باراك اوباما در لیست سخنرانان جایزه ادبی بوكر

باراك اوباما در لیست سخنرانان جایزه ادبی بوكر «باراك اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریكا در مراسم اعلام برنده جایزه بوكر پنجشنبه (29 آبان 99) سخنرانی می كند، این مراسم به صورت مجازی انجام می شود.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا در کنار چهره های ادبی سرشناسی چون مارگارت آتوود، برناردین اواریستو و کازوئو ایشی گورو در مراسم اعلام برنده امسال جایزه بوکر شرکت می کند.
این دوره از مراسم اعلام برنده جایزه بوکر برای پرهیز از تداخل زمانی با انتشار سرزمین موعود کتاب جدید اوباما، از ۱۷ نوامبر به ۱۹ نوامبر (از ۲۷ به ۲۹ آبان) موکول شد و به سبب شیوع ویروس کرونا در همکاری با شبکه بی بی سی به صورت مجازی برگزار می گردد.
اوباما در این مراسم درباره تجربه خود از خواندن کتابهای برنده جایزه بوکر صحبت خواهدنمود. وی که ولعی سیری ناپذیر برای کتابخوانی دارد، بعد از ترک کاخ سفید نیز به معرفی کتابهای پیشنهادی برای مطالعه ادامه داد. در لیست کتابهای محبوب این سیاست مدار ۵۹ ساله آمریکایی در سال قبل میلادی، آثاری چون دختر، زن، دیگری اثر برناردین اواریستو، مردمان معمولی نوشته سالی رونی و کتاب تاریخی تالار گرگ از هیلاری منتل به چشم می خورد.
نامزدهای جایزه بوکر ۲۰۲۰ در یک نگاه
در کتاب هایی که به لیست نامزدهای نهایی این دوره از جایزه بوکر راه یافتند، به طیف وسیعی از موضوعات از تغییرات اقلیمی و سختی های زندگی در زیمبابوه گرفته تا زوال عقل و سربازان زن در اتیوپی پرداخته شده است.


دایان کوک با برهوت جدید (The New Wilderness)، تیستسی دانگارمبگا با این جسد سزاوار سوگواری (This Mournable Body)، آونی دوشی با شکر سوخته (Burnt Sugar)، مازا منگسته با پادشاه سایه (The Shadow King)، داگلاس استوارت با شاگی بین (Shuggie Bain) و براندون تیلور با زندگی واقعی (Real Life) مدتی پیش بعنوان نامزدهای نهایی جایزه بوکر ۲۰۲۰ انتخاب شدند. از این ۶ نامزد، چهار نفر رمان اولی هستند.
جایزه ادبی بوکر قبل از این به نام بوکر مک کانل طی سالهای ۱۹۶۹ تا ۲۰۰۱ و طی سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۹ به نام جایزه من بوکر شناخته می شد. این جایزه هر سال به بهترین رمان اصلی نوشته شده به زبان انگلیسی و چاپ شده در انگلیس اهدا می شود. نویسندگان شهروند کشورهای همسود (اتحادیه ای متشکل از ۵۳ کشور) بعلاوه ایرلند، آفریقای جنوبی و بعدها زیمبابوه در سالهای اول تا سال ۲۰۱۴ واجد شرایط دریافت این جایزه بودند، در ادامه به هر رمانی که به زبان انگلیسی نوشته شده باشد، گسترش یافت.
روند انتخاب برنده جایزه با تشکیل یک کمیته مشورتی شامل یک نویسنده، دو ناشر، یک نماینده ادبی، یک کتابفروش، یک کتابدار و یک رئیس منتصب بنیاد جایزه بوکر شروع می شود. سپس کمیته مشورتی، هیات داوران را که عضویت آن هر ساله تغییر می کند، برمی گزیند. داوران از میان منتقدان برجسته ادبی، نویسندگان، دانشگاهیان و شخصیت های برجسته عمومی انتخاب می شوند.
سال گذشته مارگارت آتوود و برناردین اواریستو به صورت مشترک برنده جایزه بوکر شده و مبلغ ۵۰ هزار پوندی این جایزه را با یکدیگر تقسیم کردند.


1399/08/24
22:40:05
5.0 / 5
1542
تگهای خبر: چاپ , دانشگاه , شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی