كرونا و اكران خواب سالن های سینما

كرونا و اكران خواب سالن های سینما بازار مقاله: ایرنا- روز سینما در حالی فرارسیده است كه كرونا، فعالیت سالن ها را به خواب برده است و گویا اهل فرهنگ و هنر باید تماشاگر بی اراده نقش آفرینی این آپاراتچی وحشی بر پرده گسترده جامعه باشند.


سینماگران و اهالی هنر این روزها حال و هوای خوبی ندارند، سالن های سینمایی بیشترین تعطیلی کرونایی را داشته استد، حتی اگر اجازه بازگشایی و ازسرگیری فعالیت داده شود، هول و هراس کرونا مردم را از حضور در سالن ها بازمی دارد.
پرده های سینما، نصف سال است که به تاریکی رفته و نور نمایشی بر آنها نتابیده است، صندلی ها هم این روزها هیچ تماشاچی را همراهی نکرده اند.
پای درد دل اهالی سینما که بنشینی، اول حرف از کرونا است و لطمه هایی که وارد کرده است و بعد از آن، مشکل همیشگی ضعف در زیرساخت های فرهنگی مطرح می شود.
خسارت های کرونا
مدیر سینما گلشن بجنورد در این زمینه اظهار داشت: با شیوع کرونا، فعالیت سینماها تعطیل شده است و البته سینما بیشترین تعطیلی را داشته است، از اسفند پارینه تابحال فعالیتی نداشته ایم.
مینو حسینی گفت: مردم هنوز هراس دارند، حتی اگر بخواهیم با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در سالن را باز نماییم، باز هم مردم استقبال نمی کنند.
وی اضافه کرد: در این شرایط نمایش آنلاین یکی از راهکارهای پیش رو است اما از اکران آنلاین هم استقبال شایانی نمی گردد و البته هیچ وقت نمی تواند جایگزین صندلی ها و سالن سینما شود.
حسینی در بخش دیگر سخنان خود درباره ظرفیت های سینمایی در استان اظهار داشت: مردم استان خصوصاً شهروندان مرکز استان، علاقه وافری به سینما، تئاتر و کارهای فرهنگی دارند. ظرفیت های خوبی برای توسعه زیرساخت ها دراین زمینه وجود دارد و البته بنظر می رسد سرمایه گذاری هم دارای توجیه اقتصادی باشد.
وی اظهار داشت: در سال های اخیر، ۲ سالن سینمایی با ظرفیت محدود، به وسیله موسسه عمیق در بجنورد راه اندای شده است تا قسمتی از ذائقه مخاطبان را پاسخ دهد. چند سالن سینمایی هم در پروژه طلای سفید و نیز پروژه هماگ، در دست راه اندازی است.
سال های اخیر، ۲ سالن سینمایی با ظرفیت محدود، به وسیله موسسه عمیق راه اندای شده است تا قسمتی از ذائقه را پاسخ دهد، چند سالن سینمایی هم در پروژه طلای سفید و نیز پروژه هماگ، در دست راه اندازی است
مدیر سینما گلشن بجنورد اظهار داشت: حالا تنها فضای سینمایی استاندارد بجنورد، در مجموعه فرهنگی و هنری گلشن است که البته امسال در تعطیلی به سر برده است.
ضعف در زیرساخت ها
یک تدوین گر و دستیار کارگردان در خراسان شمالی هم در این زمینه اظهار داشت: این استان، به لحاظ زیرساخت های فرهنگی ضعیف است، مردم استان از امکانات سینمایی، تنها از ۲ مرکز می توانند استفاده کنند. سینما عمیق و مجموعه گلشن، تنها سالن های سینمای استان است. البته مجموعه گلشن، چندمنظوره مورد استفاده قرار می گیرد و سالن های سینما عمیق نیز ظرفیت پایینی دارد.
شهرزاد شریفان گفت: ضعف زیرساخت ها و نبود سینما سبب می شود مردم برای پاسخ به ذائقه خود، به سمت سریال های خانگی کشیده شوند، اگر در تمام شهرها سینما و مکان فرهنگی ایجاد شود، زمینه لازم برای پاسخ گفتن به ذائقه سینمایی و فرهنگی مردم فراهم می شود.
وی خواهان توجه به رونق کارهای فرهنگی شد و اظهار داشت: ساختمان سینما قدس در بجنورد، در مکان مناسبی قرار دارد که می شود با جذب سرمایه، در همان نقطه نه فقط سینما بلکه مجتمع فرهنگی ایجاد کرد، سینما قدس در جایی است که دسترسی عموم به آن راحت است و باید از این وضعیت بیرون رود اما رها شده است.
شریفان از بی توجهی به سینماگران انتقاد نمود و اظهار داشت: در خراسان شمالی به فعالان تئاتر بیش از اندازه بها داده شده است، اما سینماگران کمتر مورد توجه بوده اند، من سال ها در حوزه سینما فعالیت دارم و در خارج استان با کارگردان های مطرح کشور کار کرده ام، اما از روزی که به استان بازگشته ام ندیده ام به سینمایی ها بها داده شود.
وی گفت: انجمن سینمای جوان در استان خیلی فعال نبوده است، نه تبلیغاتی برای انجمن سینمای جوان هست و نه بودجه خاص داده شده است، تولیدات هم خیلی چشم گیر نبوده است، نیاز به تیمی قوی در انجمن سینمای جوان هست که ایده بدهد تا کیفیت محصولات ارتقا یابد، در استان هنرمندان خلاق و فعال داریم که می توان از ظرفیت آنان بهره برد.
این تدوین گر و دستیار کارگردان در خراسان شمالی اضافه کرد: در استان، برخی، کاملا انحصاری کار می کنند اجازه کار به بقیه نمی دهند، وقتی کاری انجام می شود، حتما باید از فرد خاص استفاده کنی و این از لطمه های عرصه هنر است.
نیاز به پشتیبانی از بخش خصوصی
یک مربی فیلم سازی هم در این زمینه اظهار داشت: شیوع کرونا، سالن های سینمایی را تعطیل کرده است، متاسفانه حالا فرهنگ و هنر اوضاع خوبی ندارد و اهالی این صنعت، متضرر شده اند.
مهران رحمانی گفت: اهالی فرهنگ و هنر از کرونا، خسارت های زیادی متحمل شده و شمار زیادی بیکار شده اند.
برای تقویت زیرساخت های فرهنگی، بخش خصوصی و دولتی باید دست به دست هم دهند، بخش خصوصی بدون حمایت دولتی نمی تواند در سرمایه گذاری موفق شود
این هنرمند فیلمساز در بخش دیگری از سخنان خود، ضعف زیرساخت ها را از مشکلات کارهای سینمایی عنوان نمود و اظهار داشت: مجتمع فرهنگی و هنری گلشن که به صورت چندمنظوره در مرکز استان فعالیت دارد، تنها سالن استاندارد استان است البته بخش خصوصی هم ۲ سالن سینمایی راه اندازی کرده است.
رحمانی گفت: البته برای جبران کمبودها، چند سالن سینمایی در دست ساخت است که امید می رود به اجرای آن سرعت داده شود.
وی اضافه کرد: برای تقویت زیرساخت های فرهنگی، بخش خصوصی و دولتی باید دست به دست هم دهند، بخش خصوصی بدون حمایت دولتی نمی تواند در امر سرمایه گذاری موفق شود.
این فیلم ساز گفت: در این شرایط، سرمایه گذاری در زمینه سالن سینما، توجیه اقتصادی زیادی ندارد و سرمایه گذار بخش خصوصی باید حمایت شود.
تقویت زیرساخت ها
سرپرست معاونت امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی هم درباره ضعف زیرساخت های فرهنگی اظهار داشت: اگر زیرساخت ناقص باشد، عملکرد و فعالیت ها هم تاثیر می پذیرد البته در این دولت، اقدامات خوبی برای رفع ضعف زیرساخت های فرهنگی در استان انجام شده است و با حمایت های سازمان سینمایی، مجتمع های فرهنگی و هنری استان تجهیز شده اند.
ابوالحسن حیدری با اشاره به توسعه مراکز تولیدی و آموزشی سینما در استان گفت: حالا ۹ مرکز در زمینه تولید فیلم های زیر ۵۰ دقیقه، مجوز دارند که محصولاتشان آثار مستند، انیمیشن و فیلم کوتاه است، همین طور ۱۰ آموزشگاه آزاد سینمایی هم در زمینه آموزش فعال می باشند.
وی درباره سرمایه گذاری بخش خصوصی اظهار داشت: دراین زمینه هم اتفاق خوبی در استان افتاده است، در مرکز استان موسسه عمیق، ۲ سالن سینمایی راه اندازی کرده است، چهار سالن در پروژه طلای سفید و هفت سالن سینمایی هم در پروژه هماگ در دست اجرا است.
حیدری در باره تاثیر کرونا بر کارهای سینمایی گفت: انتشار ویروس کرونا، تعطیلی زیادی را به سینما تحمیل و خسارت های زیادی به سینما و سینماگران وارد کرده است.
وی اظهار داشت: البته برای جبران خسارت های ناشی از تعطیلی ها و نبود درآمد، پرداخت تسهیلات در دستور کار است اما این وام ها، تنها بخش کمی از ضربه سنگین را جبران می کند.
سرپرست معاونت امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی اشاره کرد: کرونا شمار زیادی از نیروهای خدماتی، فنی و مدیران عرصه سینما را بیکار کرده است.
رشد ۳۷۴ درصدی شمار صندلی های سینمایی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی هم در این زمینه اظهار داشت: خوشبختانه در دولت تدبیر، توجه زیادی به ارتقای زیرساخت های فرهنگی مبذول شده است، با پیگیری و کوشش های انجام شده، شاهد رشد شایان توجهی دراین زمینه بودیم.
حسین فرخنده گفت: قبل از سال ۹۲ تنها یک سالن سینمایی در استان وجود داشت اما حالا این رقم به ۹ سالن رسیده است.
وی اضافه کرد: سالن های سینمایی در شهرهای مختلف استان اجرا شده است تا عدالت در توزیع امکانات فرهنگی در استان محقق شود.
وی گفت: شمار صندلی های سینمایی هم در استان با رشد ۳۷۴ درصدی، از ۴۸۸ صندلی در سال ۹۲ به ۲ هزار و ۲۷۴ صندلی در وضعیت کنونی رسیده است.
شمار صندلی های سینمایی در استان با رشد ۳۷۴ درصدی، از ۴۸۸ صندلی درسال ۹۲ به ۲ هزار و ۲۷۴ صندلی در وضعیت کنون رسیده است
فرخنده اشاره کرد: حالا به جز شهرهای گرمه، جاجرم و راز، دیگر شهروندان استان از سالن سینمایی بهره مند هستند و راه اندازی این سالن در این شهرها نیز در برنامه است.
وی با اشاره به اقبال زیاد مردم استان خصوصاً مرکز استان به سینما اظهار داشت: خوشبختانه در این سال ها، با تقویت زیرساخت ها، استقبال مردم هم افزایش یافته است و از سال ۹۲ تابحال ۵۷۲ هزار تماشاگر از فیلم های اکران شده در سالن ها، دیدن کرده اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی اظهار داشت: در سال های اخیر، برای کمک به پویایی سینماگران استان، رویدادهای مختلفی برگزار شده است که برگزاری جشنواره فیلم وعکس همچون آن است.
وی با اشاره به پیگیری جهت راه اندازی انجمن سینمای جوانان در اسفراین و شیروان اظهار داشت: این انجمن ها در حال دریافت مجوز هستند و امید می رود این اقدام، گامی برای رونق کارهای سینمایی استان باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی اظهار داشت: باتوجه به اقبال مردم به سینما، سرمایه گذاری دراین زمینه، به لحاظ اقتصادی توجیه دارد.
استان خراسان شمالی با ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارای هفت سالن سینمایی و ۱۰ سالن نمایش است.
۲۱ شهریورماه در تقویم رسمی کشور روز ملی سینما نام گرفته است.منبع:

1399/06/21
11:13:15
5.0 / 5
2423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی