توسط محققان كشور ؛

تفاوت افسردگی بعد از زایمان در ۲ دسته از مادران بررسی گردید

تفاوت افسردگی بعد از زایمان در ۲ دسته از مادران بررسی گردید بازار مقاله: پژوهشگران كشور درصدد برآمدند افسردگی مادرانی كه به صورت طبیعی و به روش های كمك باروری حامله شده اند را مورد بررسی قرار دهند.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، انتظار می رود مادرانی كه به هر علت از روش های كمك باروری استفاده می نمایند، در اثر مشكلات و فشارهای روانی ناشی از استفاده از این روش ها، بیشتر در معرض افسردگی بعد از زایمان باشند.
محققان كشور به منظور مقایسه میزان وقوع افسردگی بعد از زایمان در مادران با حاملگی طبیعی و مادران حامله شده با روش های كمك باروری، ۴۰۶ مادر با نوزادانی بین ۳ تا ۹ ماه را بررسی كردند.
از میان مادران انتخاب شده ۳۰۸ نفر به صورت طبیعی و ۹۸ نفر با روش های كمكی حامله شده بودند. مادران مورد بررسی به سوالاتی درباب میزان تحصیلات، اشتغال، چگونگی بارداری، تعداد فرزند، سابقه بستری شدن نوزاد، روش شیردهی، سن مادر و نوزاد، روش كمك باروری (در صورت استفاده) و سابقه افسردگی پاسخ دادند.
نتایج به دست آمده با استفاده از روش های آمار مورد ارزیابی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش نشان میدهد میزان افسردگی بعد از زایمان برمبنای شاخص ادینبورگ، در مادران با باروری طبیعی ۰.۳۵±۸.۳۸ و در مادران حامله شده با روش های كمك باروری ۰.۶۳±۷.۶۹ بود. همین طور میزان گزارش افسردگی بعد از زایمان در گروه كنترل (مادران با حاملگی طبیعی) ۲۶ درصد و در مادران حامله شده با روش های كمك باروری ۲۰.۴ درصد بود.
نتایج این پژوهش نشان داد، با وجود باور موجود اختلاف مدلول داری میان افسردگی بعد از زایمان مادران با باروری طبیعی و مادران حامله شده با روش های كمك باروری وجود ندارد. نتایج این پژوهش در نشریه بین المللی International Journal of Fertility and Sterility به چاپ رسیده است.
دكتر ملك زاده، دكتر امیر چقماقی، دكتر چهرازی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشكی بابل و دانشگاه علوم پزشكی ایران این تحقیق را به نتیجه رساندند.


منبع:

1398/10/09
14:03:06
5.0 / 5
4391
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , پژوهش , تحقیق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی