مدیر شبكه قرآن سیما:

طرح ملی 1454 با اجرای نمایشی جذاب می شود

طرح ملی 1454 با اجرای نمایشی جذاب می شود به گزارش بازار مقاله مدیر شبكه قرآن و معارف سیما، اظهار داشت: یكی از تفاوت های طرح ملی قرآنی 1454 اجرای نمایشی و اجرای مستقل این طرح در شبكه های آستانی دانست كه موجب جذابیت آن می شود.جواد شیخ اکبری روز شنبه در نشست خبری طرح ملی قرآنی ۱۴۵۴، اظهار داشت: این طرح ملی و قرآنی با محوریت آیات کاربردی و موضوعی قرآن کریم درباب گفتمان قرآنی در جامعه و بین مردم با شعار قرآن، خانواده و آرامش با هماهنگی تمام شبکه های سیما، صدا و سیمای مراکز استانها و نهادهای قرآنی کشور از ۳۰ خرداد در ۳۲ استان کشور آغاز و تا شهریور ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.
طرح درس خانواده و آرامش شامل موضوع ها و آیات کاربردی قرآن، برگزاری مسابقه روزانه از شبکه های سیما در عنوان های مختلف و همین طور مسابقه های جانبی مانند خطاطی و داستان نویسی از بخش های طرح قرآنی ۱۴۵۴ خواهد بود. برگزاری آزمون سراسری مفاهیم موضوعی قرآن کریم در بقاع متبرکه از دیگر برنامه های این طرح ملی و قرآنی است.

شکل گیری دبیرخانه ستاد طرح ملی

دبیرخانه ستاد طرح ملی از شروع سال شکل گرفت و شورای سیاستگزاری با حضور حجت الاسلام حمید محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، مهدی قره شیخلو رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف، سیدعلی سرابی قائم مقام شورای عالی قرآن، سید عباس فاطمی رئیس مرکز امور استانهای صدا و سیما و مجتبی ایزدی مدیر رادیو قرآن شروع به کار کرد.
وی ادامه داد: امسال کمیته های فضای مجازی، علمی و محتوایی، برنامه سازی و نهادها و شبکه ها و استانها فعالیت می نمایند.
اکبری اضافه کرد: هر هفته یک موضوع مطرح می شود و هفت آیه ارائه می گردد و در هفته نهم همزمان با ایام محرم با موضوع امر به معروف و نهی از منکر اختتام می یابد.
شیخ اکبری اضافه کرد: ۶۰ آیه کاربردی در این طرح ارائه می شود و شبکه قرآن در دو بخش طرح ۱۴۵۴ را اجرا می کند که یک بخش مربوط به برنامه های زنده از بامداد تا شب خواهد بود و بخش دیگر مربوط به برنامه های تولیدی با عنوان های متنوع در موضوع خانواده است.
دبیر شورای معارف سیما اضافه کرد: امسال برای اثرگذاری و جذابیت بیشتر برنامه های نمایشی و مسابقه پیامکی خواهیم داشت و یک مسابقه نیز در آخر هر هفته برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند آثار هنری خودرا ارسال نمایند.
مشارکت ۱۰ شبکه رادیویی در طرح ۱۴۵۴
مدیر رادیو قرآن از تدارک شش هزار دقیقه برنامه دراین زمینه آگاهی داد و اضافه کرد: برنامه های تسنیم و محله تلاوت و همین طور میان برنامه نمایش روز متناسب با آیات انتخابی برای پشتیبانی طرح ۱۴۵۴ درنظر گرفته شده است.
مجتبی ایزدی اضافه کرد: شبکه های رادیویی قرآن، معارف، جوان، فرهنگ، ایران، تهران، سلامت، ورزش، اقتصاد و گفت و گو برنامه هایی را دراین زمینه پخش می کنند.
مدیر کل بازار محتوا و نماینده معاونت فضای مجازی صدا و سیما اظهار داشت: یک کانال ۲۴ ساعته بوسیله اپلیکیشن سپهر در این راستا تدارک دیده شده است که این اپلیکیشن تمام محتواهای سازمان صدا و سیما و شبکه های سازمان را در فضای مجازی منتشر می کند.
سعید مقیسه افزود: برنامه بشارت بوسیله اپلیکیشن سپهر قابل بهره برداری است. البته در شبکه سپهر نیز که به صورت تلویزیونی بوسیله گیرنده های دیجیتالی قابل دریافت است، برنامه های این طرح را می توان دید.
مقیسه اضافه کرد: در بعضی تلویزیون های تعاملی (آی پی تی وی) محتوای طرح 1454 همچون آیات مربوطه و آثار به وجود آمده برای علاقه مندان قابل دریافت است و محتوای برنامه های این طرح نیز در پیام رسان ها و کانال ها منتشر خواهد شد.
تاکید بر اهمیت اولویت برنامه های کلان قرآنی
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به کیفیت بیش از پیش برنامه های قرآنی صدا و سیما اظهار داشت: مقرر است افق پنج ساله آینده طرح 1454 از الان مشخص شود. ما معتقدیم کارهای کوچک قرآنی هر سازمان جزو اولویت ها نیست بلکه طرح های کلان قرآنی مهمست و تعامل و هماهنگی برای تولید برنامه های کلان قرآنی همچون این طرح می تواند الگویی برای دیگر برنامه های قرآنی باشد.
مهدی قره شیخلو با اشاره به میزان تاثیرگذاری برنامه های قرآنی صدا و سیما اظهار داشت: باید کاری نماییم که مردم عادت کنند یک زمانی را در طول روز برای تلاو ت و فهم قرآن قرار دهند و هیچ نهادی همچون صدا و سیما نمی تواند چنین تاثیری داشته باشد.
این قاری قرآن اضافه کرد: مقرر است برنامه های طرح 1454 از فضای بسته استودیو و بحث های گفت و گو محور در چارچوب های جذاب ارائه و از ظرفیت تمام شبکه ها استفاده گردد تا تعداد بیشتری را جذب نماید.
1454 جایزه برای شرکت کنندگان
شیخ اکبری اظهار نمود: مقرر است به هزار و 454 نفر از کسانی که به صورت فعال در این طرح شرکت می کنند، جوایزی اهدا شود که میزان این جوایز به مشارکت نهادها و سازمان ها بستگی دارد.
وی در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره مشارکت شورای عالی قرآن در طرح 1454 اظهار داشت: این شورا در محتوای برنامه ها فعالیت دارد و همین طور ضمن معرفی کارشناسان، از ظرفیت های این ستاد در استانها بهره می بریم.
دبیر شورای معارف سیما در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره تاثیر اجرای این طرح در تربیت 10 میلیون حافظ قرآن اظهار داشت: اجرای این طرح به معنای غفلت از سایر حوزه ها نیست. بنابر این حفظ سوره ها نیز در این طرح در نظر گرفته شده است.
مهدی قره شیخلو نیز دراین زمینه اظهار نمود: تربیت 10 میلیون حافظ قرآن نیازمند زیرساخت هایی است که اگر این زیرساخت ها تامین نشود، تربیت این تعداد حافظ قرآن نیز هیچ وقت محقق نخواهد شد. یکی از زیرساخت ها این است که مردم به خواندن قرآن عادت کنند و طرح 1454 این هدف را دنبال می کند.
ضرورت ایجاد فرهنگ انس با قرآن از طرف صدا و سیما
وی ادامه داد: وظیفه صدا و سیما ایجاد فرهنگ انس با قرآن است و در اینجا از مسئولان صدا و سیما تقاضا دارم تا تولید مجموعه های قرآنی مانند یوسف پیامبر، مریم مقدس و مردان آنجلس را که در سطح بین المللی موثر است، در برنامه های خود قرار دهند.
این قاری قرآن افزود: از مسئولان ارشد صدا و سیما می خواهم که یک توانمندی ایجاد کند که هر چند سال یک دفعه یک داستان قرآنی را در چارچوب سریال تولید کنند در صورتیکه در فیلم های سینمایی و سریال ها می بینیم که معمولا صدای قرآن در صحنه قبرستان وجود دارد و این مساله یکی از لطمه های موجود است.
ایزدی نیز در پاسخ به ایرنا اظهار داشت: در شورای توسعه فرهنگ قرآنی اعلام کردم که تا زمانی که بانک اطلاعات قرآنی درباره تعداد حافظان و قاریان قرآن وجود نداشته باشد نمی توانیم از پیشرفت در زمینه حفظ قرآن سخن بگوییم.
هدف گذاری این طرح برای انس عمومی با قرآن
محمدمهدی عزیززاده مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: هدف گذاری این طرح برای انس عمومی با قرآن است و مخاطب آن عموم مردم هستند و یکی از نکات خوب این طرح تغییر رویکرد از سوره محوری به آیه محوری و بیان مفاهیم آیات است.
وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و استفاده از فضای مجازی و رسان ها افزود: مشارکت کمیسیون تبلیغ و ترویج کارهای قرآنی در این طرح در چارچوب تولید قسمتی از برنامه های حرفه ای و جذاب، تهیه قسمتی از جوایز، استفاده از ظرفیت موسسات قرآنی در استانها و همین طور در قرار دادن استودیوهای قرآنی در استانها بمنظور تولید برنامه است.
مرتضی جوادی نماینده سازمان دارالقرآن الکریم از محوریت قرآن در رسانه بعنوان یکی از سیاست امسال دارالقرآن یاد کرد و اظهار داشت: ما تلاش می نماییم تا در همه فعالیت ها شعار «قرآن زنده است» را به صورت جدی دنبال نماییم.
وی با اشاره به تاسیس مرکز رسانه و هنر در سازمان دارالقرآن الکریم افزود: در طرح 1454 علاوه بر تامین قسمتی از جوایز و هدایا حضوری جدی در تولید و تامین قسمتی از هزینه ها خواهیم داشت و در حوزه پژوهشی نیز کارهای انجام می شود.
برنامه های قرآنی استانی پربارتر می شود
سیدعباس فاطمی رئیس مرکز سیمای استانها در این جلسه ضمن تشریح برنامه های درنظر گرفته شده برای اجرای طرح 1454 در استان های کشور اظهار داشت: باتوجه به موضوع این طرح که به خانواده اختصاص دارد، تلاش می نماییم تا با الهام از آموزه های قرآنی برنامه های استانی را پربارتر نماییم.
وی ادامه داد: در هر شبکه استانی هر روز یک برنامه 30 دقیقه خواهیم داشت که در مجموعه دو هزار برنامه و 60 هزار دقیقه خواهد بود. همین طور برنامه های مستقل قرآنی را به همت نهادهای استانی تولید خواهیم کرد.
فاطمی افزود: 120 ارتباط 30 دقیقه ای با شبکه قرآن خواهیم داشت و طراحی این برنامه ها صورت گرفته است و در سال قبل نیز مراکز استانی مورد توجه قرار گرفتند. در این طرح از بهترین کارشناسان و صاحبنظران استفاده می نماییم تا مخاطبان بیشتری به این برنامه ها توجه نمایند.


1399/03/24
14:34:06
5.0 / 5
3034
تگهای خبر: آزمون , اپلیكیشن , پژوهش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی