رونمایی هشت عنوان كتاب حوزه مقاومت

رونمایی هشت عنوان كتاب حوزه مقاومت از هشت عنوان کتاب حوزه روابط بین الملل و گفتمان مقاومت طی مراسمی رونمایی گردید.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور ظهر روز دوشنبه در مراسمی با حضور تعدادی از نویسندگان از کتاب های اخوان المسلمین سوریه و آینده تحولات این کشور، نهضت اربعین و تاثیرات آن بر هندسه غرب آسیا، اسراییل؛ ادامه یا خاتمه، معمای رقابت ایران و عربستان؛ راه های پیش رو، ایران و ترکیه؛ خصومت، رقابت و شراکت، محور مقاومت؛ شرحی بر خصوصیت ها و وجوه مختلف و تقویم مقاومت رونمایی نمود.
محمد کمالی، مسوول شورای کتاب اندیشه سازان نور در ابتدای مراسم با بیان این خبر که این موسسه ۱۸۰ عنوان کتاب در طول دو دهه منتشر نموده اظهار داشت: این کتاب ها برخی بر مبنای نیاز دانشگاه ها و برخی به تناسب نیاز فرهنگ عمومی انتشار یافته اند.
وی از کمبود بودجه در حوزه پژوهش و کتاب سازی به جای کتاب نویسی بعنوان مشکلات حوزه نشر نام برد و اضافه کرد: یکی دیگر از معضلات این است که به علت سازماندهی غلط کتاب ها بعد از چاپ به دست مخاطب نمی رسد و در ویترین کتاب فروشی ها دیده نمی گردد. ویترین کتابفروشی ها هم اکنون در دست کتاب هایی است که کمک کننده به تفکر نیستند.
کمالی با بیان اینکه موسسه اندیشه سازان نور کوشیده این سه نقص را رفع کند توضیح داد: سال جاری در مجموع ۳۰ پروژه تعریف کردیم که از بین آنها هشت کتاب در حوزه روابط بین الملل و گفتمان مقاومت به خط آخر رسیدند.
رخدادهای مقاومت صاحب تقویم شدند
در ادامه مراسم سعد الله زارعی رئیس موسسه اندیشه سازان نور با معرفی کتاب «تقویم مقاومت» اظهار داشت: تعداد ۲۳ نفر نویسنده در نوشتن این کتاب مشارکت داشته و رویدادهای تاریخی حوزه مقاومت را جهت استفاده در برنامه های رادیویی و تلویزیونی و مراسم مختلف شرح داده اند.
وی با بیان این خبر که کتاب تقویم مقاومت ۴۲۰ صفحه دارد عنوان کرد: توانستیم نیمی از رخدادهای مقاومت را توضیح دهیم و بقیه اتفاقات را در کتابی دیگر عرضه می نماییم.
زارعی اضافه کرد: نویسندگان این کتاب را با نگاه قرائت در برنامه ها و مراسم مختلف نوشته شده اند. جنبه داستانی اتفاقات حفظ شده تا محتوا جذاب باشد.
کتابخانه های ما در ارتباط با اخوان المسلمین غنی نیست
فرزان شهیدی، نویسنده کتاب اخوان المسلمین سوریه و آینده تحولات این کشور با بیان اینکه سوریه متحد راهبردی ما در منطقه است تصریح کرد: درباره اخوان المسلمین سوریه تاکنون تحقیقات کمی انتشار یافته و کتابخانه های ما در این رابطه غنی نیست. در حالیکه شناخت این مجموعه برای کشور ما ضروریست.
به گفته وی محتویات این کتاب شامل پیشینه و تاریخچه اخوان المسلمین، ارتباط آنها با کشورهای مختلف، معرفی رهبران سازمان و عملکرد آنها در سوریه می شود.
شهیدی ضمن اشاره به دوگانگی در مواضع و عملکرد اخوان المسلمین توضیح داد: آنها مدتی در نوسان بودند که مبارزه با بشار را ادامه دهند یا با او آشتی کنند.
محمد پاکدامن، نویسنده کتاب اسراییل؛ ادامه یا خاتمه هم مبحث کتابش را واکاوی مهم ترین شکاف ها و بحران های رژیم صهیونیستی در دو دهه اخیر خواند و اظهار داشت: تلاش کردم تصویری مطابق با حقیقت های کف میدان را عرضه دهم و تنوع مخاطبان را هم در نظر بگیرم.
به گفته وی این کتاب ۶ فصل دارد و به موضوعاتی چون تخریب هویت ملی در اسراییل، اعتراض طبقه متوسط، تندروتر شدن جامعه و بازتولید نفرت پراکنی در رژیم صهیونیستی می پردازد.
تاثیر پیاده روی اربعین بر شکست داعش
رضا واعظی نویسنده کتاب نهضت اربعین و تاثیرات آن بر هندسه غرب آسیا یکی دیگر از نویسندگانی بود که درباره کتابش توضیح داد.
او با بیان اینکه کوشیده به پیاده روی اربعین از زاویه سیاسی نگاه کند عنوان کرد: در سال ۹۳ و ۹۴ پیاده روی اربعین به اوج خودش رسید و ریل اتفاقات را در عراق ضد گروه های ترویستی عوض کرد. از آن به بعد داعش گام به گام مجبور عقب نشینی شد. این رویداد همینطور بر روی اتفاقات سوریه و جایگاه آمریکا و عربستان هم اثرگذار بود.
به گفته واعظی اربعین در راه تحقق تمدن اسلامی اسم یکی از فصول کتاب است که به تاثیرات تمدنی این رویداد در ایجاد همگرایی بین مسلمانان می پردازد.
شعیب بهمن، نویسنده کتاب ایران و ترکیه؛ خصومت، رقابت و شراکت هم یکی دیگر از سخنرانان جلسه بود. وی با انتقاد از نگاه سنتی برخی نویسندگان در نگارش کتاب و پژوهش اظهار داشت: باید به جای توصیف وقایع تاریخ به سمت الگوسازی و مفهوم سازی برویم. همینطور نظریه زدگی یکی دیگر از مشکلات نویسندگان است. آنها از ابتدا یک نظریه را انتخاب می کنند و داده ها را بر مبنای آن کنار هم می چینند.
نویسنده کتاب نگاه روسیه به ایران افزود: در این کتاب کار نظری نکردم و به این نکته پرداختم که رسانه های روسیه و افکار عمومی آن چه نگاهی به ایران دارند. ۹۰ درصد منابع این کتاب روسی هستند. برخی در این رابطه به سراغ منابع غربی برای ترجمه رفته اند که با عنایت به نگاه منفی غربی ها به روسیه این منابع شناخت بی واسطه ای را در اختیار مخاطب قرار نمی دهند.
موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور از سال ۱۳۶۸ فعالیت خویش را در زمینه های مختلف شروع کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است.منبع:

1399/10/30
00:05:55
0.0 / 5
1212
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , چاپ , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی