ورود دادستان به خانه بروجردی ها و ترك پرحاشیه گنبدشیخ لطف الله

ورود دادستان به خانه بروجردی ها و ترك پرحاشیه گنبدشیخ لطف الله بازار مقاله: از مهمترین اخبار میراث فرهنگی می توان به دو خبر اشاره كرد؛ دادستان كاشان به دنبال مطالبه به وجود آمده در اعتراض به ساخت یك مجتمع در مجاورت خانه تاریخی بروجردی ها ورود كرد و خبر دیگر آنكه همچنان تَرَك مرمت شده گنبد شیخ لطف الله اصفهان حاشیه ساز است.


دادستان کاشان به دنبال مطالبه به وجود آمده در اعتراض به ساخت یک مجتمع تجاری- گردشگری در مجاورت خانه تاریخی بروجردی ها، ضمن بازدید از محل به موضوع ورود کرد.
روح الله دهقانی دادستان کاشان در حاشیه بازدید از این طرح در دست ساخت اظهار داشت: دغدغه دوست داران میراث فرهنگی برای حفظ حریم منظر خانه بروجردی ها که بعنوان نماد خانه های ایرانی و از گزینه های ثبت در لیست یونسکو شناخته می شود، در نوع خود قابل تحسین و این نوع مطالبه گری از سرمایه های فرهنگی کاشان و بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی اضافه کرد: خانه بروجردی ها میراث ملی کشور به حساب می آید، رسالت همه ارگان ها تلاش در امتداد حفظ این اثر بی نظیر است و با عنایت به اهمیت بالا باید همه جوانب برای هر گونه اقدام سازه ای در حریم آن رعایت شود.
دادستان کاشان بیان کرد: باید موارد در رابطه با مجوزهای این مجتمع در حال ساخت به دقت بررسی شود و چنانچه به تشکیل کمیته ای برای تصمیم گیری نیاز باشد، با قید فوریت و رعایت حقوق عمومی و حقوق مکتسب سرمایه گذار با نظر متخصصان و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی صورت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: چنانچه کارشناسان میراث فرهنگی ادعا کنند که فرآیندهای قانونی برای این طرح دریافت نشده است و یا درخواست توقف طرح را در امتداد حفظ منظر خانه تاریخی بروجردی ها داشته باشند، بعد از بررسی مدارک دستورات لازم صادر خواهد شد.
متولی عمارت تخت دریا قلی بیگ کرمان مشخص شود
مجتبی شفیعی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اظهار داشت: برای اثر بخشی و بمنظور حفظ عمارت دریاقلی بیگ کرمان باید متولی و کاربری مناسبی برا ی این بنای تاریخی تعریف و مشخص شود.
شفیعی اضافه کرد: در این حوزه در حال رایزنی با دستگاه ها و نهادهای مرتبط نظیر شهرداری و همین طور بخش خصوصی هستیم که به محض حصول نتیجه اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.
وی ضمن اشاره به تجمع افراد معتاد در این محل و لطمه های وارده شده به این بنای تاریخی خاطرنشان کرد: این بنای تاریخی برغم اینکه تا حالا چند بار مورد مرمت قرارگرفته، اما بدلیل قرار گرفتن در محلی خلوت و بدون نگهبان بودن، لطمه هایی به آن وارد شده است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان عنوان کرد: بعد از تصمیم گیری و حضور فیزیکی متولی، این بنا ساماندهی و برای معتادین و افرادی که به بنا لطمه می زنند نا امن خواهد شد.
بیلانکی تبریز، پهنه جدید چپاولگران میراث فرهنگی
محله قدیمی بیلانکی تبریز، پهنه تازه چپاولگران و غارتگران عرصه میراث فرهنگی آذربایجان شرقی است که یگان حفاظت میراث فرهنگی استان مبادرت به دستگیری متخلفان در آن کرده است.
سرهنگ کاظم داداشی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از دستگیری باند حفاری غیرمجاز در منطقه بیلانکی تبریز آگاهی داد و اضافه کرد: به دنبال پیگیری و شناسایی محل حفاری غیرمجاز در منطقه یاد شده و در عملیاتی جامع، عوامل نیروی یگان حفاظت میراث فرهنگی با همکاری نیروی انتظامی در محل مورد نظر حاضر شده و افراد مشارکت کننده در این امر شناسایی و دستگیر شدند.
وی عنوان کرد: در این عملیات تعداد ۱۱ نفر از عوامل حفاری غیرمجاز که در منزلی مسکونی مبادرت به حفاری برای کشف اموال تاریخی در سه نقطه به عمق های ۱۵، ۱۷ و ۲۰ متر کرده بودند، دستگیر و ابزار آلات مورد استفاده آنان ضبط شد.
وی افزود: افراد خاطی به همراه ابزارآلات پیشرفته بعنوان متهم به مراجع قضایی ارجاع داده شدند و مراحل قانونی برابر مقررات صورت خواهد گرفت.
داداشی سفارش کرد: مردم استان می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف در حوزه میراث فرهنگی، مراتب را بوسیله تماس با شماره ۰۹۶۶۲، مرکز پیام یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور اطلاع دهند.
کوچک شدن شهر تاریخی جرجان بر اثر زمین خواری و فعالیت عمرانی
شهر تاریخی و به خاک خفته «جرجان» در سه کیلومتری گنبد با نشانه های روشنی از دوران حکومت سامانیان، آل زیار و سلجوقیان که در سال ۶۲۰ هجری بر اثر حمله مغول از بین رفت بدلیل استفاده قسمتی از اراضی آن توسط اشخاص در گذشته و الان قرار گرفتن در طرح توسعه امامزاده یحیی کوچک تر می شود.
شهر تاریخی جرجان که برمبنای مطالعات و هفت فصل کاوشگری باستان شناسان طی چند دهه گذشته بخش هایی از آن از دل خاک بیرون آمده، در زمان آبادانی خود هزار و ۲۰۰ هکتار مساحت داشت اما به دلیلهای مختلف نظیر توسعه بخش کشاورزی، ساخت خانه، جستجوهای غیرمجاز و زمین خواران از بین رفته و الان گستره آن به حدود ۲۵۰ هکتار کاهش یافته است.
یکی از تهدیدات جدی پیرامون شهر تاریخی جرجان، ساخت و ساز اطراف آنست که کم توجهی به آن سبب کاسته شدن از حریم این محوطه باستانی شده و بر نگرانی علاقه مندان به تاریخ افزوده است.
یکی از نمونه های ساخت و ساز در حریم شهر تاریخی جرجان مربوط به اجرای طرح توسعه امامزاده یحیی بن زید است که بگفته عبدالمجید نورتقانی مدیر پایگاه شهر جرجان، عرصه و عیان این مکان مذهبی وارد محوطه این شهر تاریخی شده است.


کرونا مانع توسعه همکاریهای فرهنگی ایران و اتریش نمی شود
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر گسترش همکاریهای مشترک فرهنگی و گردشگری ایران و اتریش اصرار کرد و اظهار داشت: کرونا مانع توسعه همکاریهای فرهنگی دو کشور نمی گردد.
وی در دیدار اشتفان شولتس سفیر اتریش در تهران، اظهار داشت: نباید اجازه دهیم بیماری کرونا همکاریهای بین دو کشور را کم کند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان آمادگی بر تداوم همکارهای فرهنگی مشترک میان ایران و اتریش، تصریح کرد: باید با عنایت به شرایط بیماری توافق نامه جدیدی را آماده کرده و پیش ببریم، برنامه های فرهنگی را می توانیم با اجرای خوب شیوه نامه های بهداشتی اجرا نماییم.
قصه پرحاشیه ترک مرمت شده گنبد شیخ لطف الله اصفهان
ماجرای مرمت گنبد شیخ لطف الله همچنان ادامه دارد، مسئولان امر، آنرا تمام شده می دانند اما بعضی از متخصصان با ابراز نگرانی از اقدامات انجام شده و ادامه کار با روش پیشین برای ترک های بعدی می گویند مرمت هر اثر جهانی نیازمند مشورت همگانی و رعایت اصول علمی است تا از دغدغه ها بکاهد.
آبان ماه سال قبل بود که گنبد شیخ لطف الله به سرخط خبرهای میراث فرهنگی تبدیل شد و نحوه مرمت این اثر تاریخی همچنان با کش و قوس هایی ادامه دارد.
رئیس ایکوموس ایران، مهدی حجت در نشستی در اصفهان گفته بود گنبد را خراب کرده اند و پس از آن انتقادها از طرف کارشناسان ادامه داشت، این اما تنها کارشناسانی نبودند که از نحوه مرمت گنبد انتقاد می کردند بلکه تغییر رنگ ترک مرمت شده نسبت به سایر ترک ها توجه مردم عادی را هم به خود جلب کرده بود.
شماری از کارشناسان و حتی کسانی مثل محمدحسن محبعلی که سال قبل به همراه گروهی از طرف وزارت میراث فرهنگی در بازدید از گنبد شیخ لطف الله مرمت انجام شده را تایید کرده بود، از اینکه کارشناسان منتقد شاخص اصفهان همچنان پس از گذشت یک سال نتوانسته اند، از نزدیک و از روی داربست ترک مرمت شده را تا بتوانند مشورت درستی درباره ادامه کار مرمت ترک های دیگر بدهند انتقاد کردند.
محمدحسن محبعلی از پیشکسوتان مرمت کشور است که از طرف وزارت میراث فرهنگی بعنوان ناظر عالی مرمت گنبد شیخ لطف الله تعیین شد اما هنوز این ابلاغ به دست او نرسیده و در یک سال قبل دعوتی از او برای بازدید و بررسی گنبد نشده است.
محبعلی پیش تر به ایرنا گفته بود که مسئولان میراث فرهنگی اصفهان بهتر بود برای گنبدی با اهمیت شیخ لطف الله بیشتر مشورت می کردند.
تل خسرو تعیین عرصه و حریم شد
نوروز رجبی سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: جستجوهای اخیر تل خسرو کهگیلویه و بویراحمد نشان داد، گستره عرصه تپه بیش از ۸ هکتار است و با تعیین عرصه و حریم از تخریب و لطمه بیشتر به حدود آن توسط کشاورزان یا فعالیتهای عمرانی جلوگیری می شود.
رجبی با بیان این خبر اظهار داشت: تل خسرو از اندک استقرارهای دائم دامنه های جنوبی رشته بلندی های دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد مورد کاوش تعیین عرصه و حریم قرار گرفت.
او اضافه کرد: این تپه که ۱۵۰ متر درازا و ۱۰۰ متر پهنا دارد، نزدیک به ۲۰ متر بلندی دارد و به جهت داشتن نهشت های فرهنگی دوره های گوناگون و توالی فرهنگی منطقه ای اهمیت زیادی دارد.
رجبی اظهار داشت: این تپه کلیدی در فاصله ۲ کیلومتری جنوب شهر یاسوج جای دارد و در سال ۱۳۷۶ به شماره ۱۵۵۲ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است. رودک سراب تاوه مهمترین منبع آبی نزدیک به تپه است که امروز از فاصله ۱۵۰ متری غرب تپه می گذرد.

میراث امپراتوری شیرازی ها در آفریقا روبه نابودی
جزیره کیلوا بعنوان اولین دولت شهری که توسط شیرازی ها در آفریقا تاسیس و سال ۱۹۸۱ در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید، الان در حال نابودی است.
علی ابن حسن شیرازی و ۶ فرزند او از قرن ۱۰ میلادی به مدت ۵۰۰ سال چندین دولت شهر در شرق آفریقا شامل بخش هایی از کشورهای سومالی، کنیا، تانزانیا و موزامبیک، بوجود آورده و امپراتوری پرافتخار شیرازی ها را تاسیس کردند. نهایتا در سال ۱۵۰۲ میلادی بعد از شکست از پرتغالی ها تمدنی که برای شرق آفریقا، دولت، تجارتِ جهانی، شهرسازی نعمات بسیاری به همراه آورده بود، به مرور مسیر نابودی در پیش گرفت.
مرتضی رضوانفر عضو هیئت علمی پژوهشگاه، اظهار داشت: در این میان شهر و جزیره کیلوا بعنوان نخستین دولت شهری که توسط شیرازی ها تاسیس شده با داشتن آثار ارزشمندی همچون دو مسجد زیبا (مسجد جامع و مسجد کوچک) و دو قصر باشکوه (قصر بزرگ و قصر کوچک) در سال ۱۹۸۱میلادی در لیست میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسید.
او با اشاره به اینکه یونسکو این جزیره را گواه شاخصی برای توسعه اسلام در شرق آفریقا از قرن دهم تا نوزدهم ذکر می کند خاطرنشان کرد: ابن بطوطه نیز با دیدار از این جزیره، آنرا یکی از زیباترین شهرهای جهان نامیده است.


کارخانه ای در چغازنبیل ساخته نمی شود
محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: کارخانه قند به خارج از حرایم پایگاه چغازنبیل با رعایت قوانین اعلام شده از طرف این پایگاه، توسط سرمایه گذار در حوزه اجرائی معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری با پیگیری پایگاه جهانی چغازنبیل و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان جابه جا می شود
وی اضافه کرد: برمبنای بند (ه) صورت جلسه نشست جذب و حمایت سرمایه گذاری استان خوزستان که در هفتم تیر ماه سال جاری به ریاست استاندار محترم خوزستان برگزار، مقرر شد تا در اسرع وقت با معرفی اراضی جدید از طرف اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، کارخانه قند به خارج از حرایم پایگاه چغازنبیل با رعایت قوانین اعلام شده از طرف این پایگاه جابه جا شود.

دست ساخته های پارینه سنگی در تخت رستم نکاء کشف شد
حسین رمضان پور سرپرست کاوش دیرینه شناسی محوطه تخت رستم شهرستان نکاء در شرق مازندران از کشف بقایای دست ساخته های سنگی عصر پارینه سنگی در این محوطه تاریخی آگاهی داد.
رمضان پور اظهار داشت که جستجوهای دیرینه شناسی اخیر در منطقه تخت رسم بمنظور تعیین عرصه و حریم این محوطه انجام شد که به پیدا کردن دست ساخته های عصر پارینه سنگی انجامید.
دوران پارینه سنگی قدیمی ترین دوران ماقبل تاریخ انسان و فرهنگ مادی انسانی و دورانی است که در آن انسان برای اولین بار از ابزار سنگی دست ساز استفاده نمود. پارینه سنگی از حدود ۳٫۳ میلیون سال پیش تا زمان عقب نشینی یخچال ها از نیمکره شمالی در فاصله سالهای ۱۰ هزار تا۸۵۰۰ پیش از میلاد ادامه داشته است. به پارینه سنگی، عصر سنگ کهن و دیرینه سنگی هم گفته شده است.
سرپرست کاوش دیرینه شناسی محوطه تخت رستم نکاء اظهار داشت که این محوطه به علت خاصیت زمین شناختی و وجود سازندهای آهکی و سنگ های چرت، جذابیت بسیار بالایی در جذب جمعیت های انسانی در خود داشته است که بقایای کشف شده نیز حکایت از سکونت انسان های اولیه در منطقه دارد.

حساب اقماری گردشگری سهم این صنعت را در اقتصاد ملی تعیین می کند
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه استقرار طرح حساب اقماری گردشگری می تواند سهم این صنعت را در اقتصاد ملی تعیین کند، پیشنهاد کرد: از ظرفیت راهنمایان گردشگری برای استقرار این طرح در کشور استفاده گردد.
وی در سومین نشست تخصصی اعضای کمیته راهبری «حساب های اقماری گردشگری (tourism satellite account/ TSA) » که با حضور جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران و مدیران و کارشناسان این مرکز برگزار شد، استقرار این حساب ها را یکی از برنامه های اولویت دار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان نمود.
معاون گردشگری کشور عنوان کرد: روند رو به رشد گردشگری خارجی و دو برابر شدن تعداد گردشگران ورودی طی سه سال اخیر تا پیش از شیوع همه گیری کرونا، همگان را متقاعد کرد تا زیرساخت های عملیاتی و اجرائی این صنعت موثر را بیش از پیش آماده کنند.
وی از بخش آماری نیروی انتظامی، مرکز آمار ایران و راهنمایان گردشگری را عناصر کلیدی در پروسه اجرائی طرح استقرار حساب های اقماری گردشگری دانست و پیشنهاد کرد: از تجارب ظرفیت راهنمایان گردشگری برای استقرار این حساب ها در کشور استفاده گردد.
تیموری ابراز امیدواری کرد با استقرار طرح حساب های اقماری، سهم گردشگری در اقتصاد ملی تعیین و برنامه ریزی ها برای افزایش درآمدهای ارزی کشور ارتقاء یابد.
آمادگی وزارت بهداشت برای اجاره هتل ها بعنوان نقاهتگاه
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از آمادگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اجاره هتل های درجه یک، دو و سه بعنوان نقاهتگاه بیماران کرونائی و استقرار کادر پزشکی آگاهی داد.
وی در جلسه شورای معاونان و مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی ابلاغی و پیگیری جدی در پایش و بازرسی از اماکن گردشگری و اقامتی برای اجرای این دستورالعمل ها تاکید کرد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به محدودیت های جدید وضع شده از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا در هفته جاری، اشاره نمود و اضافه کرد: برمبنای آخرین تصمیمات صورت گرفته در این ستاد، محدویت های جدی در کشور اعمال خواهد شد که البته شهر به شهر نیز متفاوت است؛ باید در استانها آمادگی کامل برای اجرای این دستورالعمل ها داشته باشیم تا این ویروس مهار و کسب وکار گردشگری در استانها رونق بگیرد.
وی ضمن اشاره به درخواست سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباب اجاره هتل های درجه یک، دو و سه و اماکن اقامتی در استانها بعنوان نقاهتگاه بیماران کرونائی و استقرار کادر پزشکی، خاطرنشان کرد: این مساله قبلا در جلسه هیئت دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شده بود. وزارت بهداشت برای اجاره و پرداخت اجاره بهای این اماکن آمادگی دارد.
مدیران کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی با بیان هرچه سریع تر این مساله به هتل ها و اقامتگاه ها در استانها، لیست هتل های درجه یک، دو و سه را که به این امر علاقمند هستند در اختیار وزارتخانه قرار دهند تا اسامی هتل ها به وزارت بهداشت اعلام گردد تا دانشگاه های علوم پزشکی هر شهر برای انعقاد قرارداد با هتل ها اقدام نمایند.

تفکیک هتل ها برای نقاهتگاه بیماران کرونایی
جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتل داران در گفت و گو خبرنگار ایرنا با بیان اینکه هتل داران کشور نیز آماده کمک به ریشه کن کردن بیماری کرونا هستند، اظهار داشت: البته الزامی برای هتل داران وجود ندارد و آنهایی که علاقمند باشند می توانند به این فهرست وارد شوند.
وی با بیان اینکه این کار استانی است و هر شهری شرایط خاص خودش را دارد، اظهار داشت: برمبنای نیاز وزارت بهداشت هتل ها در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد و البته هتلی که در اختیار این گروه قرار می گیرد به صورت صدرصد به این افراد اختصاص خواهد یافت و اساسا پذیرش توریست در آن صورت نمی گیرد.
حمزه زاده با بیان اینکه بطور رسمی بیش از ۲۰۰ هتل و بیش از هزار اقامتگاه غیر خصوصی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: اساسا تعداد قابل توجهی از این هتل ها و اقامتگاه ها می توانند در این امر پیشگام شوند.
وی اظهار داشت: ما در حال پرس و جو از هتل ها برای فهمیدن میران علاقمندی شان در مشارکت در این طرح هستیم و بعد از آن این لیست را در اختیار وزارت بهداشت قرار می دهیم. البته مساله زمان بر است برای اینکه باید نحوه پرداخت هزینه ها از جانب وزارت بهداشت مشخص شود. همین طور موضوعی که قابل طرح و بررسی است نحوه رسیدگی به این بیماران است.
حمزه زاده اظهار داشت: کارکنان هتل ها فقط نحوه رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مراکز اقامتی را آموزش دیده اند و چگونگی مراقبت با بیماران کرونائی را نمی دانند اساسا در موارد مشابه نیاز به گفت و گو با وزارت بهداشت وجود دارد. که شاید نیاز باشد قسمتی از کادر درمان در این مراکز حضور پیدا کنند.
سرمایه گذاری در صنعت توریسم در دوران کرونا تعطیل نشده است
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به تاکید ویژه دولت یازدهم و دوازدهم بر تامین زیرساخت های صنعت توریسم اظهار داشت: سرمایه گذاری در این عرصه در دوران کرونا تعطیل نشده است.
وی بر ضرورت پشتیبانی از سرمایه گذاران حوزه گردشگری، خاطرنشان کرد: از سالهای گذشته شاهد تقویت زیرساخت های حوزه گردشگری هستیم و تعداد زیادی طرح بعنوان زیرساخت های اصلی گردشگری شروع شده که بعضی از آنها هم به بهره برداری رسیده است.
مونسان ضمن اشاره به حجم طرح هایی که در حوزه گردشگری در استان های مختلف کشور در حال انجام می باشد، عنوان کرد: این طرح ها نشان داده است سرمایه گذاری در صنعت توریسم در دوران کرونا تعطیل نشده است و آینده این صنعت در پساکرونا و درسال های آینده اساسا آینده روشنی خواهد بود.

منبع:

1399/09/01
12:50:52
5.0 / 5
971
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی