نمایشگاه عكس امیر پنجره ای به 200 سال مطالبات مردم

نمایشگاه عكس امیر پنجره ای به 200 سال مطالبات مردم بازار مقاله: مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی، گردشگری، نمایشگاه «عكسی برای امیر» را پنجره ای توصیف كرد كه مطالبات 200 ساله ایرانیان را به مخاطبان نشان میدهد.به گزارش عصر سه شنبه روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهرداد ملك زاده در افتتاحیه نمایشگاه عكس «عكسی برای امیر» كه به مناسبت سالروز درگذشت امیركبیر در موزه ملی ایران برگزار شد، اظهار داشت: تصاویر این نمایشگاه قطاعی منجمد شده از میزان مطالبات سرزمین ایران است كه نشان میدهد چه میزان این مطالبات طی ۲۰۰ سال قبل تغییر كرده اند.
وی با اشاره به اینكه جامعه مدنی ایران طی دو قرن گذشته تغییرات بسیاری داشته است اضافه كرد: ورود فرهنگ غربی و منازعات این قاره به كشور ما موجب دگرگونی های مدنی در ایران شد كه اوج آنرا در دوران مشروطه شاهد می باشیم.
ملك زاده با اشاره به تاریخ كوشش های مردم ایران برای آزادی و پیوند آن با تاریخ اروپاییان اشاره كرد: امروزه تصاویر جامعه مدنی ایران یادآور لحظات تاریخ گذشتگان و هر عكس به مثابه عریضه مردم ستم دیده دوران قاجار برای حاكمان می ماند كه هم اكنون عكاسان با هنر خود این عریضه را در دوران امروزی به جامعه و مسئولان یادآور می شوند.
مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه افزود: ذهنیت تاریخی مردم ایران شاید با اصل شخصیت امیركبیر ایران متفاوت باشد با این وجود ملت ایران از این شخصیت بزرگ استوره سازی كرده اند و او را نماد و شاخصی برای حكمرانی خوب در عصر حاضر می دانند.
وی با تاكید بر اینكه جلوه امیركبیر در هنر معاصر ایران بسیار زیاد بوده است گفت: دو كتاب تاریخی امیركبیر و ایران و امیركبیر قهرمان مبارزه با استعمار همین طور فیلم های سلطان صاحبقران اثر علی حاتمی، امیركبیر سعید نیك پور و ناصرالدین شاه اكتور سینما به وضوح این ارتباط نزدیك و الهام بخشی هنر از شخصیت امیركبیر را نشان میدهد.
در ادامه برنامه به نفرات اول تا سوم مسابقه «عكسی برای امیر»كه به ترتیب شامل مهدیار مهدی پور، امیرحسین كمالی و سامان عرفان فر می شود هدایایی به رسم یادبود تقدیم شد.
همین طور عكس عكاسان حامد دهقان پور و حامد راستی در این آیین شایسته تقدیر شناخته شد.منبع:

1398/11/01
22:11:24
5.0 / 5
4558
تگهای خبر: پژوهش , كتاب , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی