در گزارش بازار مقاله اعلام شد؛

آخرین یافته ها از جهش ویروس كرونا در ایران

آخرین یافته ها از جهش ویروس كرونا در ایران مجری طرح ردیابی ژنتیکی ویروس کرونا در ایران اظهار داشت: طی ۵ ماه اخیر چندین جهش ویروس کرونا در نمونه های ایرانی دیده شده است و این جهش ها همواره در حال افزایش هستند.دکتر محمدعلی ملبوبی معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: تعداد جهش های ویروس کرونا با فراوانی بیشتر از ۵ جهش در هر مکان ژنی ویروس از دو ماه پیش تا کنون از ۲۸ مورد به ۳۵ جهش در ۲۰۳ نمونه بیمار ایرانی رسیده است.
مجری طرح ردیابی ژنتیکی ویروس کرونا در ایران با اشاره به اینکه بیشتر از نیمی از این جهش ها اختصاصی ایران بوده اند، اظهار داشت: از این تعداد، ۲۵ جهش باعث تغییر در توالی پروتئین ها شده که نیازمند بررسی دقیق تر است.
نایب رئیس انجمن بیوتکنولوژی افزود: همچون جهش «Val۳۷۸Ile در ژن NSP۲» در ۷۸ درصد نمونه ها و «جهش Leu۳۶۰۶Phe در ژن NSP۶» در ۶۰ درصد نمونه ها دیده شده که یافته قابل توجهی هستند.
م لبوبی تصریح کرد: جهش «Ser۳۳Arg» در پروتئین نوکلئوکپسید که در پاسخ ایمنی بدن نقش دارد، در ۳۰ درصد نمونه های ایرانی دیده شده و جالب این است که تا کنون در سایر کشورها گزارش نشده و می توان گفت جهش اختصاصی ایران است.
مجری طرح ردیابی ژنتیکی ویروس کرونا در ایران اظهار داشت: جهش «Asp۶۱۴Gly در ژن Spike» که جهشی رایج در اروپا است در ۲۴ درصد نمونه های ایرانی از فروردین ماه ۹۹ هم گزارش شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: جهش ها اغلب سبب تغییر اساسی نمی شوند ولی رصد آنها به صورت مداوم امری ضروری می باشد.
ملبوبی تصریح کرد: البته تعداد کل جهش های شناسایی شده بیشتر است اما به دلایلی مانند خطای نمونه برداری و توالی یابی و وجود جهش های مختلف در حین تکثیر در بدن میزبان، ما فراوانی وجود بیشتر از ۵ جهش در یک مکان ژنی را بعنوان شاخص جهش یک ژن در جمعیت در هر مرحله از آنالیز گزارش می نماییم.
به گفته وی از آنجائیکه ویروس برای تکثیر به بدن میزبان نیاز دارد، سرایت و تکثیر و در نهایت استقرار در هر جمعیتی با میزان رفت و آمد افراد جامعه با هم ارتباط مستقیم دارد. هرچه تجمع افراد با ویروس های جهش یافته در جامعه بیشتر باشد، احتمال کاهش شدت شیوع بیماری دیرتر اتفاق می افتد.
وی افزود: با عنایت به نتایج به دست آمده، مهمترین چاره پیشنهادی با عنایت به جهش های مشاهده شده در ایران، کاهش توزیع و اختلاط جهش ها در میان جمعیت های مختلف است. این مهم از راه کاهش ارتباط انسان ها با یکدیگر به صورت استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و عدم مسافرت امکان پذیر است.
ملبوبی تصریح کرد: یافتن ارتباط میان جهش های شناسایی شده با شدت سرایت و مبتلا شدن به این بیماری از موضوعاتی است که احتیاج به بررسی عمیق تری دارد.
وی افزود: تیم پژوهشی در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری آمادگی خویش را جهت ادامه این پژوهش در جهت بررسی جنبه های مختلف جهش های گزارش شده بر شدت سرایت و ابتلا، اثر گذاری داروهای کاندید و عرضه مدلی جهت پیشبینی موارد مشابه یا استفاده در مدیریت همه گیری این بیماری را در صورت فراهم کردن شرایط همکاری با مراکز مختلف از سوی دستگاههای ذیربط را اعلام می دارد.

1399/09/19
14:36:40
5.0 / 5
1149
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی