تحقیقات محققان رویان نشان داد؛

احتمال انسولین درمانی جهت استفاده كنندگان از روش كمك باروری

احتمال انسولین درمانی جهت استفاده كنندگان از روش كمك باروری بازار مقاله: پژوهشگران كشور طی تحقیقاتی نشان دادند كه استفاده از روش های كمك حاملگی احتمال ضرورت انسولین درمانی در طول حاملگی را بیشتر می كند.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، بالا بودن سن مادر، سابقه دیابت در خانواده، چاقی قبل از بارداری، بالا بودن سطح HbA۱c در خون و سابقه دیابت حاملگی همچون عوامل تعیین كننده برای تجویز انسولین برای مادرانی است كه گرفتار دیابت حاملگی هستند.
با این وجود تأثیر استفاده از روش های كمك باروری در ابتلای مادران به دیابت حاملگی و نیاز به مصرف انسولین در این دوران همچنان ناشناخته مانده است.
به منظور پاسخ به این پرسش كه آیا استفاده از روش های كمك باروری در ضرورت انسولین درمانی در مادران مبتلا به دیابت حاملگی موثر است یا خیر، پژوهشگران در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشكی ایران، دانشگاه علوم پزشكی تهران و دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، پژوهشی را طراحی كردند كه طی آن ۲۳۶ زن حامله ایرانی مبتلا به دیابت حاملگی كه دیابت آنان بوسیله آزمون مقاومت به گلوكز تشخیص داده شده بود بررسی شدند.
مبتلایان به دو گروه كلی تقسیم شدند، گروه اول (۱۰۰ نفر) كه از روش های كمك باروری بهره برده بودند و خود به دو گروه تقسیم شد، ۶۰ نفر كه از دارو بهره برده بودند و ۴۰ نفر در بین داروهای خود انسولین نیز دریافت كرده بودند. گروه دوم (۱۳۶ نفر) كه از آن میان ۱۰۲ نفر دارو دریافت كرده بودند و ۳۴ نفر كه در بین داروهای خود انسولین نیز دریافت كرده بودند. اطلاعات آماری، بالینی و بیوشیمیایی دو گروه با هم مقایسه شد.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Reproductive Biology and Endocrinology به چاپ رسیده است، نشان داد، ۴۰ درصد مادرانی كه از روش های كمك باروری بهره برده بودند و ۲۵ درصد مادرانی كه بطور طبیعی حامله شده بودند، سابقه مصرف داروهای حاوی انسولین داشتند.
بر اساس نتایج آماری، سن بالای ۳۵ سال مادر، سطح بالای گلوكز خون (پیش از بارداری)، سطح HbA۱c خون و استفاده از روش های كمك حاملگی عوامل مستقلی هستند كه احتمال ضرورت انسولین درمانی در طول حاملگی را می افزایند.
بر اساس نتایج این پژوهش استفاده از روش های كمك باروری می تواند احتمال نیاز به انسولین درمانی به سبب مبتلاشدن به دیابت حاملگی را افزایش دهد.
این تحقیقات توسط دكتر كوهكن، دكتر محمد خمسه، دكتر حمید رضا برادران و همكارانشان به انجام رسیده است.


منبع:

1398/11/15
23:45:48
5.0 / 5
4007
تگهای خبر: آزمون , پزشك , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی