در كمیسیون نخبگان مطرح شد؛

كشورمان وارد یك دوره نوین در علم و فناوری شده است

كشورمان وارد یك دوره نوین در علم و فناوری شده است به گزارش بازار مقاله یك مقام مسئول در معاونت عملی اظهار داشت: كشورمان با پشت سر گذاشتن جهش های علمی كه سبب ارتقاء كشور در زیرساخت های علم و فناوری شد، وارد یك دوره نوین در علم و فناوری شده است.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، جلسه ۱۰۴كمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا شد.
در این جلسه كه به ادامه بحث و بررسی پیرامون زیست بوم استارت آپ كشور اختصاص داشت، گزارش تدوین شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط پیمان صالحی معاون نوآوری وتجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه ارائه شد.
در این گزارش با اشاره به هماهنگی مناسب میان نقش آفرینان و كنش گران بخش دانش بنیان كشور، این مساله نیز یاد شده قرار گرفت كه كشورمان با پشت سر گذاشتن جهش های علمی كه سبب ارتقاء كشور در زیرساخت های علم و فناوری شد، وارد یك دوره نوین در علم و فناوری شده است.
در بخش دیگر این گزارش عنوان شد بعد از ورود به این دوره نوین، سوژه اقتصاد دانش بنیان مورد توجه قرار گرفت و قوانین و مقررات كشور به سمت پشتیبانی از شركت های فعال در این عرصه متمایل شد.
در ادامه این گزارش با اشاره به موج توسعه نوآوری در كشور كه آغاز این موج به تصویب قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و ایجاد صندوق نوآوری و شكوفایی برمی گردد؛ گزارش دستاوردهای پنج سال اخیر در این عرصه ارائه شد و این مساله نیز یاد شده قرار گرفت كه این موج توانست زمینه مناسبی برای ایجاد و رشد شركت های نوآور استارت آپ فراهم سازد.
در ادامه گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاكید بر خاصیت های زیست بوم استارت آپ مانند خود ایجاد شوندگی و خود توسعه دهندگی این مساله مورد تاكید قرار گرفت كه دولت صرفا نقش حامی و پشتیبان از این زیست بوم را ایفا می كند و برای ایجاد و داشتن زیست بوم های موفق باید اجزای مختلف با محوریت كار آفرینان كنار هم قرار گیرند و حمایت دولت و دانشگاه ها در موفقیت آنها نقش اساسی دارد.
در بخش دیگری از گزارش، عنوان شد مركز شتاب دهی كه در پارك های علم و فناوری زیر مجموعه معاونت به وجود آمده موجب ایجاد رشد استارت آپ ها شده است و هدف آن ترویج كار آفرینی بوسیله رشد شتاب دهی و گسترش پارك های فناوری است.
از جانب دیگر كمك به ایجاد و توسعه استارت آپ های پایدار یكی از اهداف مراكز شتاب دهنده است و با بررسی مباحث مطرح در تجارت بین الملل معلوم شد یكی از بهترین راهكارها برای نیل به این اهداف رویدادهای كار آفرینی است.
در ادامه گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان شد یكی از اهداف شتاب دهندها ایجاد فضای كار اشتراكی بین چند تیم و تبدیل ایده های خام به ایده های پخته و قابل استفاده و تولید است كه یكی از برنامه های و اهداف مراكز شتاب دهی كه از سال ۹۳ به وجود آمده ترویج فضای كارآفرینی و نوآوری است.
در ادامه گزارش ضمن ارائه برخی آمارها در این زمینه این مساله یاد شده قرار گرفت كه رویدادهای كار آفرینی در حدود ۵۰ شهر كشور در حال اجرا هستند و این روند خوشبختانه رو به رشد است.
گزارش تدوین شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به خدمات آموزشی ارائه شده به شركت های استارت آپ، اتصال این شركت ها به شبكه های سرمایه گذاری ارائه خدمات حقوقی و... را نیز یاد شده قرار گرفته است.
در ادامه نسرین سلطانخواه رئیس كمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری اظهار داشت: مراكز شتاب دهنده باید در حوزه بازار و جلب مشتری برای استارت آپ هایی كه در حوزه های فنی وتخصصی فعالیت می نمایند، بیشتر كار كنند.
وی اضافه كرد: پژوهش با نگاه با نیازهای بازار می تواند مكمل فعالیت شركت های استارت آپ باشد.


منبع:

1398/06/21
20:21:02
5.0 / 5
4327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی