مدیركل حفظ بناهای تاریخی:

حفظ میراث فرهنگی به قانون، مجری خوب و اعتبارات كافی نیاز دارد

حفظ میراث فرهنگی به قانون، مجری خوب و اعتبارات كافی نیاز دارد مدیركل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت و محوطه های تاریخی اظهار داشت: برای حفظ میراث فرهنگی نیازمند قانون، مجری خوب و اعتبارات كافی هستیم.


سید هادی احمدی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اضافه کرد: اگر یکی از این سه مؤلفه مغفول واقع شود، میراث فرهنگی گرفتار خسارت و زیان می شود. در حوزه میراث فرهنگی از قوانین خوبی برخورداریم اما گاهی تبصره ای راه دور زدن از آنرا میسر می کند.
او ضمن اشاره به قانون مصوبه سال ۱۳۰۹ در ارتباط با حفاظت از عتیقه ها یا قانون حفاظت از بافت های تاریخی مصوب سال ۹۸ مصوب، اظهار داشت: اعتبارات این بخش در سال هایی که تنها چهار هزار اثر ثبتی داشتیم مصوب شده و تا زمانی که ۳۴ هزار اثر تاریخی در کشور به ثبت رسید، افزایش نیافت. البته اعتبارات ناکافی، تنها مشکل حفاظت از میراث فرهنگی نیست؛ بلکه ساختار کوچک نیروی انسانی از دیگر مشکلات این وزارتخانه برای حفظ آثار تاریخی است.
در حالی سال قبل ساختار سازمان میراث فرهنگی تغییر نمود و به وزارت تبدیل شد که بر مبنای قانون، امکان افزایش اعتبارات مالی و انسانی را پیدا نکرد که این به ضعف وزارت خانه منجر می شود. کمبود منابع انسانی به مدیران و کارمندان وزارت خانه محدود نمی گردد بلکه به علل مختلف الان با محدود بودن برخی از استادکاران متخصص روبرو شده ایم. این روزها تعداد اساتید و استاد کارانی که امکان مرمت آثار تاریخی را دارند کم است، این افراد در سنین بالایی هستند و نتوانستیم نیروی جوان متخصص در این عرصه تربیت و تعلیم دهیم.
وی در ادامه ضمن اشاره به منابع محدودی که در اختیار دولت می باشد، اظهار داشت: در این سال ها اولویت دولت کمتر میراث فرهنگی بوده که طبیعی است تا اعتبارات در حوزه های معیشتی و سلامت بیشتر مصرف شود.
مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت و محوطه های تاریخی در ادامه فرهنگ سازی را مهم تر از اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی عنوان نمود و اظهار داشت: خوشبختانه حساسیت و اهمیت مردم به میراث فرهنگی کشور نسبت به سالهای گذشته به شدت افزوده شده است که سرمایه ما هم محسوب می شوند.
احمدی در اینباره افزود: معمولاً هنگامی که تخریبی برای آثار تاریخی اتفاق می افتد، میراث فرهنگی در جریان و در حال نامه نگاری با مسؤلان قضایی در این رابطه است. اما هنگامی این نامه نگاری ها اثرگذار می شود که مردم و افکار عمومی نسبت به آن احساس مسئولیت و در این رابطه اعتراض کنند.


1399/09/11
13:39:06
5.0 / 5
1260
تگهای خبر: استاد , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی