تاكید بر گسترش همكاریهای موزه ای فرانسه و ایران

تاكید بر گسترش همكاریهای موزه ای فرانسه و ایران در دیدار سفیر فرانسه در ایران با مدیرکل موزه ملی ایران، طرفین ضمن ابراز امیدواری از تداوم روابط بین موزه ای بین دو کشور ایران و فرانسه، به گفتگو و تبادل نظر درباب برگزاری نمایشگاه مجازی بین موزه ملی ایران و موزه لوور پرداختند.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از موزه ملی ایران، فیلیپ تیه بو سفیر فرانسه در ایران روز سه شنبه به همراهی خانم میریام پاواژو رایزن فرهنگی با جبرئیل نوکنده مدیر کل موزه ملی ایران ملاقات و گفتگو کرد.
در این دیدار طرفین ضمن ابراز امیدواری از تداوم روابط بین موزه ای بین دو کشور ایران و فرانسه، به گفتگو و تبادل نظر درباب برگزاری نمایشگاه مجازی بین موزه ملی ایران و موزه لوور پرداختند.
آقای تیه بو در این ملاقات بر تاثیر منفی همه گیری کرونا بر فعالیت موزه ها اشاره و اظهار نمود تا حل این مشکل، برگزاری نمایشگاه های مجازی یکی از راهکارهای موجود است.
وی همین طور بر اهمیت انتشارات اشاره و اظهار خوشی کرد که سفارت فرانسه در ضمن چند سال اخیر با همکاری موزه ملی موفق به انتشار چندین کتاب درباره آثار ایران شده است.
سفیر فرانسه در ایران همین طور به خدمات علمی دکتر میشل کازانووا عتیقه شناس فرانسوی در ایران اشاره نمود و از وی بعنوان عتیقه شناس عاشق فرهنگ ایرانی یاد کرد. متاسفانه بتازگی خانم کازانوا بر اثر بیماری کرونا درگذشت.
وی همین طور به بازدید خود از نمایشگاه آثار موزه ملی در اسپانیا اشاره و از آن بعنوان نمایشگاهی بسیار موفق یاد کرد.
در این ملاقات خانم پاواژو نیز بر توانایی های شبکه های اجتماعی در معرفی آثار فرهنگی-تاریخی دو کشور اشاره نمود و گفت: در طول یکسال گذشته و محدودیت های حاصل از همه گیری کرونا، این شبکه ها در ایجاد ارتباط و آموزش نقش مهمی ایفا کردند.
دکتر نوکنده نیز از پیشنهاد سفیر برای برگزاری نمایشگاه مجازی استقبال کرد و با اشاره به روابط نزدیک بین موزه لوور و موزه ملی ایران در سال های اخیر و انجام پروژه های مطالعاتی مشترک و برگزاری نمایشگاه های موفق، بیان داشت برگزاری نمایشگاه مجازی می تواند بخش دیگری از توان بالقوه این دو موزه را در همکاریهای فرهنگی آشکار کند.
وی همین طور ابراز امیدواری کرد که دو موزه با همکاری سفارت فرانسه بتوانند بروشور موزه لوور را به فارسی برگردانند تا بازدیدکنندگان ایرانی نیز بتوانند حین بازدید از لوور اطلاعات لازم را به زبان فارسی دریافت نمایند.
نوکنده در آخر ابراز امیدواری کرد که این کارهای مشترک موزه ای می تواند گامی موثر در راه شناخت دو ملت از همدیگر باشد و موجب نزدیکی این دو فرهنگ غنی شود.
در آخر این دیدار، سفیر فرانسه چند جلد از انتشارات جدید را که با حمایت بخش فرهنگی این سفارت انتشار یافته به موزه ملی ایران تقدیم کرد. یکی از این انتشارات بروشور بنای اقامتگاه فرانسه در تهران است که بتازگی توسط سفارت فرانسه انتشار یافته است. این عمارت متعلق به دوره قاجار بوده و توسط مهندس فرانسوی آندره دوبالوآ طراحی و معرفی شده است.
وی اصرار کرد که امکان بازدید مجازی از این عمارت در وبگاه سفارت فرانسه نیز فراهم گشته است. نوکنده با استقبال از این فعالیت ابراز امیدواری کرد که سایر سفارتهایی که در بناهای مشابه قدیمی مستقر هستند بتوانند بناهای مذکور را به این طریق معرفی کنند.
در این نشست طرفین درباب رونمایی یکی از انتشارات مشترک اخیر و همین طور پیگیری برگزاری نمایشگاه مجازی بین موزه ای به توافق رسیدند.


1399/10/23
23:16:35
0.0 / 5
1083
تگهای خبر: آموزش , خدمات , علم , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی