همگام با سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر؛

نت پایانی سی وپنجمین جشنواره موسیقی فجر نواخته شد

نت پایانی سی وپنجمین جشنواره موسیقی فجر نواخته شد بازار مقاله: آیین اختتامیه سی وپنجمین جشنواره موسیقی فجر در مراسمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علاقه مندان به موسیقی و شماری از مسئولان شروع شد.


مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر شامگاه پنجشنبه (اول اسفند) در تالار وحدت با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر ارشاد، محمد الهیاری رئیس جشنواره، شاهین فرهت دبیر جشنواره، مهدی افضلی مدیر عامل بنیاد رودكی، محمد سریر، داوود گنجه ای، صدیق تعریف، حسن ریاحی، حسین ناهید و تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر با اجرای سرود جمهوری اسلامی توسط اركستر سمفونیك تهران به رهبری نصیر حیدریان شروع شد. مقرر است در این مراسم جایزه سالانه ترانه و جایزه موسیقی و رسانه معرفی شده و از پیشكسوتان موسیقی ایران تجلیل شود.
در ادامه این مراسم كه سید عباس سجادی مدیر بنیاد آفرینش های نیاوران اجرای آن را به عهده دلشت بعد از اجرای اركستر سمفونیك تهران، ویدیوی یادواره سپهبد شهید سردار قاسم سلیمانی و تیزر مخصوص جشنواره پخش گردید و بعد از آن، گروه گلداز از سیستان و بلوچستان، به روی صحنه رفت.
در ادامه مراسم اسماعیل امینی، شاعر، ترانه سرا و استاد دانشگاه و محقق ادبی بعنوان نماینده هیات داوران مسابقه جایزه ترانه سال بیانیه هیات داوران را قرائت كرد. در قسمتی از این بیانیه آمده است؛ بیشترین حجم ترانه ­سرایی در روزگار ما، مربوط به ترانه­ های عاشقانه است كه در دهه ­های اخیر، متأثّر از بعضی پدیده­ های اجتماعی، چهره ­ای تیره و سمت­ وسویی تار یافته اند. در این گونه از ترانه­ سرایی، باید به سمت امیدآفرینی و ارائه­ تصویرهای روشن و زیبا از روابط عاشقانه­ میان فردی و خانوادگی حركت كرد و چنین مضامینی را توسعه داد.
بعضی مضامین در ترانه­ سرایی تا حدودی مغفول مانده­ اند. بیشتر از آنچه امروز رایج است، باید به سرودن و آفریدن ترانه­ های نوین كودكانه، اجتماعی، شغلی، وطنی، مذهبی و غیره پرداخت. این موضوعات نیز مخاطبانی باارزش دارند كه نباید نادیده گرفته شوند. زبان ترانه در عین مردمی­ بودن و سادگی، باید سالم باشد. استفاده از زبان شكسته در ترانه­ ها تابع قواعد و ضوابطی است كه در جای خود، تبیین شده است. حفظ سلامت زبان، با رعایت قواعد نحوی و استفاده از واژگان درست و متنوّع و نیز پرهیز از به ­كاربردن غیر اصولیِ واژگان دخیل یا عبارات و كنایات مبتذل، سست و ركیك، محقّق خواهد شد.
هیات داوران اولین دوره­ جایزه ترانه­ فجر، ضمن تجلیل از استادان گرانقدر و پیش­كسوتان عرصه­ ترانه­ سرایی، از میان انبوه آثاری كه در زمان مقرّر از شورای شعر، ترانه و كلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ستاندن مجوّز كرده­ اند، سه اثر را با اتّفاق آرا شایسته‌ی تقدیر دانست.
در ادامه هیات داوران این بخش در كنار حسن ریاحی و وارطان ساهاكیان برای اعطای جوایز برگزیده ها روی صحنه آمدند. رضا نودهی به نمایندگی از بنیامین دیلم كتولی جایزه اول این بخش را دریافت كرد. دومین و سومین جایزه این بخش به امید صباغ نو و حسین غیاثی رسید. در ادامه كوارتت تار نواساز به روی صحنه رفت.
در ادامه مراسم كلیپ مربوط به سخنان سید مجتبی حسینی درباره این جشنواره به نمایش درآمد. او جشنواره فجر را مستوره ای از آنچه در موسیقی كشورمان روی داده دانست كه با اتكا به آن می توان برای یك سال آینده موسیقی و جشنواره سال بعد برنامه ریزی كرد.
در ادامه این كلیپ محمد الهیاری بخشنامه این جشنواره را نیازمند تغییراتی دانست تا بتوان با شبكه سازی هنری و توسعه دیپلماسی فرهنگی و هنری آسان تر در برطرف نمودن مشكلاتی از قبیل تحریم ها گام برداشت.
پخش كلیپ مخصوص بزرگداشت پیشكسوتان موسیقی شامل افلیا پرتو، نادر مشایخی، عاشیق حسن اسكندری و هوشنگ ظریف بخش دیگری از این مراسم بود كه بعد از آن از این هنرمندان با حضور وزیر فرهنگ، مجتبی حسینی معاون هنری، محمد الهیاری رئیس جشنواره و شاهین فرهت دبیر جشنواره روی سن و در كنار حسن ناهید، داوود گنجه ای، پری ملكی و محمد سریر تقدیر گردید.


در ادامه وزیر فرهنگ در سخنانی اظهار داشت: موسیقی در همه جوامع بعنوان سند هویت ها جایگاه خاصی دارد. اما برای ما ایرانیان نقش های دیگری نیز دارد.
اگر كشور ما رنگین كمان فرهنگی شناخته می شود قسمتی از این نقش را مدیون موسیقی هستیم.
سید عباس صالحی افزود: موسیقی حافظ ادبیات ما در طول تاریخ بوده است. قسمتی از این ماندگاری با موسیقی پیوند پیدا كرده است. ما امروز قسمتی از زندگی روزمره خودرا با موسیقی می گذرانیم. در آخرین آمارها ۹۲ درصد مردم ایران موسیقی گوش می دهند. روز به روز زندگی ما با موسیقی عجین تر می شود و این بر اهمیت موسیقی افزوده است.
وی اضافه كرد: همین مهم سبب می شود این محصول فرهنگی نه در حاشیه كه در متن زندگی جریان داشته باشد و موجب می شود ما در برنامه ریزی های خود به موسیقی دقت كنیم.
وزیر فرهنگ در ادامه خاطر نشان ساخت: امیدوارم با همت مسئولان و مردم در این راه موفق تر و بهتر عمل نماییم.
در ادامه مراسم مسعود كوثری بیانیه هیات داوران بخش مسابقه موسیقی و رسانه قرائت شد.
و نفرات برتر این بخش به شرح زیر عرضه شدند و سید علیرضا میرعلی نقی، مسعود كوثری، امیر عباس ستایشگر و علی اكبر قاضی زاده و محمد علی بهمنی در كنار تنی چند از هنرمندان موسیقی جایزه خودرا دریافت نمودند.
نفرات برتر مسابقه موسیقی و رسانه به شرح زیر معرفی شدند
بخش گفتگو
برگزیده: ندا سیجانی برای گفتگوهای «سرپنجه های عشق بر پیكرهای بی جان» و «به نام نامی پدر» انتشار یافته در روزنامه ایران
تقدیر: مینا آتشی برای گفتگوی «موسیقی راك فقط تیپ عجیب و غریب و گیتار الكتریك نیست» انتشار یافته در خبرگزاری هنرآنلاین
بخش گزارش
برگزیده: علیرضا سعیدی برای گزارش «شجریان، قربانی، ایران مال و چند داستان دیگر» انتشار یافته در خبرگزاری مهر
تقدیر: كبریاسادات حسین زاده برای گزارش «تابوشكنی دو زن بلوچ» منتشرشده در خبرگزاری ایسنا
دیپلم افتخار: نسرین سوار شاهمرس برای گزارش «ساز آلمانی كه در تبریك كوك می شود» منتشرشده در خبرگزاری ایسنا(آذربایجان شرقی)
بخش نقد
برگزیده: یاسر یگانه برای مطلب «نگاهی به آلبوم مشترك شجریان و قربانی؛ دور از انتظار، یكسان و گاهی ملال آور» منتشرشده در خبرگزاری تسنیم
تقدیر: همایون خشندیش برای مطلب «موسیقی تلفیقی گفتمانی نو» منتشرشده در سایت جامعه شناسان جوان
بخش یادداشت
برگزیده: علی رستگار برای یادداشت «قصه های مجید، كارنامه پربار مجید انتظامی» انتشار یافته در روزنامه جام جم
تقدیر: علی نامجو برای یادداشت «چند می گیری توییت كنی؟» منتشرشده در روزنامه سازندگی
بخش مقاله
برگزیده: محمدجواد صحافی از زنجان برای مقاله «مرد سربلند رسانه ها» انتشار یافته در ماهنامه «هنرموسیقی"
مالتی مدیا
تقدیر: سعید و مسعود برزی از رسانه هفدانگ
پایان بخش مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر اجرای موسیقی توسط كوارتت زهی خلیج فارس به سرپرستی امین غفاری بود
سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در یك نگاه
سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به ریاست محمد الهیاری مدیركل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری شاهین فرهت از چهارشنبه شب ۲۳ بهمن اغاز شده و (چهارشنبه ۳۰ بهمن) به انتها اجراهای رسمی رسید.
اجراهای این دوره از جشنواره در تالار وحدت، تالار رودكی، بنیاد آفرینش های هنری هنری نیاوران، تالار سوره حوزه هنری، مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی انجام شد.
جشنواره های استانی موسیقی فجر با حمایت ویژه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و در امتداد همراهی با مردم سیل زده از استان سیستان و بلوچستان شروع شد و گروه های بومی استان سیستان و بلوچستان در این دوره جشنواره از ۲۰ تا ۲۵ بهمن در شهرهای زاهدان، چابهار، نیك شهر و قصرقند اجراهای خودرا بروی صحنه بردند.


لوح درجه یك هنری برای چهار هنرمند سیستانی
در شب موسیقی سیستان و بلوچستان كه ساعت ۲۱: ۳۰ شب گذشته در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد، حبیب اله قادر آتشگر (نوازنده دونلی و سرنا)، بركت شكل زهی (نوازنده قیچك)، خداداد شكل زهی(نوازنده قیچك) و محمد نور محب زهی(نوازنده و سازنده قیچك) گواهی درجه یك هنری خودرا از شورای ارزشیابی هنرمندان دریافت نمودند.
محمد الهیاری فومنی (مدیر كل دفتر موسیقی)، حمید قبادی (مشاور اجرایی معاونت امور هنری ارشاد)، سیدمحمد طباطبایی (دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان)، حسین مسگرانی (مدیركل فرهنگ و ارشاد سیستان و بلوچستان)، پیش از شروع اجرای هنرمندان روی صحنه تالار سوره رفتند و لوح درجه هنری این چهار هنرمند اهل سیستان و بلوچستان را تقدیم آنها كردند. در این دوره از جشنواره یاد و خاطره جانباختگان سانحه هوایی هواپیمای اوكراینی با اجرای قطعه ۱۷۶ اثر بهزاد عبدی توسط اركستر سمفونیك به رهبری نصیر حیدریان در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و قطعه بیكلام در محاصره اثر بهزاد عبدی در یادبود سپهبد شهید قاسم سلیمانی در اجرای اركستر ملی به رهبری سهراب كاشف و خوانندگی سالار عقیلی در حضور محمود واعظی و تنی چند از مقامات كشوری اجرا شد.
نخستین دوره جایزه موسیقی و رسانه و جایزه ترانه سال از برنامه هایی بود كه برای اولین بار انجام شد و نفرات برگزیده این مسابقات عصر امروز در مراسم اختتامیه جشنواره فجر معرفی گشتند. در كنار تهران استان های بوشهر، آذربایجان شرقی، خوزستان، گلستان، فارس، خراسان شمالی، زنجان، سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد اروند میزبان این دوره از جشنواره در شهرهای مختلف كشور بودند.
در این دوره از جشنواره از هنرمندان و استادان بزرگ موسیقی ایران چون افلیا پرتو، نادر مشایخی، حسن اسكندری و هوشنگ ظریف طی مراسمی تجلیل و فیلم های مربوط به این هنرمندان در اجراهای مختلف نمایش داده شد.


1398/12/02
14:05:19
5.0 / 5
3773
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی