صداقت و ثبات قدم در مواجهه با قرآن برای نهادینه كردن فرهنگ قرآنی

صداقت و ثبات قدم در مواجهه با قرآن برای نهادینه كردن فرهنگ قرآنی مدرس پیشكسوت قرآن كریم اظهار داشت: اگر آن گونه كه قرآن برای ما ترسیم كرده با آن ارتباط برقرار نماییم، نهادینه كردن فرهنگ قرآنی در جامعه آسان و میسر می شود. اگر در مواجهه با قرآن صادق و ثابت قدم باشیم، خود قرآن راه بهره گیری از خودرا به ما نشان میدهد.سیدمهدی سیف در سومین برنامه حیات طیبه، در محل شورای عالی قرآن برگزار و به صورت زنده بوسیله تارنمای آپارات پخش گردید، اظهار داشت: اگر آن گونه که قرآن برای ما ترسیم کرده با آن ارتباط برقرار نماییم، نهادینه کردن فرهنگ قرآنی در جامعه آسان و میسر می شود. ما امکانات و نعمت های فراوانی داریم اما در نحوه استفاده از آن ضعیف هستیم و پایمان می لنگد. اگر در مواجهه با قرآن صادق و ثابت قدم باشیم، خود قرآن راه بهره گیری از خودش را به ما نشان می دهد، قرآن عزیز فرموده: والذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا.

ضعف اکثریت معلمان در موضوع قرآن
این کارشناس قرآنی افزود: گروه قرآن دفتر تألیف کتب درسی آموزش و پرورش که متأسفانه چند سال است استقلال خودرا از دست داده و با درس دینی ادغام شده، مغز متفکر آموزش قرآن در سطح ملی است پس جایگاه آن باید در تراز جمهوری اسلامی باشد، نه آن چه حالا هست. یکی از نتایج نگاهی که قائل به این اهمیت ویژه نباشد همین می شود که متأسفانه اکثریت مطلق معلمان عزیز خصوصاً در مقطع تحصیلی ابتدایی در امر قرآن ضعف دارند؛ هم در قرائت، هم درک مفاهیم و هم در تسلط بر روش های تعلیم و تعلم قرآن.
مدرس پیشکسوت کشورمان اضافه کرد: قرآن کریم در جمهوری اسلامی باید محور باشد. همه دروس همچون دینی و عربی، فرع قرآن هستند اما الآن برعکس است ؛ مثلاً یکی از فروع عربی، درس قرآن است؛ یعنی محوریت با عربی است نه قرآن! ما باید عربی را برای قرآن یاد بگیریم نه این که آیات قرآن بشود شاهدِ مثال درس عربی! نسبت درس قرآن با درس دینی هم همین گونه است.
کسب علم برای رسیدن به حیات طیبه
سیف بیان کرد: نباید نظام آموزشی طوری طراحی شود که علم را برای علم فرا بگیریم نه برای حیات طیبه! حیات طیبه، زندگی خداپسندانه است که صدالبته وقتی خداپسندانه شد، خودپسندانه هم هست؛ قرآن فرموده: إن أحسنتم أحسنتم لأنفسکم، یا در آیه ای دیگر می فرماید: من عمل صالحاً فلنفسه. عمل ما وقتی خدایی شد، منافع آن به خودمان برمی گردد.
این استاد قرآن اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمودند که ۱۰ میلیون حافظ تربیت شود، اما متأسفانه بسیاری از ما آنرا جدی نگرفتیم! چرا؟ پس معنای رهبر که سفارش و امر او باید مورد اطاعت باشد چه می شود؟! بعضی دوستان می گویند این کار، شدنی نیست! ولی بنده که معلم هستم می گویم شدنی است، خوب هم شدنی است. کلام رهبرمان حکیمانه است، أفلم یدّبّروالقول؟ به نظرم ما هنوز قول رهبر عزیزمان را تلقی نکرده ایم. جهت تحقق این فرمایش حضرت آقا، قدم اول این است که آموزش حفظ را به دو بخش عمومی و تخصصی تقسیم نماییم. تربیت ۱۰ میلیون حافظ، ناظر به آموزش عمومی است که آموزش و پرورش نقش اساسی در آن دارد. در آموزش عمومی، کیفیت امر تحفیظ، نسبی و مقدماتی است نه مسابقاتی. بنا نیست از آن توقع خروجی امثال استاد پرهیزکار را داشته باشیم.
این پیشکسوت قرآنی، قرائت، درک معنا و استفاده را سه ضلع اهداف آموزش قرآن معرفی و تاکید کرد: منظور از استفاده، تعامل و داد و ستد با قرآن است که متأسفانه غالباً از آن محروم هستیم.

فعالیت های قرآنی نباید منحصر به مسابقات شود
محمدحسن موحدی از قاریان ممتاز کشورمان و میهمان دیگر برنامه"حیات طیبه" اظهار داشت: در کشور ما معمولاً این گونه است که هر وقت به کسی ماموریت داده می شود تا کار فرهنگی و قرآنی انجام دهد، بلافاصله پیشنهاد برگزاری مسابقه قرآن را ارائه می کند. در این که مسابقه قرآن یک شور و هیجان موقت به وجود می آورد حرفی نیست اما بطور قطع یک کار ریشه ای و با تأثیرگذاری دائمی نیست. به همین علت کارکرد مسابقات قرآن، دوسه دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، کم رنگ شده و در سال های اخیر مورد استقبال عموم مردم و حتی جامعه قرآنی قرار نمی گیرد.
متأسفانه با وجود تجربیاتی که کسب شده، کماکان اصرار بر این است که مسابقات با همان روش چهل سال پیش برگزار شود! به نظرم همه کارهای قرآنی منحصر به مسابقه نیست، مسابقه هم منحصر به شکل و قالب فعلی نیست. اقتضای روزگار ما این است که کرسی های آزاداندیشی تأسیس گردد و به سؤالات و شبهات گوناگون قرآنی و دینی مردم پاسخ داده شود.
برنامه حیات طیبه با محوریت یکی از پیشکسوتان قرآنی کشور و باحضور یکی از قاریان ممتاز برگزار می گردد در این نوبت، پذیرای سیدمهدی سیف از استادان با تجربه در امر آموزش قرآن و داور بین المللی مسابقات قرآنی، همین طور محمدحسن موحدی از قاریان قرآنی بود.

پخش گزیده ای از برنامه قبلی با حضور حمیدرضا مستفید، پخش کلیپ کوتاه تصویری در معرفی توفیقات قرآنی سیف و پخش گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب با موضوع آثار انس و همنشینی با قرآن، از دیگر بخش های سومین برنامه حیات طیبه بود.


1399/04/20
13:51:49
5.0 / 5
2628
تگهای خبر: آموزش , استاد , سفارش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی