وزیر فرهنگ:

آیت الله تسخیری برای وحدت و ارتباط به تنهایی یك امت بود

آیت الله تسخیری برای وحدت و ارتباط به تنهایی یك امت بود به گزارش بازار مقاله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه های حضرت آیت الله تسخیری تاكید كرد: آیت الله تسخیری برای وحدت و ارتباط به تنهایی یك امت بود كه قرآن در زندگی علمی اش تبلور یافته بود.سیدعباس صالحی، روز سه شنبه در وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه های حضرت آیت الله تسخیری» در حوزه ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با اشاره به ابعاد وجودی، شخصیتی و علمی آیت الله تسخیری، وی را مرد جهاد و مقاومت برشمرد و اظهار داشت: مرحوم آیت الله تسخیری، شخصیت و مرد گفتگو بود. شاید از این جهت، مشابه او یا کم داشتیم یا حتی می توانیم مدعی شویم در دهه های اخیر نداشتیم. آنچه آیت الله تسخیری را نسبت به دیگر شخصیت هایی که در این حوزه ورود داشتن متمایز می کرد، این است که معتقد به گفتگو بود. زنده یاد تسخیری در راه گفتگو، خستگی ناپذیر بود و در بیشتر از ۸۰۰ کنفرانس در داخل و خارج از کشور حضور یافت که مبین خستگی ناپذیری ایشان بود.

این عالم بزرگ در دهه پایانی عمر خود با جسمی رنجور به شکل اعجاب برانگیزی در فضای گفتگو و ارتباط با جهان اسلام و غیر اسلام حضور یافت و علاوه بر اعتقاد به گفتگو محتوای دانشی پرارزش و جالب توجهی داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: نکته سومی که در خصوصیت های برجسته آیت الله تسخیری مشهود بود، شخصیت گفتگو محور ایشان است. محتوای غنی بود که در فضای گفتگو داشت.
ایشان در ادامه سخنانش، روحیه خاص تعاملی و ارتباطی را از خصوصیت های برجسته آیت الله تسخیری دانست و اظهار داشت: ادب و زبان فاخر هم از دیگر خصوصیت های ایشان بود و این شاعر برجسته زبان عربی و آشنا به واژگان عربی چنان در ادبیات عرب تبحر داشت که در مجالس و محافل مایه اعجاب حاضران و ادیبان می شد. در محافلی که حضور می یافت، مخاطبان او می دانستند با شخصیت خبره، فرهیخته و دانشمند مواجهند.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور با اشاره به تعبیر زبان گویای اسلام و تشیع در توصیف آیت الله تسخیری در بیانات مقام معظم رهبری اظهار نمود: این تعبیر بسیار قابل تأمل است و افرادی که با ایشان تعامل داشتند به خوبی می دانند اغراق آمیز نبوده و توصیفی دقیق است.

قرآن در زندگی علمی آیت الله تسخیری تبلور یافته بود
صالحی اضافه کرد: آیت الله تسخیری برای وحدت و ارتباط به تنهایی یک امت بود و شخصیتی قرآنی داشت و قرآن در زندگی علمی اش تبلور یافته بود. آیت الله تسخیری تفسیر قرآنی با نام المختصر المفید فی تفسیر القرآن المجید را به سفارش شهید صدر به رشته تحریر درآورد و سال ها برای نگارش آن زحمت کشید. این عالم بزرگ شخصیتی مأنوس و در رابطه با قرآن داشت و تفسیر المختصر فی تفسیر القرآن رهاورد قابل توجهی برای جهان اسلام و مبین انس ایشان با قرآن بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار نمود: در این تفسیر تلاش شده است در ارتباطی سریع با مخاطب مطالب پرمحتوایی عرضه شود تا جوانان بتوانند از آن استفاده کنند. منشور تقریبی آیت الله تسخیری مبتنی بر چهار اصل «یافتن و شناخت مشترکات»، «توسعه مشترکات»، «همکاری برپایه مشترکات» و کوشش برای دوری از شرح اختلافات در موارد مختلف بود و این چهار اصل مبنای تلاشهای نظری و عملکردی آیت الله تسخیری بود.
به گزارش بازار مقاله به نقل از ایرنا، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به پاس بزرگداشت نام و یاد عالم ربانی حضرت آیت الله شیخ محمد علی تسخیری (ره)، همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال ایشان، نشست بین المللی بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه های آیت الله تسخیری را امروز (۸ مهرماه) با حضور شخصیت ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام در محورهای ولایت مداری و انقلابی گری، مجاهدت و خستگی ناپذیری، اخلاق و معنویت، وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی، ارتباطات اسلامی و دیپلماسی فرهنگی و علم و اندیشه (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) برگزار کرد.منبع:

1399/07/09
09:18:35
5.0 / 5
1805
تگهای خبر: دانشمند , سفارش , علم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی