با پیام احمد پژمان و حسین علیزاده؛

ششمین دوره سال نوای موسیقی ایران شروع شد

ششمین دوره سال نوای موسیقی ایران شروع شد ششمین سال نوای موسیقی ایران با قرائت پیام احمد پژمان، رونمایی از تمبرهای دو پیشکسوت موسیقی ایران توسط حسین علیزاده و اجرای چند برنامه در چارچوب یک رویداد مجازی شروع شد.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، ششمین سال نوای موسیقی ایران به مدیریت هنری علی جعفری پویان و مدیریت اجرائی محمد مهدی گورنگی، مشارکت ۲۷۰ هنرمند و همراهی چند موسسه بخش خصوصی شامگاه چهارشنبه هشتم بهمن سال ۱۳۹۹ با قرائت پیام احمد پژمان، رونمایی از تمبرهای دو پیشکسوت موسیقی ایران توسط حسین علیزاده و اجرای چند برنامه در فضای مجازی شروع شد.
در ابتدای آیین افتتاحیه که در فضای مجازی و بوسیله چندین پلت فرم پیش روی مخاطبان قرار گرفت، پیام احمد پژمان موسیقیدان ایرانی توسط فریبرز فرهنگ مهر قرائت شد.
در پیام ویژه احمد پژمان از دست اندرکاران «سال نوا»
در متن پیام احمد پژمان آمده بود: «دوستان عزیز، همکاران مهربان و موسیقی دانان گرامی، بسیار خوشحالم که ششمین دوره سال نوای موسیقی ایران با همکاری و یاری شما در حال برگزاری است.

البته گفته می شود که در مراسم سال جاری به هنرمندان مهاجر و بیرون از ایران توجه ویژه ای شده است که باعث قدردانی است. بی گمان بخش بزرگی از فرهنگ و هنر ما مدیون هنرمندان است که امروز در کشور به شکل فیزیکی حضور ندارند اما قلب و روحشان همیشه در ایران است.
تداوم برگزاری این مراسم را آرزومندم و از صمیم قلب امیدوارم سال اینده این جشن زیبا به شکل حضوری، در فضای صمیمی و بدون واهمه از شیوع بیماری برای همه ما فراهم باشد. دوست دار شما. احمد پژمان».
«سال نوا» تمرین اتحاد جامعه موسیقی است
علی جعفری پویان طراح و مدیر رویداد سال نوای موسیقی ایران هم در آیین افتتاحیه این پروژه ضمن قدردانی از تمامی هنرمندان و ممجموعه هایی که در برگزاری ششمین سال نوای موسیقی ایران همراهی داشتند، بیان کرد: من بعنوان یکی از نوازندگان موسیقی ایران که مدیریت هنری سال نوای موسیقی ایران را به عهده دارد، وظیفه خود می دانم که ضمن کسب اجازه از ۲۷۰ موسیقی دان ایرانی، آغاز دوره ششم این رویداد را اعلام کنم. و امروز بسیار خوشحالم که که پروژه موسیقایی سال نوا به دوره ششم رسید که در این راه استادان بزرگی در کنار ما بودند. بنده و همه همکارانم در رویداد سال نوا بواسطه این حضور قدردان همه بزرگان موسیقی این سرزمین هستم. این در حالیست که شرایط این روزگار و مواجه با ویروس کرونا موجب شد تا سال نوا در این دوره با شکل دیگری برگزارشود. اما خرسندیم همین تغییرات سبب شد تا سال جاری مخاطب بیشتری داشته و به سمتی برویم که در رویکرد قدردانی از بزرگان موسیقی ایران از هنرمندانی که در خارج از کشور هم حضور دارند، تجلیل داشته باشیم.وی با تشکر از گروه اجرائی رویداد «سال نوا» اضافه کرد: بطور قطع از روز اولی که رویداد سال نوا را طراحی کردم، این دغدغه را هم داشتم که این رویداد به نام من نبوده و شرایط به شکلی هدایت شود که چنین برنامه ای به اسم تمامی هنرمندان جامعه موسیقی ثبت گردد. در این چارچوب امیدوارم بتوانیم شکلی را در برگزاری رویداد سال نوا ایجاد نماییم که افراد دیگری از جامعه موسیقی هم هدایت سال نوا را به عهده بگیرند. من بسیار امیدوارم که هنرمندان عزیز با پیشنهادات خود همراه ما در این راه و بهبودی آن باشند. به هر حال سال نوا در این سالها تمرین اتحاد جامعه موسیقی بوده است. این رویداد برای همه همیشه این بعد را داشته که جامعه هنری موسیقی تسلیم بی توجهی ها نمی گردد و این فعالیت و کار مستمر است که می تواند سبب شود تا شرایط بهتری را از آن خودمان نماییم. در این راه هم مسئله ای به نام همراهی وجود دارد، فضایی که خیلی از هنرمندان ومجموعه های مختلف همراهی شان را با سال نوا اعلام نموده و گفتند که با سال نوا دوست هستند. و این نشان دهنده همان فرآیندی است که سال نوا در این سال ها به دنبال رفاقت در جامعه موسیقی بوده و هست.

مدیر هنری ششمین سال نوای موسیقی ایران در بخش دیگری از صحبت هایش با تبریک به همه هنرمندانی که در ششمین دوره سال نوای موسیقی ایران مورد تجلیل و قدردانی قرار گرفته اند، بیان کرد: سال نوا بطور قطع آیین احترام موسیقیدانان ایرانی به تاریخ موسیقی ایران است. سال نوا مهمانی بزرگ جامعه موسیقی در کنار هم برای ابراز خواسته های اهالی موسیقی است که بتواند با در کنار هم بودن، کمبودها را برطرف کند.
جعفری پویان اشاره کرد: فکر می کنم بعنوان یکی از اهالی موسیقی ایران این وظیفه را داشتم که به غیر از ساز زدن به کاری غیر از نوازندگی برای موسیقی فکر کنم. من همیشه به خودم گفته ام که موسیقی برای من چه کرده و من برای موسیقی چه کردم؟ پس احساس می کنم اگر همه موزیسین ها در کنار هم این دغدغه را داشته باشند موسیقی مان پیشرفت بیشتری خواهدنمود.دوره ششم سال نوای از یک دوره خاص است
محمد مهدی گورنگی مدیراجرایی ششمین سال نوای موسیقی ایران هم در بخش بعدی این آیین مجازی ضمن عرضه گزارشی از روند برگزاری رویداد سال نوا در حوزه اجرائی اظهار داشت: در روزگارِ نادیده انگاشتنِ فرهنگ و هنر، در روزگار بی مهری های مُدام، تعدادی از اهالی موسیقی، هرسال، متواضعانه، استادان و بزرگانشان را تجلیل می کنند و از ادب و اتحاد و همدلی، نمایشی زیبا می سازند. و امروز سال نوای موسیقی ایران، که در سال ۱۳۹۴ به ابتکار علی جعفری پویان متولد شد، به نوای ششمین دوره خود رسید. البته هرچند، شرایطِ دورانِ تلخ کرونا، تجربه ای دشوار پیش روی ما گذاشت، اما گرمای دل هنرمندان، سال نوای این دوره را پیش بُرد تا گرچه مجازی، اما باز، باهم بودن را احساس نماییم و در مقابل استادانِ موسیقیِ ایرانمان سر تعظیم فرود آوریم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با قدردانی از گروه اجرائی دوره از رویداد سال نوا اظهار داشت: از نکاتِ مهم این دوره خاص از سال نوای موسیقی ایران، حضور و همکاریِ استادان و هنرمندانی است که با شرایط دشوار، همراه با رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی در کنار ما حاضر شدند تا برنامه های تولیدی این رویداد، به انجام برسد و آماده پخش شود. سال نوا در ششمین سالِ تولد خود، با حمایت و همراهی موسیقی دانانِ فهیم ایران و با امید به روزگاری بهتر، همراه با احترام و تجلیل و تقدیر از هنرمندانی که در راه تعالی فرهنگ و هنرِ سرزمینمان کوشیده اند، مسیرِ خویش را ادامه خواهد داد و بدون شک در این راه، همچنان به یاری شما نیازمند است تا اشکالات یا نواقصش هرچه کمتر و افق پیش رویش هرچه روشن تر باشد. امید که همچنان با اتحاد و همدلی و همفکری، سال نوای موسیقی ایران را که متعلق به همه اهالی موسیقی است، به رشد و بلوغ برسانیم.
رونمایی از تمبر یادبود زنده یادان حسین دهلوی و هوشنگ ظریف دو موزیسین فقید موسیقی ایرانی بخش دیگری از مراسم افتتاحیه ششمین سال نوای موسیقی ایران را تشکیل می داد که در این بخش حسین علیزاده آهنگساز، نوازنده و مدرس صاحب نام موسیقی کشورمان به همراه علی پویا مدیر دفتر اقدام منطقه ای ایران نهاد بین المللی Global Understanding بعنوان یک کرسی از سازمان یونسکو از این تمبرها رونمایی کردند.
سال نوا شناسنامه موسیقی ایران است
حسین علیزاده در این بخش از برنامه با ابراز خرسندی از برگزاری ششمین دوره سال نوای موسیقی ایران اظهار داشت: سال نوا برای من یک شناسنامه از موسیقی است و با آنکه عمر طولانی ندارد اما به چنان جایگاهی رسیده که از دید من کمتر در موسیقی ایران سابقه داشته است. از طرف دیگر تا حالا تشکل ها و مجموعه های زیادی درباره موسیقی به فعالیت مشغول بوده اند اما بنا به شرایط ناکام مانده اند. اما به اعتقاد من سال نوا یکی از موفق ترین پروژه ها و رویدادهای مستقل موسیقی است که هیچ چیزی در آن از جای دیگر دیکته نمی گردد چون که هنرمندان به صورت خودجوش و با دل و وجودشان به آن وارد می شوند.
وی ادامه داد: این رویداد به مفهوم واقعی کلمه توانسته فراهم کننده موثری برای اتحاد هنرمندان موسیقی باشد و امروز وقتی از علی جعفری پویان پرسیدم آیا کسی هست که مخالف کارهای شما باشد؟ و او پاسخ منفی داد بسیار خوشحال شدم. شرایطی که همیشه من روی آن در مجموعه های مختلفی همچون خانه موسیقی روی آن تاکید داشتم و به آنها می گفتم کاش فقط اداری حرف نزنیم و به موسیقی بپردازیم.
این نوازنده و آهنگساز اظهار داشت: من علی جعفری پویان را از زمانی که مدیریت هنرستان موسیقی را به عهده داشتم می شناسم. علی شاگرد خوبی بود و حالا او و هم نسلانش کارهایی که ما بلد نبودیم را بهتر از ما انجام می دهند. در حقیقت امروز آنها بزرگ ما هستند که توانسته اند با یک فکر نو جریان مستقلی را شروع کنند. چرا همیشه از موسیقیدان ها این سوال می شود که شما از مسئولین چه انتظاری دارید؟ و من در جواب می گویم اگر موسیقیدان ها به کار خود ایمان داشته باشند، بطور قطع به موفقیت دست پیدا می کند ضمن اینکه آن چیزی که در این جارچوب می تواند مورد توجه باشد پشتیبانی مردم فهیمی است که موسیقی را درک و از آن حمایت می کنند. بطور قطع موسیقی ایرانی در این سالها مدیون همه مردم است که گروه اجرائی سال نوا هم از دل همین مردم فهیم بیرون آمده اند.
حسین دهلوی و هوشنگ ظریف چه درسی به موسیقی دادند
وی درنکوداشت استاد حسین دهلوی و استاد هوشنگ ظریف هم اظهار داشت: من افتخار داشتم که حین زمان تحصیل در هنرستان موسیقی خدمت این دو استاد باشم و باید بگویم نام و یاد این دو هنرمند به سبب خدمات قابل توجهی که در عرصه موسیقی داشتند در خاطرمن و بسیاری ازهم نسلانم باقی مانده است. چون که این دو عزیزفقط به ما موسیقی یاد ندادند. حسین دهلوی با نگاه ارزشمندش به موسیقی الگویی برای ما بود که با ما یاد داد رسالت هنرمند فقط نواختن نیست بلکه باید معرفتی داشته باشد که همراه با نوازندگی اش روی آن تمرکز کند. من امروز به نمایندگی از جمع بزرگی ازهنرمندان موسیقی اینجا هستم که وقتی اسم این دو استاد را می شنوند به احترام آنها می ایستند و یادشان را گرامی می دارند.
علیزاده در تجلیل از مقام هنری زنده یاد هوشنگ ظریف هم اظهار داشت: من از نخستین عشق هایی که نسبت به یک استاد تجربه کردم، استاد ظریف بود. در حقیقت وفتی واژه عشق را به زبان می آورم اسم ظریف را یادم می آورم. من بر این باورم بزرگانی که از دنیا می روند زنده می مانند و امروز ما به بهانه رویداد سال نوا این شرایط به صورت ملموس تجربه می نماییم و انرژی و نیروی آنها با ما هست.
علی پویا مدیر دفتر اقدام منطقه ای ایران نهاد بین المللی Global Understanding بعنوان یک کرسی از سازمان یونسکو هم بعد از اظهارات علیزاده اظهار داشت: خیلی خوشحالم که رویداد سال نوا سال به سال به فعالیت خود تا به امروز ادامه داده است و کرسی Global Understanding یونسکو هم از این به بعد همکاریهای گسترده تری را با سال نوای موسیقی ایران خواهد داشت.
وی افزود: سال نوا نمادی از نهاد سازی موثر برای ایجاد چرخه فضائل است که امیدوارم در این هم افزایی، کرسی Global Understanding یونسکو آنرا همراهی کرده و آنرا جهانی نماییم.
به جای اختلافات به دنبال اشتراکات باشیم
آیدین الفت مدیر موسسه شهرصدای پارسیان که میزبانی آثار تولید شده برای رویداد ششم سال نوای موسیقی ایران را به عهده داشته هم در این آیین مجازی اظهار داشت: آن چیزی که از دست مجموعه شهر صدای پارسیان بر می آمد با جان و دل در اختیار این رویداد بزرگ قرار داده است. ما کوشیدیم در این رویداد هم دل و هم سخن باشیم تا بجای اختلافات به دنبال اشتراکات باشیم.
وی ادامه داد: به اعتقاد من همه ما موظفیم تا با اتحاد و همدلی نسبت به اعتلای فرهنگ کشورمان کوشا باشیم. ما باید تلاش نماییم آن فضایی که منجر به زوال و سقوط است به صعود رهنمون شود. چون که چیزی جز فرهنگ در ذهن و خاطره ما با قی نمی ماند. ما در این مجموعه برای ماندگارتر شدن صدا به وجود آمدیم. صدایی که بخش زیادی از آن موسیقی است. موسیقی که با درایت و همت و خلاقیت بسیاری ازهنرمندان می توانیم در تاریخ آنرا ماندگار نماییم و بطور قطع هنرمندان همراه با رویداد سال نوا به اعتبار و حضورشان در تاریخ موسیقی ایران ماندگار می شوند.
این هنرمند اشاره کرد: سال نوا رویدادی است که در تاریخ موسیقی کشورمان افتخار آمیز و به یادگار باقی خواهد ماند. حرکتی که با درایت علی جعفری پویان و تیم بسیار بزرگی دست یاری دادند تا این مراسم افتخار آمیز اجرا شود. من هم بعنوان کوچک ترین عضو این مجموعه با حضور در آن از خودگذشتگی را یاد گرفتم به جهت اینکه همیشه بمانیم. ما باید این را یاد بگیریم.
یک یادبود تصویری از درگذشتگان موسیقی ایران
آخر بخش آیین افتتاحیه ششمین سال نوای موسیقی ایران به یادمان هنرمندان موسیقی که در فاصله چهارمین تا ششمین سال نوای موسیقی ایران دار فانی را وداع گفتند اختصاص داشت.
در این بخش یاد و خاطره امید جعفری، یوسف اوهانس، حیدر محمودی، حسینعلی اعتصامی، اسحاق انور، طاهر یارویسی، آی محمد یوسفی، سیاوش الهی نیا، برات اصلاحی، مصطفی طیب، حسین دهلوی، مهدخت مخبر، محمد گرجی، فرشاد سنجری، تورج شعبابخانی، رضا سلمانی بردری، کی قباد میردار، فرود گرگین پور، عشق علی شکارچیان، روجا آزادیان، علی اصغر بیانی، حشمت الله جودکی، سید مصطفی سعیدی، ابولحسن خوشرو، مرتضی دلشب، هوشنگ ظریف، عباس تهرانی، همایون خسروی، موسی الرضا ولی نژاد، بهنام صفوی، سیدحسن خان بیگی، رسول بخشی زنگشاهی، همایون رضا عطاردی، خسرو سینایی، سهراب محمدی، دلدار رسول زاده، محمدرضا شجریان، امان الله طاهری، احمد علی راغب، محمدرضا اتابکی، پوریا جوانمیری، محمدعلی درافشانی، پروین عالی پور و ابراهیم اثباتی ارگرامی داشته شد.
پخش کلیپ «سال نوا» با شعر بیژن ارژن به آهنگسازی و خوانندگی صادق نوری و کاشت نمادین دو سرو سیمین در پارک چیتکر تهران به یاد استاد حسین دهلوی و استاد هوشنگ ظریف و رونمای تمبر یادبود ششمین سال نوای موسیقی ایران با حضور نمایندگان گروه اجرائی سال نوا همچون آزاده امیری، سارا هاشمی، فریبرز فرهنگ مهر و محمودرضا میرصیافی از دیگر بخش های آیین افتتاحیه دوره ششم سال نوای ایران در فضای مجازی بود.
ششمین سال نوای موسیقی ایران از روز هشتم تا یازدهم بهمن ماه سال ۱۳۹۹ طی دو نوبت ۱۹ و ۲۱ در صفحه رسمی این پروژه و دیگر سامانه های رسمی حوزه موسیقی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.منبع:

1399/11/09
17:27:06
0.0 / 5
1351
تگهای خبر: آهنگ , استاد , خدمات , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی