وجود اثرات ضدالتهابی و ضد درد در گیاه مرزه خوزستانی

وجود اثرات ضدالتهابی و ضد درد در گیاه مرزه خوزستانی به گزارش بازار مقاله عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اظهار نمود: گیاه مرزه خوزستانی با نام علمی ˮ Satureja khuzistanica Jamzad ˮمتعلق به تیره نعناعیان است و اثرات ضدالتهابی، ضد میکروبی و ضد درد این گیاه به اثبات رسیده است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، دکتر سعید توکلی عضو هیات علمی این پژوهشکده اظهار داشت: این گونه در بازار گیاهان دارویی بعنوان شست وشو دهنده کلیه و مجاری ادراری و کاهش دهنده فشار، چربی و قند خون عرضه می گردد و اثرات ضدالتهابی، ضد میکروبی و ضد درد این گیاه به اثبات رسیده است.
عضو هیات علمی این پژوهشکده ضمن اشاره به این که اسانس این گیاه در کرک ­های غده ای بخش های هوایی آن ایجاد می شود که حاوی مقادیر بالایی از ترکیب دارویی کارواکرول هست، افزود: اسانس ها ترکیبات شیمیایی پیچیده­ ای هستند و اغلب اجزاء اصلی موجود در مطالعات نشان می دهد چهار ترکیب شیمیایی ضد درد در گیاه مرزه وجود دارد و آنچه در تحقیقات جدید به آن اشاره شده، وجود ترکیبات شیمیایی با خواص ضدالتهابی و ضد درد در نمونه هایی از گیاه است که نه به شکل وحشی، بلکه به صورت دستی کاشته شده اند.
دکتر توکلی دو ترکیب شیمیایی موجود در قسمت برگ و ساقه مرزه را بتا سیتسترول و اسید اورسولیک برشمرد و اظهار داشت: ترکیب بتا سیتسترول که در بادام زمینی هم وجود دارد، منجر به توقف رشد غده پروستات در حیوانات آزمایشگاهی می شود. همینطور گزارش های گوناگونی مبنی براثر ضدالتهابی اسید اورسولیک برای درمان سوختگی ها و هم اثر بازدارندگی آن بر رشد تومورها منتشرشده است. خواص ضدالتهابی اسید اورسولیک منجر به استفاده وسیع از این ترکیب در صنایع آرایشی شده است.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، در مطالعات جدید اثرات ضد درد و ضد تشنج کارواکرول و تیمول بعنوان دو ترکیب عمده اسانس گیاه هم ثابت شده است. همینطور در میان مصارف بومی از گیاه مرزه در ایران می توان به استفاده از آن برای تسکین دندان درد اشاره نمود که به دلیل وجود این دو ترکیب است.
منبع:

1399/11/03
13:30:45
0.0 / 5
1319
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی