دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

تشكیل كمیته تدوین سیاستهای گام دوم انقلاب در حوزه های دانش بنیان

تشكیل كمیته تدوین سیاستهای گام دوم انقلاب در حوزه های دانش بنیان دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: كمیته ای در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برای تدوین سیاست های گام دوم انقلاب در حوزه های دانش بنیان و فرهنگی تشكیل شد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، سعید عاملی در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصاد دانش بنیان مبحث این جلسه را پیشنهاد مجلس شورای اسلامی درباره قانون جهش تولید ذکر کرد و اضافه کرد: در این نشست نمایندگان دستگاه های مختلف حضور داشتند و در جمع بندی این جلسه مقرر شد که مواردی از جهش تولید که جنبه سیاستی دارد، مجلس شورای اسلامی به آن وارد نشود. وی افزود: طبق مصوبه جلسه هشتصد و بیست و دوم شورایعالی انقلاب فرهنگی تکلیف دارد که سیاست های کلان در رابطه با اقتصاد دانش بنیان و همینطور بر مبنی جلسه هشتصد و سی ام این شورا در مورد جهش تولید سیاست های کلان را تدوین کند و در این راه آن مواردی که جنبه قانونی دارد، قوانین موثر در جهش تولید را مورد توجه قرار می دهیم. عاملی با تاکید بر اهمیت فناوری های نو در جهش تولید خاطرنشان کرد: فناوری های نو ارزش افزوده بالایی دارد ضمن آنکه عرصه ارزش افزوده در همه بخش های اقتصادی شامل صنعتی، کشاورزی و خدمات جایگاه بسیار پررنگی یافته است بخصوص از زمان ظهور نسل چهارم صنعت، کشاورزی فیزیکی سایبری و خدمات تمام عیار هوشمند بسیار پر اهمیت است. دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، تصریح کرد: در پیشنهادی که در زمینه جهش تولید مطرح شده مواردی است که جنبه آئین نامه اجرایی دارد که این موارد می تواند واگذار به دستگاه‎ های دولتی شود، ؛ چون که این دستگاه ها اختیارات لازم برای تدوین آئین نامه های اجرایی را دارند. عاملی با تاکید بر اینکه این موارد آئین نامه ای وارد قانون نشود، اظهار نمود: چون که تراکم قوانین در قانونگذاری امری پذیرفته شده ای نیست. هم اکنون در حدود ۱۲ قانون مصوب در مجلس شورای اسلامی داریم که این قوانین مبحث تنقیح هستند ازاین رو تنقیح قیل از تصویب بر روی این پیشنهاد صورت گیرد و بر این اساس این جلسه ادامه خواهد داشت. وی با تاکید بر اینکه جهش تولید نیازمند تعریف عملیاتی نیاز دارد، اظهار داشت: اگر جهش تولید را با رونق تولید مقایسه نماییم قاعدتا ضریب رشد جهش تولید دو برابر رونق تولید باشد. به این معنا که جهش تولید ما را به رشد اقتصاد دو رقمی برساند و ناظر بر نیازها و اولویت های اساسی مردم باشد و همینطور برخواسته از فناوری های موثر در جهان و آخرین دستاوردها باشد.
عاملی افزود: زمانی که از دانش بنیان صحبت می شود، امر تخصص گرایی را بعنوان بنیان اساسی برای رشد و توسعه در نظر گرفته می شود و بطور قطع عمیق ترین لایه عدالت هم در این رویکرد تخصص گرایی و نظام مند شکل می گیرد و امیدواریم هر چه به سمت جلو حرکت می نماییم امر تخصص گرایی پر رنگ تر شود که تأمین کنند عدالت اجتماعی هم هست. دبیر کل شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه ما در سال ۴۲ انقلاب هستیم، خاطرنشان کرد: ازاین رو توقع می رود که مصوبات پختگی و عمق بیشتری داشته باشد. او همینطور به گام دوم انقلاب اسلامی اشاره نمود و اضافه کرد: در جلسه هشتصد و سی‎ام شورایعالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای در خصوص اینکه کمیته ای در دبیرخانه شورا عالی انقلاب فرهنگی برای تدوین سیاست های گام دوم انقلاب در حوزه های دانش بنیان و فرهنگی تشکیل گردد. عاملی با اشاره به اینکه حدودا ۷ راهبردی که مقام معظم رهبری در گام دوم تدوین فرمودند یا فرهنگ بنیان است یا دانش بنیان، افزود: این نگاه دانشی و فرهنگی در راهبردها دیده خواهد شد. نخستین راهبرد مقام معظم رهبری آموزش و تحقیقات است و تاکید ایشان این است که آن سوی دانایی، توانایی است و اگر ما بخواهیم توانا و قدرتمند شویم، دانایی همه توانایی های ما خواهد بود در عرصه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی. وی با اشاره به اینکه بر این اساس این کمیته تشکیل شده است، تصریح کرد: اعضای این کمیته مشخص شده و اولین نشست کاربردی آن هم امروز برگزار در حال برگزاری است و ما امیدواریم بتوانیم آثار گام دوم را در برنامه هفتم توسعه مشاهده نماییم. به قول این مقام مسوول گام دوم یک نظام برنامه ریزی ۴۰ ساله است و می توان اظهار داشت که چشم انداز ما که ۲۰ ساله بود تغییر مبنایی به چشم اندازه ۴۰ ساله یافته است. عاملی اظهار نمود: نظام برنامه ریزی ۴۰ ساله پیچیدگی های بیشتری نسبت به نظام های برنامه ریزی کوتاه مدت ۴ تا ۵ ساله دارد. کشورهای مختلف هم امروزه تلاش می کنند که برنامه های دراز مدت داشته باشند به این معنا که مسیر رو به پیشرفت و کمال کشور از یک قاعده پایدار تبعیت کند. دبیر کل شورایعالی انقلاب فرهنگی ابراز امیدواری کرد که گام دوم مبدایی برای پایداری باشد و طرحی که در مجلس شورای اسلامی برای جهش تولید تهیه شده چنین ملاحظاتی داشته است. وی تصریح کرد: این طرح ناظر بر گام دوم نیست و باید خویش را با ملاحظات گام دوم تطبیق دهد.

1399/06/12
08:37:21
5.0 / 5
1932
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی