معاون هنری وزارت فرهنگ:

پشتیبانی از جامعه هنری در ایام انتشار كرونا اولویت ماست

پشتیبانی از جامعه هنری در ایام انتشار كرونا اولویت ماست به گزارش بازار مقاله معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: اولویت اصلی و مهمترین دغدغه این نهاد توجه به صدمه هایی است كه به علت تعطیلی فعالیت ها به هنرمندان و فعالان هنر وارد شده است.


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه های اصلی این معاونت کوشش برای تأمین منابع با هدف پشتیبانی از جامعه هنری به علت تعطیلی فعالیتهای فرهنگی و هنری است، اظهار داشت: اولویت اصلی و مهمترین دغدغه معاونت امور هنری وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به صدمه هایی است که به علت تعطیلی فعالیتهای فرهنگی و هنری به هنرمندان و فعالان هنر وارد شده است.
وی اضافه کرد: اصلی ترین فعالیت مجموعه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأمین منابعی است که بتوانیم حمایت هایی از جامعه هنری داشته باشیم. در این حوزه تشکل های هنری همراهی و مشارکت می کنند و ما هم در دولت تلاش می نماییم تا منابعی را برای این امر فراهم نماییم.
وی با اشاره به نقش هنرمندان در شرایطی که کشور درگیر انتشار ویروس کروناست، تصریح کرد: هنرمندان و فعالان هنری در این دوره فعالانه و دلسوزانه به شیوه های مختلف با مردم همراهی کردند. بعضی از هنرمندان با تولید و انتشار آثار یا اجرای آنلاین و هنرمندانی هم با تولید ماسک و تهیه اقلام بهداشتی و مایحتاج برای مردم تلاش کردند دشواری این روزها را برای هموطنان کم کنند.
وی تصریح کرد: فضای مجازی در این شرایط که مردم بیشتر در خانه هستند بیشتر مورد توجه قرار گرفت و فرصتی برای آزمون عرضه آثار در فضای مجازی شد که البته این آزمون از نظر امکان، قابلیت های فضای مجازی و شرایط آن در کشور ما، چگونگی اقبال مردم و مسایل اقتصادی هنر در فضای مجازی در شاخه های مختلف هنر با عنایت به خصوصیت های هر کدام قابل برررسی است تا محدودیت ها، فرصت ها و لزوم های فضای مجازی جهت استفاده در حوزه هنر شناسایی و بررسی شود.
حسینی با اشاره به فعالیتهای معاونت امور هنری افزود: هنرمندان در تولید و عرضه آثار در این شرایط نقش اصلی را ایفا کردند و با رغبت و جدیت فعالیت کردند.
وی خاطرنشان کرد: پویش مشاهنر هم از حرکت هایی است که با مشارکت هنرمندان رشته های مختلف شکل گرفت و آثاری را تولید و عرضه کردند. مجموعه معاونت امور هنری هم بنابر وظیفه تلاش کرد زمینه تسهیل اجرای برنامه هایی را فراهم آورد و ادارات کل و بخش های مختلف این معاونت هم فعالیتهایی را برنامه ریزی و اجرا کردند.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به برنامه های حوزه موسیقی اشاره نمود و اظهار داشت: موسیقی در این دو ماه حضور پررنگی در فضای مجازی داشت و هنرمندان آثاری را تولید و منتشر نمودند. کنسرتهای آنلاین در این شرایط بیشتر مورد توجه و تامل قرار گرفت و ملزومات و مقتضیات آن روشن تر شد.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: کنسرتهای آنلاین نوروزخانه با مجوز و همکاری دفتر موسیقی برگزار گردید و بنیاد رودکی هم کنسرتهای آنلاین را در تالار وحدت برگزار کرد. نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران در خانه قطعاتی را نواختند و اجرای خانگی ارکستر ملی ایران که قطعه سبکبال زنده یاد استاد حسین دهلوی را نواختند با استقبال مواجه گردید و در خارج از کشور هم بازتاب های مناسبی داشت.
حسینی افزود: انجمن های موسیقی استان ها هم برنامه هایی را در فضای مجازی برگزار کردند. کنسرتهای آنلاین در آذربایجان شرقی، بوشهر، قشم، کرمان، کرمانشاه، هرمزگان و یزد برگزار گردید.
وی اظهار داشت: جشنواره های مجازی موسیقی در استان های خوزستان، گلستان، کرمانشاه، کردستان و بوشهر متناسب با ظرفیت های هر استان برگزار گردید و انجمن های موسیقی استان های اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، زنجان هم برای روزهای آینده جشنواره های مجازی را برنامه ریزی کرده اند و مسابقه ها و نشست های مجازی موسیقی هم در چند استان برگزار گردید.
حسینی درباره فعالیتهای حوزه هنرهای تجسمی اظهار داشت: هنرمندان تجسمی هم آثاری را تولید و منتشر نمودند که بخشی از این آثار با مبحث کرونا و متاثر از وضعیت امروز جهان و کشورمان است.
وی خاطرنشان کرد: دفتر هنرهای تجسمی هم در این مدت فعالیتهای گوناگونی داشت. انتشار و معرفی آثار خارجی و ایرانی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران در فضای مجازی، تولید انیمیشن هفت خوان کرونایی همچون این برنامه هاست.
حسینی اظهار داشت: جشنواره بین المللی کاریکاتور ما کرونا را شکست می دهیم با همکاری دفتر هنرهای تجسمی و نهادهای فرهنگی و هنری و مشارکت کاریکاتوریست های ۸۲ کشور در فضای مجازی برگزار و مجموعه کاریکاتورهایی با مبحث کرونا عرضه شد.
معاون امور هنری اضافه کرد: بازنمایش نمایشگاه طراحی ۸۰ پرتره از بزرگان فرهنگ، ادب و هنر ایران در فضای مجازی پس از ۴۲ سال از دیگر برنامه های حوزه تجسمی این معاونت در ایام انتشار کرونا است که پرتره هایی که سال ۵۷ برخی از هنرمندان طراح و نقاش طراحی کردند و در فرهنگسرای نیاوران نمایشگاه آن برگزار شد، فروردین ماه در فضای مجازی منتشر گردید. تولید و عرضه پادکست عصرانه هنر که به مسایل و جریان های هنرهای تجسمی می پردازد از دیگر برنامه های این بازه زمانی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
حسینی با اشاره به سایر فعالیتهای هنری در دو ماه اخیر اظهار داشت: در زمینه تئاتر هم جشنواره هایی برای فضای مجازی طراحی شد که جشنواره مجازی تئاتر خانوادگی با همکاری دفتر تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی و شهرداری منطقه ۱۱ تهران همچون این اقدامات است.
وی افزود: جشنواره های مجازی نوروزخانه در استان گلستان و جشنواره مجازی نوروز در ایران و آذربایجان در آذربایجان شرقی هم توسط انجمن های هنرهای نمایشی این استان ها طراحی شده است.
حسینی اضافه کرد: کارگروه ساماندهی مد و لباس هم مسابقه طراحی ماسک بهداشتی را برگزار می نماید. برخی از برندهای لباس هم در این مدت به تولید ماسک، گان و شیلد برای هموطنان پرداختند. گروهی از هنرمندان تئاتر هم با همکاری بنیاد رودکی کارگاه تولید ماسک را در تالار حافظ فعال کردند.


1399/02/07
13:25:51
5.0 / 5
3239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی