جشن منتقدان سینما برگزیدگان خودرا شناخت

جشن منتقدان سینما برگزیدگان خودرا شناخت بازار مقاله: سیزدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران برگزیدگان خودرا معرفی نمود.سیزدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در حالی برگزیدگان خودرا معرفی نمود كه پس از یك ماه تاخیر برای حوادث دی ماه و با نزدیك شدن به سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر انجام شد.

در این آیین جعفر گودرزی با اشاره به تاخیر یك ماهه در برگزاری این جشن گفت: در یك ماه اخیر حوادث رنگ و رویی سوگوارانه داشت و هنوز هم در جان و ذهن ما مانده است و جشن را بی معنا می كند.

وی اضافه كرد: جشن منتقدان برای صیانت از مرزهای كیفی در هجمه های اقتصادی برگزار می گردد و ضمن هم دردی و هم آوایی در امتداد تقویت ارتباط با مردم و درك آنان گام بر می دارد

دبیر سیزدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران، اشاره كرد: در آستانه رونمایی از تولیدات سینمایی جدید شادی و بهروزی و ایام به كام برای مردم و سینما آرزو مندم.

در ادامه گلاره عباسی، موسس مركز سوینا (سینمای ویژه نابینایان ) پشت تریبون قرار گرفت و اظهار داشت: تفاوت سوینا با دیگر موسسات در این است كه در این فضا با نابینایان همكاری می نماییم كه متخصص و توانا هستند و سینماگران نیز باید بدانند كه می توانیم از آنها برای پیشبرد برنامه های خود بهره مند شویم برای اینكه این افراد و توانایی هایشان آنطور كه باید دیده نشدند.
در ادامه آیین سیزدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران از علیرضا زرین دست برای نیم قرن تلاش در سینما تقدیر گردید.
وی در سخنانی كوتاه اظهار داشت: سینما تاریخی دارد و این تاریخ پشت صحنه ای نیز دارد كه همان تاثیر گذاران بر جامعه هستند؛ امیدوارم برای همه شما تاثیر گذاری اهمیت داشته باشد و بتوانید بر این تاریك موثر باشید.

بخش جوایز
بهترین خلاقیت و استعداد
دیپلم افتخار تندیس بهترین خلاقیت و استعداد به سروش صحت برای فیلم جهان با من برقص رسید.
تندیس بهترین خلاقیت و استعداد درخشان برای فیلم مسخره باز به همایون غنی زاده اهدا شد.
غنی زاده پس از دریافت جایزه خود ضمن تقدیر از سینماگران برای خوش آمدگویی خودشان گفت: هر هنرمندی نیاز به نقد دارد هنر و نقد رابطه عجیبی دارند برای اینكه هنرمند چنان مسخ هنر خود می شود كه معایب اثر خودرا نمی بیند و تنها منتقد می تواند آنرا فرو بریزد.
وی با تاكید بر اینكه منتقد به دور از تحقیر كردن، چشم هنرمند را باز و ذهنش را آگاه نگه می دارد و این رابطه را منتقد با سیاست مدار و قدرت نیز دارد.
غنی زاده اشاره كرد: منتقد امروز مردم هستند اما قوی ترین شاخه درخت هر جامعه ای هنرمند است؛ چه چیزی هنرمند ها را وادار به سكوت می كند و چرا این حجم از اخم متوجه مسعود كیمیایی و رخشان بنی اعتماد می شود.

بهترین دستاورد فنی
تندیس بهترین دستاورد فنی به محسن نصراللهی برای طراحی صحنه فیلم سرخپوست اهدا شد.
تندیس بهترین دستاورد فنی به جواد مطوری برای جلوه های بصری فیلم مسخره باز اهدا شد. همایون غنی زاده در نبود مطوری جایزه او را دریافت كرد.
تندیس بهترین دستاورد فنی به محسن خیرآبادی، رضا میثاقی و شهاب نجفی برای جلوه های ویژه فیلم غلامرضا تختی اهدا شد.

بازیگر مرد نقش مكمل
برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مكمل از حبیب اسماعیلی و طهماسب صلح جو دعوت شد تا به صحنه بیایند.
تندیس بهترین بازیگر مرد نقش مكمل به علی نصیریان برای فیلم مسخره باز اهدا شد.
نصیریان بعد از دریافت جایزه اش اظهار داشت: این جایزه باارزش است به این علت كه در صنف و حرفه منتقدان و نویسندگان انجمن مهمی است.

بهترین موسیقی متن
دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن به مسعود سخاوت دوست برای فیلم شبی كه ماه كامل شد اهدا شد.
تندیس بهترین موسیقی متن این بخش نیز به كریستوف رضاعی برای فیلم ناگهان درخت اهدا شد.

جایزه بهترین تدوین
جایزه بهترین تدوین به بهرام دهقانی برای فیلم متری شیش و نیم اهدا شد. سعید روستایی در نبود بهرام دهقانی جایزه را دریافت كرد.

بهترین فیلمبرداری
در ادامه مراسم و در بخش اهدای جایزه بهترین فیلمبرداری از رفیعی جم و علیرضا زرین دست و محسن بیگ آقا دعوت شد تا به صحنه بیایند.
جایزه بهترین فیلمبرداری به هومن بهمنش برای فیلم متری شیش و نیم اهدا شد.
بهمنش پس از دریافت تندیس خود اظهار داشت: خیلی خوشحالم كه این دو فیلم در كنار هم مورد تایید مهم ترین مفسرین سینما قرار گرفته است. این جایزه را به برادر كوچكم مهیار بهمنش كه تولدش است تقدیم می كنم.

تجلیل از عباس یاری
در ادامه مراسم تجلیل از عباس یاری با كلیپی در همین باره انجام شد. در كلیپ داریوش مهرجویی، اصغر فرهادی، خسرو دهقان، فاطمه معتمدآریا و… درباره او صحبت كردند.
از علی عباسی، هوشنگ گلمكانی دعوت شد تا برای تجلیل از عباس یاری به صحنه بیایند.
عباسی درباره عباس یاری اظهار داشت: در این دو دهه اخیر و در دوران دلتنگی و ورشكستگی روحی كه بر من قالب بود عباس نقش بسیار مهمی در زندگی من داشت. او با فاصله زیاد از نفر بعدی، كسی است كه به انسان روحیه می دهد.
گلمكانی نیز بیان كرد: اگر عباس یاری نبود مجله فیلمی وجود نداشت. یعنی اگر عباس یاری نبود شاید سرنوشت من هم عوض می شد و سر از جای دیگر در می آوردم. نقش عباس در زندگی من بسیار پر رنگ بوده است. بسیار خوشحالم كه چهل و چهار سال است با هم رفیق و همكار هستیم.
سپس از عباس یاری دعوت شد تا برای دریافت تندیس خود روی صحنه بیاید.
یاری در سخنانی اظهار داشت: پس از واژه های سرشار از عشق كه به اغراق درباره من گفته شد ایستادن در اینجا كار بسیار سختی است. واقعیت را بخواهید وقتی به من اطلاع دادند خیلی كلنجار رفتم و دوست داشتم در صندلی بنشینم و دوستانم را تشویق كنم اما نپذیرفتند. خوشحالم كه نپذیرفتند چون این تقدیر همزمان شده با تجلیل از دو تن از بزرگان سینما یعنی جناب زرین دست و آقای اكبر عبدی.
وی افزود: كلنگ انجمن نویسندگان و منتقدان در اتاق من زده شد و مثل بسیاری از كلنگ زدن های دیگر این كشور فكر كردیم به نتیجه ای نمی رسد اما ما راه را ادامه دادیم.
در ادامه یاری از بزرگانی چون بیضایی نیز یاد كرد و از حاضران درخواست نمود تا برای بهرام بیضایی و به افتخار او دست بزنند.
وی افزود: خیلی حال خوبی ندارم و اساسا باخبر هستید كه دو برادر هنرمندم را در كمتر از یكسال از دست دادم و جایزه امشب را به دختر برادرم علی و پسر برادرم كاوه تقدیم می كنم.

جایزه خلاقیت در بازیگری
سپس از ایمان امیدواری و علی علایی دعوت شد تا برای اهدای جایزه خلاقیت در بازیگری روی صحنه بیایند.
علایی اظهار داشت: بار اول این جایزه به حمید فرخ نژاد اهدا شد. چند سال بعد این اتفاق برای فرهاد اصلانی افتاد. امسال نیز این اتفاق برای بازیگری افتاد كه كسی نسبت به خلاقیت و توانایی او شبهه ندارد.
جایزه خلاقیت در بازیگری به سبب بازی در فیلم های سرخپوست و متری شیش و نیم به نوید محمدزاده اهدا شد.
محمدزاده بعد از دریافت جایزه اش اظهار داشت: چندمین بار است كه در این جشن به من لطف داشتید و این قدم های من را مطمئن تر می كند. امیدوارم باز بتوانم در سال های آینده روسفید بیرون بیایم.
وی افزود: سعید روستایی باز به من اعتماد كن برای اینكه اهتمام می كنم باز به خاطر آن بالا بیایم و جایزه بگیرم. نیما جاویدی هنوز از خودم شرمم می آید كه پس از دریافت جایزه در خانه سینما فراموش كردم و یادی از تو نكردم از تو خیلی ممنونم به خاطر این نقشی كه به من سپردی.

بهترین بازیگر زن نقش مكمل
سپس از گلاره عباسی و آنتونیا شركا دعوت شد تا برای اهدای جایزه بهترین بازیگر زن نقش مكمل روی صحنه بیایند.
تندیس بهترین بازیگر زن نقش مكمل به فرشته صدرعرفایی برای فیلم شبی كه ماه كامل شد اهدا شد.
صدر عرفایی گفت: خوشحالم كه از جامعه دغدغه مند این جایزه را دریافت می كنم و تشكر می كنم كه با درك بالایی كه از جامعه و حال عمومی دارید نام این برنامه را به شب منتقدین تغییر دادید و كلمه جشن را حذف كردید.
وی اضافه كرد: در این شرایط و فجایعی كه رخ داده جشن و جشنواره غریب می آید و امیدوارم پاینده باشید و در شادی یكدیگر را ببینیم.
بهترین بازیگر مرد
حامد بهداد برای بازی در قصر شیرین تندیس را دریافت كرد.
بهترین بازیگر زن
در بخش بهترین بازیگر زن تندیس به الناز شاكر دوست برای فیلم شبی كه ماه كامل شد اهدا شد.
شاكردوست اشاره كرد: این جایزه به جز مهم ترین، قدرتمند ترین جایزه نیز شمرده می شود، افتخار می كنم این جا هستم جایی كه می توانم از عشق حرف بزنم.
وی ادامه داد: من بسیار جنگیدم به جهت اینكه شما من را دوست داشته باشید و ممنونم از خدا كه فرصت باردیگر ای به من داد.
در سومین تقدیر در حضور ایرج طهماسب از اكبر عبدی تقدیر گردید.
طهماسب با اشاره به اینكه در مورد هنرمند بزرگ حرف زدن افتخار است اشاره كرد: در تاریخ قبل و پس از انقلاب هنرمندی با حجم از تنوع نداریم و خواهش میكنم از كسانی كه سلول انسان نگه داری می كنند سلول بازی عبدی را برای نسل های بعد حفظ كنند.
عبدی نیز پس از آمدن همسرش بر روی استیج اظهار داشت: در چند وقت اخیر شنیدم عده ای گفته اند ما دیگر تلویزیون نمی رویم این اشتباه است برای اینكه تلویزیون خانه ماست و دیگران باید آنجا را ترك كنند.
وی اشاره كرد: عده ای در خانه ما نشسته اند و ما را راه نمی دهند در صورتیكه تنها چند سال كوتاه در آنجا هستند و بعد باید بروند؛ كسی یا خانه خودش قهر نمی كند.
وی اشاره كرد: می توانیم اسم جشن را برداریم نام ختم بر آن بگذاریم و در این مراسم ها گاهی بیشتر هم می توانیم بخندیم مثلا حاجی پولدار می میرد و چیزی نمی تواند با خودش ببرد و دیگران بر سر اموال وی درگیر می شوند و می توانیم بخندیم.
عبدی گفت: امیدوارم هیچ وقت اتفاق جنگی نیوفتد حتی در آمریكا هم جنگ نباشد برای اینكه ما مانند ترامپ بی شعور نیستیم.
بهترین فیلمنامه
دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به محسن قرائی و محمد داودی برای فیلم قصر شیرین و تندیس بهترین فیلنامه به نیما جاویدی برای فیلم سرخپوست تعلق گرفت.
جاویدی ضمن تسلیت به بازماندگان برای حادثه تلخ هواپیمای اوكراین اشاره كرد: از محمدزاده برای صحبت هایش تشكر می كنم و می خواهم بگویم بهترین توپ تیم ما را تو گل كردی.
وی اشاره كرد: این نخستین فرصت برای من است كه می توانم از عوامل فیلم تشكر كنم كه حال خوب به من دادند تا بتوانم به مخاطبان منتقل كنم.
جاویدی اظهار داشت: این جایزه بار مسئولیت می آورد امیدوارم در كارهای بعدی جواب این اعتماد را بدهم.
بهترین كارگردانی
دیپلم افتخار بهترین كارگردانی به نرگس آبیار برای فیلم شبی كه ماه كامل شد تعلق گرفت.
آبیار گفت: در این شرایط كه به سر می بریم احتیاج به همدلی برای وطن داریم تا بتوانیم نگاه انتقادی خودرا نشان دهیم برای اینكه اگر وطن نباشد فایده ای برای ساخت آثار وجود ندارد چون جایی برای دیده شدن آن نیست.
جایزه ویژه نیز به سعید روستایی برای فیلم متری شیش و نیم رسید.
وی اشاره كرد: در این دوره نباید كار نماییم برای عادی جلوه دادن شرایط بلكه باید كار نماییم تا این دوران و وضعیت را در تاریخ ثبت نماییم.
تندیس بهترین كارگردانی نیز به نیما جاویدی برای فیلم سرخپوست اهدا شد.
بهترین فیلم
تندیس بهترین فیلم به مجید مطلبی برای تهیه كنندگی فیلم سرخپوست اهدا شد. مطلبی نیز برای دریافت تندیس درخواست نمود عوامل فیلم بر روی صحنه قرار بگیرند.
سیزدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران با حضور علی نصیریان، همایون اسعدیان، ایرج طهماسب، گلاره عباسی، شبنم مقدمی، الناز شاكردوست، محمدحسین قاسمی، نرگس آبیار، هوتن شكیبا، مهران غفوریان، منصور ضابطیان برگزاری شد.منبع:

1398/11/11
12:52:21
5.0 / 5
4703
تگهای خبر: جشنواره , سلول , فضا , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی