رویان اعلام كرد؛

تكثیر سلول های پیش ساز عصبی در حجم بالا توسط محققان كشور

تكثیر سلول های پیش ساز عصبی در حجم بالا توسط محققان كشور بازار مقاله: محققان كشور موفق به تكثیر سلول های پیش ساز عصبی در حجم بالا شدند كه گامی بلند به سمت سلول درمانی ضایعات عصبی خواهد بود.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، برای سلول درمانی ضایعات عصبی تولید حجم بالایی از سلول های پیش ساز عصبی ضروری می باشد. به همین دلیل، قبل از آغاز هر تلاش بالینی لازم است روشی برای تولید سلول های پیش ساز عصبی با حجم زیاد، در محیطی مشخص و با سرنوشتی منطبق با هدف سلول درمانی ابداع شود.
به منظور یافتن روشی مناسب برای تولید حجم بالای سلول های بنیادی عصبی، محققان در پژوهشگاه رویان، روشی قدرتمند برای تكثیر سلول های پیش ساز عصبی در حجم بالا ابداع كردند.
در این روش ابتدا محیط كشتی با تركیبات مشخص برای تكثیر سلول های پیش ساز عصبی در حالت شناور پایدار به وجود آمد. سپس با كشت سلول ها در شرایط شناور متحرك (درون ظروف كشت هم زن دار) روش كشت ابداع شده به شرایط جدید تعمیم داده شد. مواردی مانند حجم مناسب محیط كشت، تراكم اولیه سلول ها، تشكیل كره های سلولی و اندازه آنان در شرایط جدید بهینه شدند.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Bioengineering Research به چاپ رسیده است، نشان داد، كره های سلولی تا بیشتر از ۱۰ پاساژ تكثیر شدند و در یك دوره پنج روزه حجم آنان ۴.۲ برابر شد. در نهایت، بعد از پاساژهای متوالی و كشت سلول ها در بیوراكتور، بیان ژن و پروتئین در سلول ها بررسی و با سلول های بنیادی عصبی كشت شده در شرایط چسبیده به كف مقایسه شد.
نتایج نشان داد كه تكثیر سلول های پیش ساز عصبی در این روش اثری بر بیان ژن و پروتئین سلول ها ندارند و سلول ها بعد از تكثیر شرایطی مشابه قبل از آن دارند. بنابراین، تولید حجم زیادی از سلول های پیش ساز عصبی در مدت اندك و با حفظ كیفیت ممكن شد كه گامی مهم برای سلول درمانی ضایعات عصبی به حساب می آید.
این تحقیقات توسط دكتر شیوا نعمتی، نجمه سادات مسعودی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان به انجام رسیده است.

1398/04/03
14:06:11
5.0 / 5
5068
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , چاپ , سلول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی