرود استقامت بر مریخ بازار مقاله: ناسا امروز در جریان یک کنفرانس خبری تایید نمود که مریخ نورد ˮاستقامتˮ(Perseverance) فردا(پنجشنبه 18 فوریه) بر سطح سیاره سرخ فرود خواهد آمد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، آژانس فضایی آمریکا(ناسا) امروز تایید نمود که مریخ نورد "استقامت" آماده فرود روی مریخ است.
این مریخ نورد که تابستان سال ۲۰۲۰ بعنوان ستاره ماموریت "مارس ۲۰۲۰" به فضا پرتاب شد، روز پنجشنبه(۱۸ فوریه) در "دهانه جیزرو"(Jezero) که یک دلتای باستانی در سطح مریخ است، فرود خواهد آمد.
"دهانه جیزِرو" دهانه ای برخوردی در مریخ است که قطر آن حدود ۴۹ کیلومتر است و در حدود ۳.۹ میلیارد سال پیش تشکیل شده است. با عنایت به این که زمانی این دهانه پر از آب بوده، می تواند حاوی یک مخزن دلتای سرشار از رسوبات رسی باشد.
"استقامت" که به اختصار "پرسی"(Percy) نیز گفته می شود، سطح مریخ را کاوش می کند و تحقیقات علمی زیادی را انجام خواهد داد.
این کاوشگر در بین اهداف خود، به جمع آوری نمونه هایی از خاک مریخ خواهد پرداخت، نخستین بالگرد فرازمینی را در مریخ به پرواز درخواهد آورد و همین طور نشانه هایی از حیات باستانی را در سیاره چهارم منظومه شمسی جستجو می کند.


"جنیفر تروسپر" معاون پروژه "استقامت" در آزمایشگاه پیشران جت ناسا امروز در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: "استقامت" به خوبی در حال عملیات است. این فضاپیما متمرکز است، تیم عملیات متمرکز است و همه ما آماده فرود هستیم.
وی اظهار داشت که پیش از فرود، تیم های ناسا دستورات فرماندهی را برای ورود "استقامت" به جو مریخ، نزول و فرود که به "EDL" مشهور است، برای این فضاپیما ارسال کردند و جدول زمانی برای فرود آن مشخص شد.
این فضاپیما روز پنجشنبه وارد مرحله رسمی "EDL" می شود. "EDL" کوتاه ترین اما مهم ترین و پرتنش ترین مرحله از کل این ماموریت است که بعنوان "هفت دقیقه وحشت" نیز شناخته می شود. طی این مرحله هفت دقیقه ای، فضاپیما برای فرود در سیاره سرخ باید از سرعت تقریباً ۲۰ هزار کیلومتر در ساعت به سرعت صفر برسد.
کارکنان ناسا مشتاقانه انتظار دارند از این "هفت دقیقه وحشت" به سلامت عبور کنند و با خیال آسوده فضاپیما را فرود آورند.
"تروسپر" که در هر پنج ماموریت مریخ نوردی ناسا کار کرده است، در مورد این فرود اظهار داشت: من احساس خوبی دارم. هیچ تضمینی در این کار وجود ندارد. ما همیشه در مورد آنچه ممکنست مریخ این دفعه به ما نشان دهد، صحبت می نماییم و ما باید برای هر اتفاقی آماده باشیم.


"توماس زوربوچن" مدیر علوم ناسا در جریان این کنفرانس خبری اظهار داشت: خواه در سیاره سرخ باشد، خواه اینجا در زمین، علم می تواند ما را گردهم آورد و چاره هایی برای چالش هایی بیابد که فائق آمدن بر آنها نا ممکن به نظر می رسند.
"تروسپر" اظهار داشت: این مریخ نورد هم اکنون در حال نزدیک شدن به سیاره سرخ است و الان حدود ۲۰۱ میلیون کیلومتر با زمین و کمتر از ۵۹۵ هزار کیلومتر با مریخ فاصله دارد.
می توان فردا فرود این مریخ نورد را دنبال کرد، چونکه ناسا از ساعت ۱۴: ۱۵ به وقت EST(۲۲: ۴۵ به وقت ایران) این رویداد را به صورت زنده پوشش می دهد و می توان آنرا بوسیله پایگاه Space.com یا بطور مستقیم از تلویزیون ناسا در یوتیوب تماشا کرد.
منبع:

1399/11/29
23:14:30
0.0 / 5
1022
تگهای خبر: تحقیق , علم , فرم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی