نمایشگاه مجازی آثار خوشنویسی یونسكو رقم زد

كشف رمز و راز دنیای خطوط با یك كلیك

كشف رمز و راز دنیای خطوط با یك كلیك بازار مقاله: نمایشگاه آثار خوشنویسی هنرمندان ایرانی(یونسكو) شب گذشته به صورت مجازی افتتاح و هر مخاطب و علاقه مندی با ورود به این نمایشگاه مجازی می تواند با یك كلیك دنیایی از رمز و راز خطوط را كشف و با آنها آشنا شود.به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در برنامه زنده نت گپ های یونسکویی در صفحه اینستاگرام این موسسه، اظهار داشت: در این ایام کرونایی همه هنرمندان تلاش کردند تا به طریقی لحظات خوبی را برای مردم رقم بزنند و در صحنه بودند تا در مقابل این مصیبت تاب بیاوریم. من در موج اول کرونا، گرفتار این بیماری شدم اما پس از بهبودی در یونسکو به این فکر کردیم که در این ایام چه باید نماییم. به این نتیجه رسیدیم که فراخوان «تیمارگران عشق» را ارائه بدهیم تا از پزشکان و کادر درمان تجلیل نماییم، پس از آن هم گفتگوهای اینترنتی را رقم زدیم. این اتفاق در ابتدا برای بسیاری از اساتید هنر دشوار بود، بعضی از آنها حتی اینستاگرام نداشتند اما رفته رفته نسبت به این امر اعتماد کردند، آمدند و سخنان نغز و درخشان گفتند. پس از آن فضای اینستاگرام جدی تر شد و مردم از دیدار هنرمندان محروم نماندند.

حجت الله ایوبی، اضافه کرد: ما فراخوان موسیقی هم دادیم که مردم عشق خودرا نشان دادند به صورتی که فکر نمی کردیم از این فراخوان چنین استقبالی شود.

وی، اظهار نمود: ایران کشور رنگ و هنر است از همین رو به نظرمان رسید که باید یک فضای خوب را در بستر نت فراهم نماییم، این کار را با خوشنویسی آغاز کردیم و دلبستگی خودمان را نسبت به آن نشان بدهیم. خوش نویسی هنری است که جوانان این رشته بسیار با ادب هستند و احترام استاد خودرا به خوبی نگه می دارند. خوشنویسی هنر متفاوت و میراث کهن ماست. خوشنویسان میراث داران کهن ما و در واقع مثل گنج یاب هستند. آنها به دنبال بهترین جملات می گردند و آنرا به زیبایی به تصویر می کشند که کار ارزشمندی است. خوشنویسان مرزداران فرهنگ و هنر هستند برخی هنرمندان مثل هنرمندان موسیقی مرزنشین هستند اما خوشنویسان به معنای واقعی ایرانی تبار هستند چون با خط و شعر ایرانی سر و کار دارند.

وی افزود: اولین باری که نمایشگاهی از آثار خوشنویسی را در فرانسه برگزار کردیم، هیجان مردم را دیدم و متوجه شدم که آنها در این تابلوها، موسیقی و رقص می بینند. درواقع خوشنویسی هنری است که همه هنرها را در دل خود دارد.دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به همایش راه ابریشم توضیح داد: ما سال قبل همایش راه ابریشم را با همکاری مدیران همدانی در همدان برگزار کردیم چون میراث معنوی دارد و در ادامه هم یک نمایشگاه خوشنویسی در چارچوب آن برگزار کردیم. سپس با حضور مدیران شهر پاریس جلسه ای در آنجا داشتیم و در آنجا درباره این همایش توضیحاتی ارائه دادیم که مسئولان آنجا به وجد آمدند. قرار بر این شد که شهریور امسال یک همایش باشکوه و البته نمایشگاهی از آثار خوشنویسی از کشورهای مختلف در شهر مشهد بگذاریم و کشورها آثار خودشان را به نمایش بگذارند و به همین ترتیب اطلس هنری خوشنویسی رقم خورد اما یک دفعه گرفتار کرونا شدیم.

ایوبی در ادامه با اشاره به افتتاح نمایشگاه مجازی خوشنویسی میراث ماندگار توضیح داد: در روزهای کرونا با امکانات مجازی، موزه های مختلفی را دیدیم. از همین رو ما هو تصمیم گرفتیم که آثار خوشنویسی دوستان را به صورت اسکن شده به نمایش بگذاریم یعنی با ورود به سایت یونسکو می توانید این آثار را ببینید که توضیحات دوزبانه هم دارد.

وی افزود: ما برای این منظور بهترین اساتید را انتخاب کردیم اما به سرعت به سراغ جوانان و هنرمندان خارج از ایران هم می رویم حتی شاید نمایشگاه بعدی را در سالن هایی که ثبت جهانی شده اند، ببینید.

ایوبی با اشاره به اینکه سال قبل در سالگرد تاسیس جندی شاپور، برنامه ای هم برای شیخ شهاب سهروردی داشته اند، توضیح داد: همانطور که می دانید شیخ سهروردی پرتره ای ندارد و همیشه اهتمام کرده اند چهره ای نزدیک به او را تصویر کنند اما ما اهتمام کرده ایم توسط یکی از اساتید مجسمه ای نزدیک به چهره او را طراحی و نصب نماییم.

می توانیم با عشق ورزیدن هنرمان را بشناسانیم

در ادامه این برنامه استاد رشته خوشنویسی، اظهار داشت: من در این زمان برنامه های یونسکو در زمینه های مختلف را دیده ام همچون انتشار فراخوان «تیمارگران عشق». از همان روزهای اول دست اندرکاران یونسکو به این فکر می کردند که در عرصه خوشنویسی هم باید حرکتی صورت بگیرد بدین سبب قرار به گفتگوها و برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرمندان این رشته شد. وقتی چنین پیشنهادی را به آقای ایوبی ارائه دادیم ایشان بلافاصله مقدمات عرضه و ارائه آنها را فراهم کردند.
محمدحیدری با اشاره به برگزاری نمایشگاه خوشنویسی به صورت آنلاین بیان کرد: شاهد افتتاح این نمایشگاه مجازی هستیم البته ما قبل از ایام کرونا هم برای افرادی که در نقاط دوردست یا خارج از ایران هستند، کلاس های مکاتبه ای برگزار می کردیم به این صورت که این افراد بوسیله ایمیل یا واتساپ آثار خودرا برای ما می فرستادند و ما پس از بررسی آثار به بیان دیدگاه های خود می پرداختیم. با شیوع بیماری کرونا همه کلاس های ما مکاتبه ای و مجازی شد.

این استاد خوشنویسی توضیح داد: با عنایت به این که استادان خوشنویسی شناخته شده هستند، ما از آنها خواستیم برای نمایشگاه مجازی هر اثری را که خودشان صلاح می دادند، به ما تحویل دهند و ما آنها را بر دیوار نصب کردیم تا به علت شرایط موجود به صورت مجازی در معرض دید عموم قرار بگیرد.وی در بخش دیگر از صحبت هایش عنوان کرد: اگر ما خوشنویسی را هنر مقدسی می دانیم به این علت است که مجموعه ای از آداب و رسوم موجب اطلاق چنین صفتی به آن می شود وگرنه خط و خوشنویسی فی نفسه نمی تواند تقدسی داشته باشد. درواقع مجموعه ای از دیدگاه ها و نگرش ها موجب می شود خوشنویسی مقدس شمرده شود. تصور من این است که چندنکته موجب این امر شده است؛ اینکه نگارش طلب بهادار و آموزنده است و اینکه این گفتار باارزش موجب می شود حتی ابزاری که ما با آن کار می نماییم، تقدس پیدا کند. خوشنویسی هنر ملی و شناسنامه ای ماست.

حیدری مطرح کرد: من ۶ دهه را پشت سر گذاشته ام ولی وقتی به عقب نگاه می کنم فکر می کنم دوران کودکی ام در ۵۰ سانتی من قرار دارد یعنی عمر به سرعت می گذرد. بدین سبب همیشه به این فکر می کنم که چرا نباید این عمر به مهربانی و سلوک بگذرد؟ برای مثال در کلاس های من هیچکس حق ندارد از استادان خود الا به نیکی یاد کند. همیشه به شاگردانم می گویم که از غرور، کبر و منیت دور باشند چون این مسایل آفت و لطمه رسان هستند.

وی اظهار داشت: می توانیم با عشق ورزیدن هنرمان را بشناسانیم، این کار زحمت و هزینه ای ندارد. همیشه به شاگردانم می گویم که احترام پیشکسوت های خودرا داشته باشند حتی اگر این پیشکسوتی چندماه و چند روز باشد چون این امر بر هنرجویان خوشنویسی واجب است.

نخستین نمایشگاه مجازی میراث ماندگار

اولین نمایشگاه مجازی خوشنویسی میراث ماندگار با هدف گردآوری آثار سفیران شایسته فرهنگ و هنر ایران، چهارشنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۹۹، رأس ساعت ۲۲ به شکل مجازی در اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو راه اندازی شد.

در این نمایشگاه آثاری از خوشنویسانی چون یدالله کابلی خوانساری، امیراحمد فلسفی، الهه خاتمی، فرشته حسینی و محمد حیدری به معرض نمایش گذاشته شد.منبع:

1399/04/26
21:40:49
5.0 / 5
2329
تگهای خبر: آنلاین , استاد , اینترنت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی