مدیركل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم خبر داد

تعداد قراردادهای در حال اجرای ارتباط با جامعه و صنعت

تعداد قراردادهای در حال اجرای ارتباط با جامعه و صنعت مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: تعداد قراردادهای در حال اجرای ارتباط با جامعه و صنعت در دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی حدود 8427 مورد است که مبلغ آن نیز 2137 میلیارد تومان است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، دکتر محمد سعید سیف در شانزدهمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی که امروز (سه شنبه) به صورت مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، اظهار داشت: در هفته پژوهش و فناوی، حوزه ارتباط با صنعت نمود خوبی داشت و کارهای خوبی صورت گرفت. برنامه های این هفته در استانها و شهرهای مختلف بسیار متنوع بوده است.

ایشان سپس با اشاره به برنامه های مختلفی که در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت وجود داشته، اشاره کرد: بحث طرح تحول را به تصویب وزارت علوم رساندیم و ابلاغ کردیم که در اسناد بالادستی نیز در این رابطه سیاست ها و راهبردهایی وجود داشت که بر این مساله تاکید دارند؛ در قالب طرح تحول این برنامه ها دنبال می شود.

مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم با اشاره به اینکه ابلاغ این طرح در مهرماه ۱۳۹۸ بود و کارها بعد از آن در ستاد و دانشگاه ها انجام شد، اظهار داشت: در این راستا، باید شریک راهبردی جامعه و صنعت در اجرای برنامه های توسعه پایدار کشور باشیم.

وی همین طور به ۴۴ اقدام مشخص در امتداد طرح تحول اشاره نمود و اظهار داشت: خیلی از موارد طرح در حوزه ستاد و برخی موارد هم در مراکز آموزش عالی، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها باید دنبال شود.

دکتر سیف در ادامه اضافه کرد: از اهداف کلان ما این بود که قراردادها بیشتر شود، ساختارهای مناسبی در عرضه و تقاضای پژوهشی و هم راستایی را دستگاه های اجرائی داشته باشیم. همین طور در ستاد نیز جلب همکاری در معاونت های مختلف برای تلاش در امتداد اولویت های کشور داشته باشیم و هم افزایی خوبی ایجاد نماییم.

ایشان سپس پیرامون پایش طرح تحول اضافه کرد: ابتدای سال ۹۹ پایش ۶ ماهه ای را انجام دادیم. از جهت اینکه به آخر سال نزدیک می شویم، پایش کامل سال ۹۹ شروع شده است. دانشگاه ها و پژوهشگاه ها کارهای سال ۹۹ و برنامه های ۱۴۰۰ را تکمیل کنند و اعلام گردد.

دکتر سیف همین طور به فرصت مطالعاتی در قالب طرح تحول اشاره نمود و اظهار داشت: فرصت مطالعاتی ابزار و روش مناسبی هم برای اساتید و هم برای دفاتر است که بتواند کمک نماید اولویت ها و نیازها را شناسایی کنند و طرح ها و مذاکراتی را انجام دهند. در این راستا دانشگاه ها در استانها و به صورت مستقل می توانند با استانداری و شهرک های صنعتی و دیگر مراکز مذاکره کنند. بررسی ها نیز نشان دهنده افزایش آمار است.

وی همین طور به بحث پرسنل امریه در رابطه با جامعه و صنعت اشاره نمود و اظهار داشت: استفاده از پرسنل امریه فرصت خوبی بود که کمبود نیرو را در رابطه با جامعه و صنعت جبران نماییم. دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری و پژوهشگاه ها نیز می توانند از این نیروها استفاده کنند.

بگفته مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، برمبنای آخرین آمار، ۲۰۹ نفر جذب شده اند و تعدادی را نیز می توانیم در دو ماه آتی جذب نماییم. دو ماه آتی زمانی است که متقاضیان در سامانه ثبت نام کنند و نیازشان را تأیید کنند. امروز (سه شنبه ۱۴ بهمن) نیز آخرین فرصت استفاده از ظرفیت استفاده از امریه است که دانشگاه ها باید در سامانه درخواست مربوطه را ثبت کنند.

ایشان سپس به موضوع رصد اشتغال اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه رصد اشتغال ۸۵ دانشگاه شرکت داشتند. کتاب آمار رصد اشتغال تهیه شده است و گزارش هایی نیز در هفته های اخیر انتشار یافته و می شود. در بحث مهارت، اطلاع رسانی عمومی انجام شده است و سمت و سوی دانشگاه ها به جهت تقویت این امر است.

دکتر سیف اضافه کرد: ۳۰۰۰ نفر در دوره های مهارت افزایی شرکت کردند که ۵۰ درصد رشد نسبت به آمار قبلی را داشته و ۶۰۰۰ دوره در ضمن این مدت برگزار شده است. جمعاً نیز ۲۰۰ هزار نفر در این دوره ها شرکت کردند. پتانسیل خوبی برای تقویت قابلیت های شغلی و مهارتی دانشجویان وجود دارد. مراکز هدایت شغلی نیز در حدود ۴۰ دانشگاه کشور شکل گرفته و حمایت های حداقلی از آنها انجام شده است که امیدواریم بوسیله بودجه وزارت علوم بیشتر شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث قراردادها اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت در حال اجرا حدود ۸۴۲۷ مورد است. از لحاظ مبلغ قراردادها نیز ۲، ۱۳۷ میلیارد تومان قراردادهای جاری در دانشگاه ها است. تعداد مجریان قراردادها نیز حدوداً ۴۶۰۰ نفر است که در مقایسه با ۲۵ تا ۳۰ هزار عضو هیئت علمی عدد پایینی است و باید بیشتر شود و انتظار داریم دفاتر دراین زمینه فعالیت جدی انجام دهند. در این راستا در حال استخراج کارنامه عملکردی برای دانشگاه هستیم.

مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم به استفاده از مزیت های استانی در رابطه با جامعه و صنعت اشاره نمود و اظهار داشت: بحث استفاده از مزیت های استانی نیز مهمست که امسال شروع شده است و در سالهای قبل کمتر به آن توجه شده بود. به نظر می رسید در گذشته دانشگاه ها کمتر با اولویت های استانی و مسائل منطقه ای درگیر هستند.

وی اشاره کرد: سعی کردیم هر دانشگاه باتوجه به مسائل منطقه و استان خودش محورهای مورد نیاز را شناسایی کند و باتوجه به ظرفیت و امکانات دانشگاه یکی دو محور را در دستور کار قرار دهد. خوشبختانه آمار خوبی دراین زمینه به دست آوردیم که در ۲۰ استان چنین طرح هایی داریم که قابل قبول بوده است. وزارت کشور طرح ها را به استانداری ها معرفی کرده است.

دکتر سیف در ادامه اضافه کرد: ظرفیت هایی که به نظر دست خود دانشگاه ها است، همچون پایان نامه ها، کارآموزی ها، فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در جامعه و صنعت، برگزاری رویدادها و نشست های تخصصی که همه در اختیار خود دانشگاه ها است. دانشگاه اگر بخواهد در این محور فعالیت کلیدی داشته باشد، تقریباً تمام ابزارها در اختیار خودش است.

مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در آخر به برخی مکاتبات صورت گرفته اخیر با دانشگاه ها همچون مکاتبات مربوط به ابلاغ پایش طرح تحول، پیوند ظرفیت تحصیلات تکمیلی با ارتباط با جامعه و صنعت، بهره برداری از مزیت های استانی در مدیریت استانی آموزش عالی، مهارت افزایی، بازبینی برنامه درسی و در نهایت ابهامات بخشنامه ارتقا در بحث جذب قراردادهای پژوهشی اشاره نمود.

برمبنای اعلام وزارت علوم، در این جلسه که به صورت مجازی به میزبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، تعدادی از مدیران دفاتر ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها به ایراد نقطه نظرات خود در رابطه با موضوعات مطرح شده در نشست پرداختند.
1399/11/14
22:52:22
0.0 / 5
2288
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تحقیق , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی