بنیاد ملی نخبگان اعلام كرد

تعداد متخصصان ایرانی مقیم آمریكا از ادعا تا واقعیت

تعداد متخصصان ایرانی مقیم آمریكا از ادعا تا واقعیت به گزارش بازار مقاله بنیاد نخبگان اعلام نمود جمعیت ایرانی تحصیل كرده در آمریكا در سال ۲۰۱۷ را می توان حدود ۲۰۰ هزار نفر تخمین زد، این عدد با ادعاهای مطروحه در بعضی گزارشات بی پایه و اساس اختلاف قابل توجهی دارد.به گزارش بازار مقاله به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ با عنایت به حساسیت نگاه جامعه به مبحث مهاجرت مغزها و نخبگان و نقش مهم این مورد در نظام انگیزشی كشور، همواره مبحث مهاجرت متخصصان و محققان یكی از پاشنه های آشیل برای حاشیه سازان و مغالطه گران بوده و برپایه آن ادعاهای بی منبع و نادرستی را مطرح كرده اند.
در یكی از این ادعاهای مطروحه، عنوان شده است: طبق آمار صندوق بین المللی پول الان بیشتر از ۲۵۰ هزار مهندس و پزشك ایرانی در آمریكا هستند. طبق آمار رسمی اداره گذرنامه، در سال ۸۷ روزانه ۱۵ كارشناس ارشد، چهار دكترا و سالانه ۵۴۷۵ نفر لیسانس از كشور مهاجرت كردند.
این ادعا در حالی مطرح می شود كه صندوق بین المللی پول در هیچ گزارشی به این داده ها در مورد ایران اشاره نكرده است. تنها در گزارشی كه در سال ۱۹۹۸ توسط این صندوق انتشار یافته است، تعداد ایرانی ها با تحصیلات دانشگاهی در آمریكا ۱۰۵ هزار نفر ذكر شده است كه از عدد ادعا شده برای پزشكان و مهندسان در این كشور كمتر است.
از سوی دیگر، بنا بر آمار مؤسسه سیاست گذاری مهاجرت آمریكا وMedicus Firm در سال ۲۰۱۵، ۲۵۴۰۰۰ پزشك و جراح مهاجر در آمریكا مشغول به كار بوده اند، در این میان حدود ۹۰۰۰ پزشك و جراح مهاجر ایرانی بوده اند. علاوه بر آن، آماری از تعداد ایرانی ها شاغل در علوم و مهندسی در آمریكا در دست نیست.
بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۰، در آمریكا ۵۰.۹ درصد از مهاجران ایرانی در آمریكا حائز مدرك لیسانس و یا بالاتر بوده اند. همینطور در سال ۲۰۰۰، نرخ مشاركت مهاجران ایرانی در بازار كار آمریكا ۶۳ درصد بوده است و ۵۱.۸ درصد از شاغلین ایرانی در آمریكا در مشاغل مدیریت و مشاغل حرفه ای، ۲۷.۵ درصد در مشاغل در رابطه با فروش و مشاغل دفتری و ۹ درصد در مشاغل خدماتی مشغول به فعالیت بودند.
علاوه بر آنچه از نظر رفت، اداره آمار آمریكا تعداد ایرانی ها در این كشور را در سال ۲۰۱۷، ۳۹۵۵۹۳ تخمین زده است. بدین سان می توان تعداد كل ایرانی ها تحصیل كرده در آمریكا را در سال ۲۰۱۷ در حدود ۲۰۰ هزار نفر تخمین زد. همینطور با استفاده از آمار سرشماری سال ۲۰۰۰ و تخمین جمعیت سال ۲۰۱۷ تعداد شاغلین ایرانی در همه‌ی مشاغل مدیریتی و حرفه ای را می توان حداكثر ۱۲۹ هزار نفر تخمین زد.
صندوق بین المللی پول هم در هیچ گزارشی به این داده ها در مورد ایران اشاره نكرده است؛ تنها در گزارشی كه در سال ۱۹۹۸ توسط این صندوق انتشار یافته، تعداد ایرانی ها با تحصیلات دانشگاهی در آمریكا ۱۰۵ هزار نفر ذكر شده است كه از عدد ادعا شده برای پزشكان و مهندسان در این كشور كمتر است.
بنا بر آمار و اطلاعات منتشرشده از جانب موسسه سیاست گذاری مهاجرت آمریكا در سال ۲۰۱۵، ۶۵۶۰۰۰ پزشك و جراح در ایالات متحده مشغول به كار بوده اند كه از این تعداد ۲۵۴۰۰۰ نفر مهاجر هستند. مطابق با آمار Medicus Firm، بنگاهی كه پزشكان را برای مشاغل تخصصی استخدام می كند از ۲۵۴، ۰۰۰ پزشك و جراح مهاجر در ایالات متحده آمریكا حدود ۹۰۰۰ نفر از این پزشكان از ایران، ۳۵۰۰ نفر از سوریه و بیشتر از ۱۵۰۰ نفر از عراق هستند.
طبق آمار بنیاد ملی علوم آمریكا در سال ۲۰۱۸، تعداد ایرانیانی كه در بازه زمانی ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ موفق به دریافت ویزای تحصیلی در زمینه های علوم و مهندسی در مقطع دكترا شده اند، تنها ۳۰۶۳ نفر است.
با توجه به تعداد ۹۰۰۰ نفری پزشكان و جراحان ایرانی در آمریكا، سهم ۱۳۰۱۰۰۰ نفری دیگر كشورهای آسیایی از تعداد مهندسان و دانشمندان بازاركار آمریكا كه معلوم نیست چه تعداد آن مربوط به كشور ایران است و همینطور تعداد نه چندان قابل توجه ایرانیانی كه در بازه زمانی ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ موفق به دریافت ویزای موقت تحصیلی آمریكا در مقطع دكترا شده اند؛ بعید به نظر می آید كه آمار عرضه شده ۲۵۰۰۰۰ هزار نفری از مهندسان و پزشكان ایرانی مقیم آمریكا مبنای علمی داشته باشد.
بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۰، در آمریكا ۵۰.۹ درصد از مهاجران ایرانی در آمریكا حائز مدرك لیسانس و یا بالاتر بوده اند. همینطور در سال ۲۰۰۰، نرخ مشاركت مهاجران ایرانی در بازار كار آمریكا ۶۳ درصد بوده است و ۵۱.۸ درصد از شاغلین ایرانی در آمریكا در مشاغل مدیریت و مشاغل حرفه ای، ۲۷.۵ درصد در مشاغل در رابطه با فروش و مشاغل دفتری و ۹ درصد در مشاغل خدماتی مشغول به فعالیت بودند. اداره آمار آمریكا تعداد ایرانی ها در این كشور را در سال ۲۰۱۷، ۳۹۵، ۴۲۹ تخمین زده است.
به این ترتیب می توان تعداد كل ایرانی ها تحصیل كرده در آمریكا را در سال ۲۰۱۷ در حدود ۲۰۰ هزار نفر تخمین زد. همینطور با استفاده از آمار سرشماری سال ۲۰۰۰ و تخمین جمعیت سال ۲۰۱۷ تعداد شاغلین ایرانی در همه‌ی مشاغل مدیریتی و حرفه ای را می توان حداكثر ۱۲۹ هزار نفر تخمین زد.
همچنین شواهدی در خصوص انتشار آمار و اطلاعات مهاجرتی از جانب اداره گذرنامه وجود ندارد.

1398/08/01
17:30:58
5.0 / 5
4464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی