دستگاهی كه می تواند راندمان سلول های خورشیدی را تا 80 درصد افزایش دهد

دستگاهی كه می تواند راندمان سلول های خورشیدی را تا 80 درصد افزایش دهد به گزارش بازار مقاله یكی از درخشان ترین جنبه های زندگی مدرن وجود پنل های خورشیدی است. اما تا به امروز آن طور كه باید بهینه نبوده اند.در سال های گذشته سلول های خورشیدی به علت تبدیل نور به جریان برق بسیار مورد توجه قرار گرفته اند اما همچنان از یك مشكل برخورد دارند آن هم راندمان پایین آنها به علت تبدیل بیشتر این انرژی به گرم ااست. میانگین راندمان یك پنل خورشیدی ۱۱-۲۲% است، اما این دستگاه می تواند تا ۸۰% راندمان را بهبود ببخشد.

این طرح بر مبنای آرایه ای از نانو لوله های كربنی تك جداره ساخته شده است، كه فوتون های حرارتی اشعه مادون قرمز یا در واقع همان گرما را كه سلول های خورشیدی از دست می دهند، باردیگر بدست می آورد. سپس دستگاه این انرژی را بعنوان نوری با طول موج متفاوت ساطع می كند كه می تواند به صورت برق بازیافت شود.

مهندس Junichiro Kono می گوید: فوتون های تابیده شده از یك جسم داغ، همان فوتون های حرارتی هستند كه اگر با یك دوربین مادون قرمز به آن نگاه كنید، جسم می درخشد. اشعه فروسرخ بخشی از نور خورشید است كه نمی توان آنرا با چشم غیر مسلح دید و همینطور دارای حرارت و گرما است.
به گفته مهندس Gururaj، تبدیل نور به جریان الكتریسیته زمانی امكان دارد كه انتشار در یك باند باریك یا Narrow Band صورت بگیرد در حالیكه تابش حرارتی دارای باندی پهن یا Broad Band است. در واقع چالش اصلی در بردن فوتون ها از باند پهن به باریك بود. این سیستم دارای صفحه هایی از نانو لوله های كربنی پك شده است كه پیش تر توسط Kono در سال ۲۰۱۶ ساخته شده بود.

یكی از خصوصیت های این نانو لوله ها این است كه الكترون می تواند تنها در یك سو حركت نماید. این خصوصیت به نانو لوله قابلیت پراكندگی هایپر بولیك می دهد كه در نتیجه اجازه می دهد تا در یك سمت لوله رسانا و در سمت دیگر نارسانا شود. این بدان مفهوم است كه فوتون های حرارتی تنها از یك سمت می تواند وارد و از سمت دیگر خراج شود. این فرآیند می تواند گرما را به نور و در نهایت به الكتریسیته تبدیل كند.
sciencealert ۲۱۲۱

1398/05/27
13:10:44
5.0 / 5
4344
تگهای خبر: دستگاه , دوربین , سلول , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی