گشتی در اخبار تئاتر؛

افزودن بخشی تازه تا استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی سالن ها در تئاترفجر

افزودن بخشی تازه تا استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی سالن ها در تئاترفجر بازار مقاله: تئاتر در هفته جاری با اتفاقات گوناگونی روبه رو بود که از مهمترین آنها می توان به انتشار فراخوان بخش ویژه هنر بدن و حرکت بعنوان فصلی تازه از بخش های جشنواره تئاتر فجر تا امکان بهره بردن از ظرفیت ۵۰ درصدی سالن های میزبان این رویداد در صورت تایید ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره نمود.


همزمان با پشت سر گذاشتن اولین دهه دی ماه، تنور فعالیت جشنواره های تئاتر با وجود ادامه دار بودن شرایط کرونایی کشور روز به روز در حال گرمتر شدن است. از جشنواره تئاتر فجر، جشنواره تئاتر سردار آسمانی گرفته تا رویدادهای دیگر نمایشی که به جهت انتشار کرونا بخش عمده ای از فعالیت جشنواره های کشور را به خود اختصاص داده اند. پس از مدتی رُکود به جهت موج سوم انتشار کرونا در کشور، عرصه هنر نمایش طی یک هفته اخیر مملو از اتفاقات ریز و درشت بود.
در کنار گرمتر شدن جنب و جوش هنرمندان برای حضور در بخش های گوناگون سی ونهمین جشنواره تئاترفجر که مهمترین و جریان سازترین رویداد نمایشی کشور در طول سال شناخته می شود و برگزاری دومین جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی همزمان با اولین سالروز شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به وضوح نشان داد که خانواده تئاتر کشور حالا دیگر با وجود ویروس کرونا بعنوان میهمان ناخوانده شهر و دیارمان از هر نظر آماده و مهیای آغاز فعالیتهای نمایشی در تمامی شاخه ها و بخش های آن هستند.
آنچنان که به جهت نزدیک شدن به اوج فعالیتهای جشنواره ای تئاتر کشور که غالبا در نیمه دوم سال متمرکز است، هنرمندان و مسؤلان دست در دست هم تلاش می کنند با عرضه راه کارهای خلاقانه بتوانند برنامه ها و رویدادهای تئاتری کشور را در روزها و ماه های پیش رو، زیر سایه سنگین ویروس کرونا برنامه ریزی و اجرایی کنند. از گوشه و کنار ایران خبر فعالیتهای اهالی این هنر در عرصه های مختلف تولید، اجرا و جشنواره ها به گوش می رسد.
از مهمترین رویدادها و اتفاقات این هفته می توان به معرفی هیات انتخاب دو بخش غیررقابتی و برگزیدگان جشنواره های تئاتر استان، معرفی مدیر بخش تله تئاتر و گزارش های صحنه ای جشنواره تئاتر فجر، انتشار فراخوان بخش ویژه هنر بدن و حرکت «تئاتر فجر»، معرفی مقالات بخش «مسابقه پژوهش» جشنواره نمایش عروسکی، برگزاری دومین کارگاه جشنواره نمایش عروسکی در فضای مجازی، انتشار فراخوان دومین جشنواره مونولوگ دانشجویی افرا، تجلیل از رضا ایرانمنش در اختتامیه جشنواره تئاتر «سردار آسمانی»، احتمال استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی سالن ها در تئاتر فجر، معرفی منتخبان ایده فصل پنجم از پروژه چهارفصل تئاتر ایران و رویدادهای دیگر اشاره نمود.
اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در دوره زمانی ۱۳ تا ۱۹ دیماه ۱۳۹۹ مرور کنید.


احتمال استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی سالن ها در تئاتر فجر
حسین مسافرآستانه دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر درباره نحوه برگزاری این دوره از جشنواره با عنایت به شرایط و محدودیت های کرونایی اظهار داشت: جلسه ای با دوستان برگزار کننده جشنواره تئاتر مقاومت داشتیم تا از تجربیات آن در مورد برگزاری آنلاین جشنواره مقاومت بهره ببریم البته سطح برگزاری جشنواره تئاتر فجر خیلی منطبق بر جشنواره تئاتر مقاومت نیست و خیلی گسترده است ولی قصدمان استفاده از تجربیات بود. با عنایت به شرایط کرونایی موجود به صورت مسلم جشنواره سی ونهم تئاتر فجر را صد در صد به صورت مجازی برگزار خواهیم کرد.
مسافرآستانه ضمن اشاره به طراحی یک روش دوم در کنار برگزاری مجازی جشنواره سی و نهم، توضیح داد: در این روش با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی ۵۰ درصد ظرفیت سالن ها برای اجرای زنده آثار جشنواره مدنظر قرار گرفته است که البته این روش را به ستاد ملی مقابله با کرونا عرضه کرده و منتظر پاسخ ستاد هستیم.
دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با تاکید بر اینکه اگر این روش مورد تأیید ستاد ملی مقابله با کرونا قرار بگیرد در کنار برگزاری جشنواره مجازی استفاده خواهد شد، خاطرنشان کرد: طی این روش سالن های کوچک تنها با ۵۰ درصد ظرفیت خود میزبان میهمانان و اصحاب رسانه خواهند بود و در سالن های بزرگ با عنایت به ظرفیت بالایی که دارند فروش محدود بلیت برای مخاطبان هم صورت خواهد گرفت.


معرفی هیات انتخاب دو بخش غیررقابتی و برگزیدگان جشنواره های تئاتر استان
حسین مسافرآستانه دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر، طی احکامی محمدرضا الوند، کوروش سلیمانی و سینا ییلاق بیگی را بعنوان اعضای هیات انتخاب آثار منتخب جشنواره های تئاتر استان ها برای حضور در این دئره جشنواره تئاتر فجر انتخاب و معرفی نمود.


مسافرآستانه همینطور طی احکامی جداگانه افشین خورشید باختری، عباس اقسامی و رضا آشفته را بعنوان اعضای هیات انتخاب نمایش های صحنه ای سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر در بخش غیررقابتی این دوره از جشنواره تئاتر فجر را انتخاب و معرفی نمود.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۱بهمن ۹۹ برگزار می گردد. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.


معرفی مدیر بخش تله تئاتر و گزارش های صحنه ای جشنواره تئاتر فجر
در ادامه معرفی دبیران، داوران و اعضای هیات انتخاب آثار نمایشی جهت حضور در سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر، طی حکمی از جانب حسین مسافرآستانه دبیر این دوره رویداد، رضا حامدی خواه بعنوان مسئول بخش تله تئاتر و گزارش‎های صحنه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر انتخاب و ارائه شد.


انتشار فراخوان بخش ویژه هنر بدن و حرکت «تئاتر فجر»
فراخوان بخش هنر بدن و حرکت (فیزیکال-تئاتر) بعنوان یک بخش ویژه از سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر گردید. بدین سان بخش هنر بدن و حرکت (فیزیکال-تئاتر) با مدیریت یاسر خاسب به سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر افزوده شد.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با هدف توجه به گونه های مختلف اجرایی تئاتر و با عنایت به گسترش اقبال جوانان خلاق عرصه هنر نمایش به شیوه های نوین اجرایی مبتنی بر هنر بدن و حرکت با مشارکت مجموعه فرهنگی آوای خلیج فارس و حمایت معاونت فرهنگی-اجتماعی منطقه آزاد کیش بخش ویژه هنر بدن و حرکت را برگزار می نماید.
این بخش که به صورت مجزا همزمان با جشنواره سی و نهم در جزیره کیش برگزار می شود، طی فراخوانی در ۲ بخش تک نفره (سولو) و ۲ نفره (دوئت) از متقاضیان دعوت به ثبت نام کرد.
هنرمندان علاقمند به حضور در این بخش می توانند فایل تصویری اجرای خویش را تا ۲۵ دی ۹۹ به همراه مشخصات کامل به نشانی الکترونیکی ۳۹fadjrtheaterfest@gmail.com ارسال کرده یا به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۱ بهمن ۹۹ برگزار می گردد. نشانی سایت جشنواره www.fitf.ir است.


معرفی مقالات بخش «مسابقه پژوهش» جشنواره نمایش عروسکی
هیات داوران بخش«پژوهش» هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک متشکل از فریندخت زاهدی، حمیدرضا اردلان و بهرام جلالی پور بعد از بررسی چکیده مقالات رسیده به این دوره جشنواره، ۱۴ پژوهش را جهت بررسی نهایی انتخاب کردند که بعد از دریافت و داوری اصل مقالات، برگزیدگان نهایی پژوهش جشنواره معرفی خواهند شد.
بر این اساس پژوهشگران تا ۱۰ بهمن فرصت دارند اصل مقالات را بر مبنای فراخوان این بخش برای داوری نهایی در تارنمای جشنواره بارگذاری کنند. همینطور متقاضیان عرضه مقالات بخش ترجمه هم تا ۱۰ بهمن ماه فرصت دارند اصل مقالات ترجمه شده خویش را طبق روال فراخوان بارگذاری کنند.


برپایی دومین کارگاه جشنواره نمایش عروسکی در فضای مجازی
برگزاری کارگاه های تخصصی در جهت ارتقای بنیه علمی نمایشگران عروسکی همچون رویدادهایی است که در هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک رخ خواهد داد بر همین مبنا کارگاه «تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی» با حضور آزاده گنجه عضو هیات علمی دانشگاه تهران و استادیار گروه هنرهای نمایشی، دومین مورد آن است؛ کارگاهی که روز دوشنبه ۲۲ دیماه به مدت سه ساعت و به صورت آنلاین برگزار می گردد.
آزاده گنجه درباره مبحث این کارگاه اظهار داشت: «تئاتر فراگیر» بعنوان مبحث این کارگاه تخصصی که این روزها توجه بسیاری به آن می شود، تعریفی تازه است که با تاکید بر فضا، شیوه های مختلف اجرا را دربرمی گیرد و طبعا در تئاتر عروسکی هم می تواند کاربرد داشته باشد. توجه ویژه به کارکرد فضا در اجرا و قرارگیری اجراگر و تماشاگر در محیطی با امکان کنش گری مشترک، همچون پتانسیل های تئاتر فرگیر در حوزه نمایش عروسکی است.
وی درباره مسائلی که در کارگاه «تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی» مطرح خواهد کرد، اضافه کرد: در این کارگاه در مورد ماهیت «تئاتر فراگیر» صحبت خواهد شد. همینطور در مورد این که چگونه می توان عروسک را به مثابه اجراگر واقعی در کنار تماشاگر قرار داد و این فضای فانتزی را هرچه بیشتر با رئالیته برابر کرد هم گفتگو خواهم کرد و مساله سوم دیدن نمونه های موفق از چنین روشی در دنیا به قصد بررسی ایده های آنهاست.
وی درباره گروه هدف «تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی» اظهار داشت: چه دوستانی که به صورت خاص در حوزه تئاتر عروسکی کار می کنند و چه کسانی که علاقمند به شیوه های تئاتر مشارکتی، بهره گیری از فضای عمومی و تئاترهایی هستند که درگیر کردن یک محیط عمومی و فضا با اجرا اولویت آنهاست می توانند در این کارگاه شرکت نمایند.
متقاضیان جهت شرکت در این کارگاه تا روز ۲۰ دیماه فرصت دارند از راه تماس با شماره تلفن های ۰۹۳۵۳۸۰۱۹۸۲ و ۰۲۱۶۶۷۵۴۶۹۶ ثبت نام کنند.
نخستین کارگاه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک «بیان تصویری عروسک در قاب» است که طی روزهای ۱۸ و ۲۵ دی با حضور امیر سلطان احمدی، میزبان متقاضیان خواهد بود.
هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اسفندماه سالجاری برگزار می شود. مدیریت بخش پژوهش این دوره از جشنواره بر عهده فهیمه میرزاحسینی است.


انتشار فراخوان دومین جشنواره مونولوگ دانشجویی افرا
عمارت نوفل لوشاتو دومین جشنواره مونولوگ دانشجویی افرا را با عنوان «جایزه بزرگ استاد ناظرزاده کرمانی» به دبیری داود نامور و در بهار ۱۴۰۰ برگزار می نماید.
آکادمی افرا در جهت تقویت و آینده سازی شیوه اجرایی محبوب مونولوگ، به خصوص در روزگار سخت فاصله گذاری انسان ها به جهت شیوع کرونا، این جشنواره را در عمارت نوفل لوشاتو برگزار می نماید.
بخش مونولوگ (متعارف) پذیرای آثاری خواهد بود که در عین نوآور بودن، برای بازتاب متعارف این شیوه اجرایی در بخش صحنه ای مناسب باشد و بخش مونولوگ (اجرا) پذیرای آثاری تک نفره خواهد بود که بیشتر مبتنی بر نامتعارف بودن است و خصوصیت های اجرائی و تجربی جدیدی در حوزه اجرا است و شامل آثاری است که با محوریت تجربه های اجرائی (پست دراماتیک، آلترناتیو، ضد جریان، انواع تجربیات رقص معاصر و... ) ساخته شده باشند.
بنا بر اعلام دبیرخانه این رویداد، جوایز نقدی و لوح زرین در رشته های نمایشنامه نویسی، بازیگری زن، بازیگری مرد و کارگردانی به نفرات برتر اهدا خواهد شد و اجرای عمومی در عمارت نوفل لوشاتو شامل سه گروه برگزیده جشنواره می شود.
هنرمندان علاقمند برای حضور در این رویداد تا ۲۵ دیماه ۱۳۹۹ برای ثبت نام و تحویل مدارک فرصت دارند، اعلام متون یا طرح پذیرفته شده برای بازنگری در ۲۵ بهمن ماه خواهد بود و اعلام پذیرفته شدگان مرحله بازنگری در ایام پایانی اسفندماه صورت خواهد گرفت و طبق تقویم جشنواره، این رویداد در بهار ۱۴۰۰ برگزار می شود.


تجلیل از رضا ایرانمنش در اختتامیه جشنواره تئاتر «سردار آسمانی»
آیین اختتامیه دومین جشنواره تئاتر «سردار آسمانی» ۱۵ دیماه در مجموعه تئاتر شهر استان کرمان در شرایطی برگزار گردید که در این مراسم علاوه بر معرفی منتخبان بخش های رقابتی جشنواره از رضا ایرانمنش بازیگر شناخته شده تئاتر، سینما و تلویزیون کشور و از هنرمندان اهل کرمان به شکل ویژه ای تقدیر و تجلیل به عمل آمد.
قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با تکیه بر اینکه در دنیای به هم پیوسته برای رشد باید به خودباوری رسید، اظهار نمود: اگر قوم و ملتی می خواهد به رشد برسد باید قبل از هر چیز به خود اتکایی برسد و خوداتکایی یعنی به توانمندی هایی که داریم اتکا نماییم و دست احتیاج به سوی غیر نداشته باشیم.
ملتی که به اقتدار برسد به افتخار دست خواهد یافت و برای مردمش احساس عزت و سربلندی به ارمغان می آورد و در جهان بعنوان یک عنصر تأثیرگذار شناخته می شود و در درون جامعه به مشروعیت می رسد و سر تسلیم جلوی هیچ کسی فرو نمی برد.
آشنا بیان نمود: آنچه ما داریم و به آن افتخار می نماییم بیشمار است ولی ما باید به شهدای هشت سال دفاع مقدس و آرمان های انقلاب افتخار نماییم. سردار سلیمانی و مدافعان حرم زمانی وارد میدان جنگ شدند که داعش و اربابانشان تصمیم گرفتند ایرانی ها را نابود کنند چونکه ایرانی ها را برای دنیا خطرناک می دیدند.


در ادامه این مراسم آئین بزرگداشت رضا ایرانمنش برگزار گردید. این هنرمند پیشکسوت بعد از قدردانی از جانب برگزار کنندگان جشنواره اظهار داشت: من این مراسم را بیشتر از هنرمندان متعلق به حاج قاسم سلیمانی می دانم کسی که به غیر از رشادتش عشق به هنر داشت. به یاد دارم در زمان اجرای نمایش «صدام در دام» به کارگردانی حمیدرضا صدفی، حاج قاسم سلیمانی از اجرا به قدری شاد شد که گفت شما دامنتان هیچ گاه به آتش جهنم نخواهد سوخت. همین که بچه ها از عملیات طاقت فرسا آمده اند و لبخند بر لبانشان نقش بسته، شما آتش جهنم را نخواهید دید.
روزی در یک اجرا سردار سلیمانی صدایم کرد و گفت شما در جنگ با نمایش تان حضور داشتید، امروز هم که جنگ نرم است با هنرتان ایستاده اید و باید فردا هم با این هنر بایستید.


معرفی منتخبان ایده فصل پنجم از پروژه چهارفصل تئاتر ایران
منتخبان ایده فصل پنجم از پروژه ملی «چهارفصل تئاتر ایران» با عنوان «مدافعان سلامت» عرضه شدند.
ایوب آقاخانی مدیر دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و مؤسس و دبیر پروژه جامع آموزشیِ نمایشنامه نویسی برای خارج از پایتخت تحت عنوان «چهارفصل تئاتر ایران» از انتخاب ۹ ایده اولیه از هشت استان کشور اطلاع داد که از میان ایده های ارسالی در پاسخ به فراخوان پنجم دور نوینِ این پروژه با نام «مدافعان سلامت» به این رویداد ارسال شده است.
اعضای هیات علمی این فصل شهرام کرمی و سعید اسدی پس از بررسی ایده های اولیه، ۹ ایده را بعنوان منتخب مرحله اول اعلام نمودند.
منتخبان اعلام شده تا نیمه بهمن ماه فرصت دارند تا ایده های به نگارش درآمده خویش را در چارچوب نمایشنامه نهایی به دبیرخانه این پروژه یعنی دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به آدرس الکترونیکی sahnemagazine@yahoo.com ارسال نمایند.
نویسندگان نمایشنامه های ارسال شده بعد از بررسی و تأیید اعضای هیات علمی فصل جهت شرکت در کارگاه های حضوری (و در صورت ضرورت مجازی) فصلی پروژه دعوت خواهند شد.منبع:

1399/10/19
22:15:51
0.0 / 5
977
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , استاد , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی