لزوم شفاف سازی اطلاعات در صنوف سینمایی (۷)؛

شرایط عضویت در انجمن دستیاران فیلمبردار ساده تر شد

شرایط عضویت در انجمن دستیاران فیلمبردار ساده تر شد بازار مقاله: رییس انجمن دستیاران فیلمبردار سینمای ایران با اعلان اینكه شرایط عضویت در انجمن دستیاران فیلمبردار ساده تر شده است، از دسترس قرار گرفتن اطلاعات اعضا در آینده ای نزدیك آگاهی داد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، خانه سینما دارای ۳۲ صنف است که تنها ۱۰ صنف آن دارای سایت و اطلاعات انتشار یافته هستند. این صنوف عبارتند از برنامه ریزان و دستیاران کارگردان، منتقدان و نویسندگان سینمایی، دستیاران فیلمبردار، سازندگان فیلم کوتاه، کارگردانان، عکاسان فیلم، انیمیشن، تهیه کنندگان سینمای مستند، فیلمبرداران و تدوینگران.

این امر در دنیای دیجیتال و زمانی که بیش از هر زمانی بر شفاف سازی اطلاعات و به روز بودن اطلاع رسانی تاکید می شود، آن هم در مورد صنعت پرمخاطبی چون سینما سئوالات زیادی را مطرح کرده است.

لزوم شفاف سازی اطلاعات و به روز بودن اطلاع رسانی صنوف سینمایی در همه امور مهمست به همین دلیل با پویان کفیلی، رییس انجمن دستیاران فیلمبردار سینمای ایران درباره این مساله به گفت و گو نشستیم.

کفیلی در این زمینه به ایرنا اظهار داشت: مرحله اول شفاف سازی، شفاف شدن قراردادها، منابع مالی فیلم ها و پروژه ها و نیز مباحث مالیاتی هنرمندان است. در معافیت مالیاتی سالیان اخیر، سینماگران و اهالی پشت دوربین با کمترین درآمدها، در سیبل انتقادها بوده اند، در صورتیکه بنگاه های بزرگ انتشاراتی و موسسات فرهنگی از مزایای این رانت بهره جسته اند.

رییس انجمن دستیاران فیلمبردار سینمای ایران با اشاره به اینکه در امتداد شفاف سازی اطلاعات سایت این انجمن حدود یکسال است که به راه افتاده است، اظهار داشت: با تغییراتی که مقرر است روی سایت اعمال نماییم، می خواهیم دسترسی برای اعضا و دیگر افراد را آسانتر نماییم. در سایت ما اطلاعاتی همچون اساسنامه، اسکن صورت جلسه آخرین انتخابات، بخشنامه عضویت و اطلاعات اعضا موجود است. این اطلاعات در گذشته نزد خود ما نگهداری می شد و روی سایت خانه سینما نبود اما مقرر است به زودی اطلاعات در دسترس عموم قرار بگیرد.

وی افزود: ۳۴۰ نفر عضو انجمن دستیاران فیلمبردار سینما هستند اما هم اکنون اطلاعات ۷۰ عضو این انجمن در سایت وارد شده و مقرر است به زودی اطلاعات تمام اعضا روی سایت قرار بگیرد. غیر از اطلاعات شخصی، سال عضویت و نوع عضویت نیز در جدول اعضا وارد شده است اما درباره آخرین فعالیت حرفه ای، از آنجائیکه اطلاعات زیاد است و دوستان کارهای مختلفی انجام می دهند خود اعضا می توانند اطلاعات و آخرین فعالیت حرفه ای خودرا در سایت به روز کنند. همین طور باتوجه به آنکه کارها در حرفه سینما روتین و همیشگی است ما برای به روزرسانی اطلاعات زمان تعیین نکرده ایم.

بگفته رئیس انجمن دستیاران فیلمبردار سینما، این انجمن بدون اجازه اعضا نمی تواند آخرین فعالیت حرفه ای افراد را روی سایت قرار بدهد مگر آنکه افراد خود به وارد کردن اطلاعات آخرین کار حرفه ای خود در سایت اقدام نمایند و یا در مجمع این بحث مطرح شود و اعضا بپذیرند که انجمن این کار را انجام بدهد.

رئیس انجمن دستیاران فیلمبردار سینما درباره عضویت اعضا مطرح کرد: هم اکنون برمبنای قانون صنوف وزارت کار عضویت ها به دو صورت اصلی و غیر اصلی درآمده است.

کفیلی با اشاره به اینکه انجمن برای قرار دادن اطلاعات در سایت با دو مشکل مواجه می باشد، اظهار نمود: راه اندازی و نگهداری سایت نیازمند سرمایه و هزینه است و ما نمی توانیم از صندوق صنف این هزینه را پرداخت نماییم. به هر حال ما صنف مهم اما ضعیفی به لحاظ اقتصادی هستیم و هنوز نتوانستیم این هزینه را مهیا نماییم. همین طور ما ۱۰۰ عضو داریم که به لحاظ تکنولوژیک و اقتصادی از وارد کردن اطلاعات خود دور هستند و گرفتاری هایی زیادی دارند که بجای هزینه کردن ذخیره صندوق انجمن برای وب سایت باید برای پشتیبانی از اعضایمان آن مبلغ جزیی را هزینه نماییم و هم اکنون این کار در حال انجام می باشد.

وی درباره شرایط عضوگیری نیز اشاره کرد: هر زمان که متقاضیان درخواست عضویت در انجمن را داشته باشند ما مدارک آنها را بررسی می نماییم و در صورت تایید به عضویت انجمن درمی آیند. همین طور محدودیتی در عضوگیری نداریم. در یک تناسب تعدادی انجمن ما نسبت به انجمن های دیگر به نسبت تعداد اعضا یک گروه فیلمبرداری که در صحنه فیلم ‎ها به حضور دارند، کوچک است.

رئیس انجمن دستیاران فیلمبردار سینما اضافه کرد: ما باید حدود ۸۰۰ عضو داشته باشیم اما نداریم. این مساله را من به جد پیگیری می کنم که دوستان بتوانند باتوجه به شرایط ذکر شده در بخشنامه عضو انجمن بشوند. حرفه ما حرفه سندیکایی نیست بلکه رابطه ای است. در بیشتر موارد افراد برمبنای رابطه و رفاقت های کاری و قدیمی سرکار می روند و کمتر پیش می آید به سبب کارآمدی و مسایل حرفه ای یک دستیار فیلمبردار با مدیر فیلمبرداری کار کند. بنا بر این ممکنست زمانی که فیلمبردار کار نمی کند دستیار نیز فعالیت نداشته باشد و گرفتار مشکلات معیشتی شود.

کفیلی با اعلان اینکه شرایط عضویت در انجمن ساده تر شده است، اظهار داشت: در مجمع سال ۹۶ زمانی که کانون دستیاران فیلمبردار تبدیل به انجمن صنفی شد شرایط عضویت نیز ساده تر شد به شکلی که متقاضیان عضویت در انجمن علاوه بر داشتن مدارک عمومی باید ۵ فیلم سینمایی تمام شده و ۲ رضایت نامه از مدیران فیلمبرداری انجمن مدیران فیلمبرداری خانه سینما داشته باشند. این شرایط در گذشته ۸ فیلم سینمایی تمام شده و ۳ رضایت نامه بود.


1399/03/06
16:03:14
5.0 / 5
3095
تگهای خبر: تكنولوژی , دوربین , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی