انتشار 14 كتاب بریل از نویسندگان برجسته در كانون

انتشار 14 كتاب بریل از نویسندگان برجسته در كانون بازار مقاله: 14 عنوان كتاب بریل جدید كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان به دست مخاطبان سراسر كشور رسید.


به گزارش کانون، کودکان و نوجوانان نابینا می توانند این آثار را در چارچوب ۹ کتاب بریل مطالعه کنند. مجموعه شعر کودک (جلد اول) مشتمل بر دو اثر است. کتاب های دو تا سیب شیرین سروده خاتون حسینی و خدا چه مهربان است اثری از آکی کو کاگه یاما در این مجموعه به دست مخاطبان رسیده است.
در دومین جلد مجموعه شعر کودک کتاب چتری از گلبرگ ها سروده افسانه شعبان نژاد، کتاب کلاغ زرد اثر ناصر کشاوز و کتاب سگی بود، جنگلی بود سروده مصطفی رحماندوست خواندنی شده است.
آدم کوچولوی گرسنه نوشته پیردلی، کلوچه های خدا و امین ترین دوست نوشته کلر ژوبرت، بازی با انگشت ها اثر مصطفی رحماندوست و داستان قلقلک اثر سپیده خلیلی دیگر کتاب های بخش کودک اند که به خط بریل انتشار یافته است.
همین طور در این مجموعه کتاب خورشید کالسکه سوار نوشته حسین بکایی به چشم می خورد که کتابی علمی است. علاقه مندان شعر نوجوان نیز در یک مجموعه می توانند کتاب های در سکوت ماسه ها سروده کمال شفیعی، خداحافظی در خیابان پاییز اثر مریم اسلامی و کمی انسانم و بسیار گنجشک اثر سیدحبیب نظاری را مطالعه کنند.
علاقه مندان می توانند این آثار را از فروشگاه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور تهیه کرده یا واحد بازرگانی کانون تماس بگیرند.

تولید ۳۱ عنوان فیلم پویانمایی در اداره سینمایی کانون
هنرمندان و چهره های پیش کسوت هنر انیمیشن ایران در کنار چهره های جوان و با استعداد این عرصه کار ساخت این فیلم ها را آغاز نموده اند تا طی ماه های آینده فیلم های جدید کانون به دوست داران این هنر و علاقه مندان به سینمای کانون ارائه شود.
به گفته معاون تولید کانون، از این تعداد، قرارداد ۲۳ فیلم بسته شده است و ۵ انیمیشن نیز در مرحله عقد قرارداد و۳ فیلم دیگر نیز در حال بررسی نهایی است.
محمدرضا کریمی صارمی از چهره های مطرح انیمیشن ایران هم چون مهین جواهریان با فیلم باچی؟، عبدالله علیمراد با جانشین، سیدعلیرضا گلپایگانی دوست باغچه من، مریم کشکولی نیا با قدم یازدهم، روانبخش صادقی با میهمان های ناخوانده، ناهید شمس دوست با کاش یک برادر داشتم، حسین صافی با سه گلدان، راشین خیریه با پرنده، پسرک و قطار، محمدعلی سلیمان زاده با روزی یک اژدها و نام برد که ساخت فیلم های آنان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مراحل مختلفی قرار دارد.
به گفته وی در این لیست نام کارگردان هایی مانند امیرحسین مهران با فیلم آسمان دوست داشتنی، فاطمه گودرزی با هیس ما یک نقشه داریم، لیدا فضلی با بنگ بنگ، معصومه مهدی پور با آن بالا، این پایین، محمد مقدم با شادترین صندلی دنیا، سمانه اسدی با هدیه ای برای تو، فرنوش عابدی با سم پاش، هدی اثنی عشری با بوریم بازار، حسین مرادی زاده با گیلگمش، امیرحسن سحرخیز با من و خارپشت و عروسکم و سعادت رحیم زاده با لولوی قشنگ من به چشم می خورد.
همچنین از شیوا صادق اسدی با خرچنگ، مرتضی ناییجی با خشم قلمبه، مهدی خرمیان با آرش کمانگیر، صادق جوادی با بادهای پاییزی، بادهای بهاری، فاطمه سوهانی با دختر جنوب، آزاده معزی (فعلا بدون نام)، فاطمه جعفری با ده سالگی، امیر مهران با آسمان دوست داشتنی، احمد سفلایی با شهری از جنس طلا، مهرداد اخوان با مرغک، علیرضا کاویان راد با سیاوش و نازنین سبحان سربندی با سنتور در این لیست نام برده شده است.
معاون تولید کانون توضیح داد نام برخی آثاری که در حال تولید است نام موقت است و امکان تغییر آن از طرف کارگردان ها وجود دارد. به همین دلیل کار ساخت چهار فیلم باچی، خرچنگ، بادهای پاییزی، بادهای بهاری و قدم یازدهم اخیرا به انتها رسیده است.
در این میان دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی پویانمایی تهران نیز فرا می رسد و بیشتر کارگردان های تلاش می کنند آثار خودرا برای نمایش در این رقابت بین المللی آماده کنند. این جشنواره در صورت بهبود وضعیت شیوع ویروس کرونا در اسفند ۱۳۹۹ در تهران برگزار می شود.

پازل کارتی آهو و پرنده ها با اقتباس از آثار نیما یوشیج
۱۰ بازی رومیزی و کارتی برگرفته از آثار فاخر ادبیات کهن فارسی و ادبیات معاصر از مجموعه میز بازی ایرانی از طرف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان طراحی شده است.
پازل کارتی آهو و پرنده ها یکی از بازی های این مجموعه است که با اقتباس از آثار نیما یوشیج و برمبنای داستانی با همین نام از طرف شادی عظیمی برای کودکان بالای هفت سال طراحی شده است.
بگفته عظیمی، ایده طراحی بازی های رومیزی با الهام از ادبیات فارسی در اداره کل سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون پس از چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی کلید خورد و از آنجائیکه پروژه با حمایت مدیرعامل کانون پرورش فکری مواجه گردید، طرح آن تدوین شد.
در یک سال قبل چند تیم تحقیقاتی متشکل از طراحان اسباب بازی نشست هایی منظم در مورد متون ادبیات ایران برگزار کردند که از بین آنها ۱۰ داستان انتخاب و این داستان ها پایه ای برای طراحی بازی های رومیزی شد.
بخشی از این پروژه هم زمان با پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی در غرفه سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون به نمایش درآمد.
طراح بازی آهو و پرنده ها توضیح داد: ایده اصلی این بازی از کتابی با همین نام از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ذهنم رسید. این کتاب از طرف بهمن دادخواه با تصاویر کاملا ایرانی تصویرسازی شده بود. این تصاویر از نظر زیباشناسی، آموزش هنر خوب دیدن برای کودکان جایگاه ویژه ای دارد. ضمن این که پیوند بین محصولات انتشارات کانون با مرکز سرگرمی های سازنده کانون، هم افزایی و همنشینی پرمایه و تکمیل کننده ای را فراهم می آورد.
عظیمی همین طور داشتن پیام فرهنگی مناسب، استفاده در بازی سازی، داشتن شخصیت های متعدد، خط داستانی مشخص و قدرت بصری بالا را از خاصیت های یک داستان خوب برای طراحی بازی برشمرد.
به گفته این فعال حوزه اسباب بازی، آنچه در عرصه جذب مخاطب و حضور موفق در بازار کمک می نماید، داشتن یک دیدگاه چند بعدی به مسئله و درست کردن پیوستارهای متناسب در کنار تولید اسباب بازی، ساخت انیمیشن، حمایت های رسانه ای، ایجاد بسترهای کیفیتی در اسباب بازی شامل مواد و متریال تا مکانیزم های بازی و... است.
عظیمی در مورد ضعف نپرداختن به ظرفیت های ادبی در طراحی سرگرمی ها اشاره کرد: ما معمولا به صورت تیمی کار نمی نماییم و گاهی متولیان کار تولید یا حتی طراحان اِشرافی به حوزه ادبیات ندارند. این حوزه نیازمند حضور مجموعه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بعنوان تخصصی ترین ارگان در حوزه کودکان و نوجوانان در کشور است تا بتوان با بهره گیری از نگاه بلندمدت و دانش موجود در این مجموعه و اعتقاد به مشارکت و کار گروهی که وجود دارد طی جلسه هایی با حضور طراحان، تولیدکنندگان و متخصصان حوزه ادبیات ایران این امر را رقم زد.
او درباره بازار فعلی بازی و اسباب بازی اظهار نظر کرد و اظهار داشت: در این سال ها با محصولات ایرانی مواجهه شدیم که حتی بهتر از محصولات خارجی در حوزه اسباب بازی تولید شده اند. اگر ما بازی هایی با کیفیت بالا و برگرفته از فرهنگ خودمان تولید نماییم با اقبال عموم مردم مواجه می شود.
این رقابت کار پیچیده ای نیست اگر همت و حمایت های ملی را چاشنی آن بکنیم، هم طراحان بسیار خوبی داریم و هم تولیدکنندگانی که آرزوی شان تولید محصولاتی برگرفته از فرهنگ و میراث ایران زمین است چونکه می تواند آنها را به عرصه های جهانی معرفی نماید.
این طراح بازی در آخر اظهار داشت: صنعت بازی های رومیزی رو به رشد است و بازارهای به وجود آمده هر روز منتظر یک اتفاق جدید هستند. امروز مردم در یک بازگشت به گذشته به دنبال میزهایی برای گفت و گو در فضای عمومی هستند و چه فضایی بهتر از بازی و اسباب بازی چونکه در آن بطور غیرمستقیم خیلی از مفاهیم، حضور پررنگی به خود می گیرد و اگر متولیان فرهنگ و میراث فرهنگی کشور این جریان را همراهی نکنند، فردا مجبور خواهند شد این عرصه را واگذار کنند.
استقبال از دوره های آموزشی و کارگاه های مجازی کانون
با شیوع بیماری کرونا در کشور و محدودیت هایی که برای اوقات فراغت تابستان کودکان و نوجوانان به وجود آمد، اولین مرحله سامانه مرکز مجازی کانون با هدف دسترسی سهل خانواده های ایرانی و فارسی زبانان دنیا افتتاح شد.
کارگاه ها و دوره هایی در سه سطحِ بدون محدودیت زمان، کارگاه های برخط کشوری و دوره های برخط استانی برای کودکان و نوجوانان تدارک دیده شد.
بر طبق این خبر، کودکان و نوجوانان با عضویت در پایگاه مجازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به آدرس از این کارگاه ها بهره مند شدند.
در مجموع ۶۱۲ کارگاه تشکیل شد که از این میان، ۷ کارگاه بدون محدودیت زمان، ۳۹ کارگاهِ برخط کشوری و ۵۶۶ کارگاهِ برخط استانی در حال برگزاری است.
بر همین اساس، ساخت عروسک های نمایشی، عروسک سازی با بهره گیری از دورریختنی ها، عکاسی، قصه گویی، داستان نویسی، اریگامی و خوشنویسی تحریری همچون کارگاه های بدون محدودیت زمان هستند.
مهارت های ارتباطی و تمرین خوب زندگی کردن تا انواع زیر مجموعه های هنرهای تجسمی، نمایش و تئاتر، شعر و داستان نویسی، پویانمایی، فیلم سازی، قصه گویی (فن بیان، زبان بدن، پرورش و پردازش متن)، عکاسی، نجوم، زیست شناسی، کاردستی، سفلژ نیز همچون کارگاه های برخط به شمار می روند.
در کانون پرورش فکری سراسر کشور نیز کارگاه های فرهنگی، ادبی و هنری با استقبال روبه رو شده و در حال برگزاری است.منبع:

1399/05/04
14:06:46
5.0 / 5
2364
تگهای خبر: آموزش , تحقیق , جشنواره , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی