عملیات كاوش دستكند تفرش ۲ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

عملیات كاوش دستكند تفرش ۲ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد به گزارش بازار مقاله معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مركزی اظهار داشت: انجام مرحله دوم عملیات كاوش در دستكند ترخوران تفرش ۲ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد كه این مهم بعد از اخد مجوز از مراجع ذیربط كشوری انجام می شود.


سید«محسن رحمتی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: فصل دوم جستجوهای دستکند ترخوران تفرش در برنامه سال جاری این ادراه کل قرار گرفته و در صورت تخصیص اعتبار بزودی شروع می شود.
وی توضیح داد: دستکند ترخوران تفرش نمونه ای از معماری زیرزمینی است که در دل خاک و منطقه زیرین محله ترخوران بوجود آمده است.
وی تصریح کرد: مرحله اول کاوش این دستکند تاریخی با اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در انعقاد قرارداد شهرداری شهر تفرش و دانشگاه نیشابور به سرپرستی سید«مهدی موسوی نیا »و نظارت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی انجام گرفته است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: در این فصل کاوش فضاهایی در سه طبقه شناسایی شد که بعنوان راهروهای ارتباطی در مقیاس کوچکتر فضای مسکونی کاربرد داشته اند.
رحمتی اضافه کرد: هر چند تعیین کاربری دقیق این دستکند تا انجام مطالعات بعدی با عنایت به حجم وسیع و تعدد فضاها امکانپذیر نیست ولی امکان وجود یک سکونتگاه بزرگ زیرزمینی در رابطه با فضاهای کشف شده محتمل است.
وی تصریح کرد: در فصل اول این کاوش چهار هزار و ۵۰۰ قطعه سفال، کاشی های زرین فام و لاجوردی به دست آمد که تا پیش از مطالعه جامع، قدمت این دستکند را می توان بین سده های پنج تا ۱۰ هجری قمری تخمین زد.
شهرهای زیرزمینی نمونه های کم نظیری از نبوغ مردمان در حوزه دفاعی و پدافند غیرعامل هستند و این بخش از معماری کهن با دالان های تو در تو و رازناک و معماری ماهرانه و عجیب از جاذبه بالایی برای رونق گردشگری برخوردار می باشد.
دستکندها با هدف ایجاد سرپناه مردمان شهرها در ناملایمات محیطی و خطر حمله دشمنان ایجاد می شد و خصوصیت بارز آنها این است که بدون استفاده از هیچ گونه مصالح انسان ساخت و تنها با استفاده از ابزارهای دستی کندمان بوجود آمده اند و با گذر زمان همچنان مستحکم هستند و حرف های زیادی برای گفتن دارند.
هدف از ایجاد اغلب این دستکندها استتار محل زیست و خفای انسانی در مقابل دشمنان خارجی بوده و محوریت اشتراک آنان در زمینه معماری، وجود کریدورهای تنگ و تاریک و مختلف است که جلوه عجیبی دارد اما کارویژه مهمی را در یک بازه تاریخی خاص در حفظ و بسط امنیت و زیست مردم آن خطه در ناملایمات حاکم برعهده داشته است.
شهرستان تفرش از توابع استان مرکزی است و دراین منطقه بیشتر از ۳۰ هزار نفر زندگی می کنند.منبع:

1399/03/08
13:30:26
5.0 / 5
2908
تگهای خبر: امنیت , دانشگاه , فضا , قطعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی