هوشنگ مرادی كرمانی به جایزه آسترید لیندگرن 2021 ارائه شد

هوشنگ مرادی كرمانی به جایزه آسترید لیندگرن 2021 ارائه شد موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات كودكان، هوشنگ مرادی كرمانی را برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن (Alma) سال ۲۰۲۱ معرفی نمود.به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان که یکی از نهادهای دارای حق معرفی نویسنده، تصویرگر، مروج یا سازمان های ترویجی و نهادهای اثرگذار در حوزه ادبیات کودکان برای جایزه آسترید لیندگرن (Alma) است، بار دیگر هوشنگ مرادی کرمانی را بعنوان نامزد دریافت این جایزه برای سال ۲۰۲۱ برگزیده است.

مرادی کرمانی به جهت آثاری که در ایران فراگیر و تأثیرگذار هستند و دامنه این تأثیرگذاری سال هاست جهانی شده، شایسته معرفی چندباره برای این جایزه است. هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده کودکان و نوجوانانی است که در جامعه صدایشان شنیده نمی گردد. از کودکانی که بر تار قالی نقش می چینند تا کودکانی که پشت میز مدرسه های روستایی از کم ترین امکانات آموزشی بهره مند هستند. آثار مرادی کرمانی بازنمایی خلاق از کردار و رفتار خانواده ایرانی با کودکان در فضای خانه و بیرون خانه در دوره ای مشخص از تاریخ اجتماعی این سرزمین است.

مرادی کرمانی در آثار خود نه تنها مناسبات فردی، اخلاقی و اجتماعی میان کودکان و بزرگ سالان را به نمایش می گذارد که مهم تر از آن درون شخصیت های خویش را می کاود و انگیزه های رفتاری و روحی آنها را بر قلم خود می آورد تا از دل آن شخصیتی مانند «مجید» خلق شود. شخصیتی چندبعدی که با حضورش در خانه بی بی یا مادربزرگ، بی کسی ظاهری و مهر عمیق مادربزرگ به سرنوشت نوه را، و با حضور در مدرسه، نظام ناکارآمد آموزش وپرورش را و درنهایت جامعه ای را به تصویر می کشد که در بین سنت و مدرن گیر افتاده است، سینما می خواهد، اما نباید سردر داشته باشد، رادیو می خواهد، اما نباید پیچ آن در اختیار کودک خانواده باشد. برای پرسش و پرسیدن کم یا زیاد توی سر کودک می زند، اما انتظار دارد که درس بخواند و کم تر از دکتر و مهندس هم نشود. جامعه ای که به دهاتی و شهری، به تهرانی و شهرستانی، به پایین شهری و بالاشهری، به ثروتمند و فقیر بخش شده است، و هر بخش هم نمایشی خنده دار یا گریه دار که ترکیب آن می شود طنز سیاه از خود نشان می دهند. مرادی کرمانی نویسنده طنزپرداز است، اما در طنز او پشت هر خنده ای، چشمانی است که امکان دارد نمناک شوند.

مرادی کرمانی همه این ها را که نوشته است، در حقیقت با کتاب شما که غریبه نیستید زندگی خودش را در بین واژگانی بسیار گرم و صمیمی بازگو می کند. خود مرادی کرمانی در اینجا، کودکی است که همه سازهای زندگی برای او ناساز می زنند، اما این کودک تنها با اراده ای شگفت و شگرف مانند گل های کویری از دل خاک خشک یا شکاف سنگ داغ سر برمی آورد تا افتخاری باشد برای سرزمین خود و برای فرهنگی که در آن بالیده است.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات با ایمان به این که مرادی کرمانی نامزدی شایسته برای این دوره از جایزه آلما است، هم چنان مانند چند دوره گذشته از نامزدی ایشان برای این جایزه بزرگ پشتیبانی و او را برای سال ۲۰۲۱ هم معرفی می کند. با این امید که آثار این نویسنده نامدار بیشتر از گذشته در ایران و جهان دیده و ترویج شود و خودش هم بتواند این جایزه بزرگ را در آغوش کشد.

جایزه یادبود آسترید لیندگرن Astrid Lindgren Memorial Award

آسترید لیندگرن، نویسنده محبوب سوئدی کودکان و یکی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان است. او درسال ۲۰۰۲ در سن ۹۲ سالگی در گذشت، اما داستان هایش جاودانه شده اند. در بزرگداشت نام و یاد او و با هدف ترویج ادبیات ناب کودکان و نوجوانان جهان، از سال ۲۰۰۲ دولت سوئد جایزه ای بین المللی به نام او بنیان نهاده است.

جایزه نقدی آسترید لیندگرن به مبلغ ۵ میلیون کرون سوئد، حدودا برابر با ۸۰۰ هزار دلار امریکا و ۵۸۰ هزار یورو، بزرگترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات در جهان است.

جایزه یادبود آسترید لیندگرن، یک جایزه ادبی است که نه تنها به نویسندگان و تصویرگران داده می شود، بلکه قصه گویان، مروجان و نهادهای حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی هم می توانند به آن دست یابند. این جایزه، سالیانه به یک یا بیشتر از یک هنرمند صرف نظر از زبان و ملیت آنها اعطا می شود. آثار این هنرمندان باید دارای کیفیت بالای هنری و ارزش های انسانی ای باشند که آسترید لیندگرن به آنها باور داشت.

جایزه آسترید لیندگرن می تواند توجه قصه گویان، نویسندگان و تصویرگران خلاق را به آفرینش ادبیات ناب برانگیزد. اهدای این جایزه سبب می شود که نهادها و سازمان های سراسر جهان به ارزش آثار ادبی خوب کودکان و نوجوانان هر چه بیشتر پی ببرند.

هیئت داوران این جایزه از میان کارشناسان برجسته ادبیات کودکان سوئد برگزیده می شوند. اعضای هیات داوران برای یک دوره ۴ ساله از جانب شورای ملی سوئد در امور فرهنگی (Swedish National Council for Cultural Affairs) گزینش می شوند. آنها هر ساله از سراسر دنیا سازمان هایی را که دارای گسترده ترین و بیشترین اطلاعات درباره نویسندگان، تصویرگران، قصه گویان و فعالان ادبیات کودک هستند، بعنوان سازمان های نامزدکننده Nominated Body منصوب می کنند تا نامزدهای خویش را از سراسر دنیا به هیئت داوران معرفی کنند. جایزه یادبود آسترید لیندگرن را شورای ملی سوئد در امور فرهنگی سرپرستی می کند.

در حال حاضر در ایران شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان بعنوان سازمان های نامزدکننده از این امتیاز برخوردار می باشند.منبع:

1399/08/17
19:52:44
5.0 / 5
1598
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , فضا , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی