دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

تلاش جهت استفاده از ظرفیت های علمی در امتداد حفظ استقلال كشور

تلاش جهت استفاده از ظرفیت های علمی در امتداد حفظ استقلال كشور بازار مقاله: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران درصدد است تمام ظرفیت های علمی كه در امتداد استقلال كشور است را تامین كند.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، حجت الاسلام سعیدرضا عاملی امروز در نخستین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه كه هم اكنون در سالن اجلاس سران با حضور نمایندگانی از ۶۲ كشور جهان و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال برگزاری است، اظهار داشت: ایران سرزمین نوآوری است.
وی با اشاره به اینكه زندگی یك جریان نوآوری است، اظهار داشت: امام صادق (ع) ۱۴ قرن پیش فرمودند هر روز، روز جدیدی است و این نشان از اهمیت سوژه نوآوری در زندگی از طرف امامان ما به حساب می آید.
حجت الاسلام عاملی با اشاره به اینكه نوآوری برای خلق نیكی است و هدف های ارزشمندی دارد، اظهار داشت: نوآوری رها شده، خرابی محیط زیست و رشد تك سویه را به دنبال داشته است.
وی تصریح كرد: ما سه دهه است كه به دنبال توسعه پایدار رفته ایم چون توسعه صنعتی تخریب جامعه و فرهنگ را به دنبال داشته است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه كرد: نوآوری برای یك هدف باارزش صورت می گیرد و می تواند از آن سلاح كشتار جمعی یا تحقیق و سلطه جامعه را به نتیجه رساند؛ این نشان داده است نوآوری باید با هدفی باارزش اجرایی شود.
وی تصریح كرد: نوآوری محصول تفكر است كه حالا توانسته فضای دیجیتال و صفر و یك را به وجود آورد؛ این فضای دیجیتال قابلیت تبدیل آنچه در ذهن است را به عمل دارد.
عاملی اظهار داشت: عصر جدید هم عصر الگوریتم است كه تمام فرآیندها را به سیستم تبدیل می كند برای اینكه جهان بعدی جهان سیستم هاست.
وی تصریح كرد: خلق سوژه جدید برای یك مساله جدید می تواند منفعت عمومی را به دنبال داشته باشد. در واقع فضاهای نو خصوصیاتی دارند كه می تواند منبعی انبوه برای ایجاد بستر نوآوری باشند.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان كرد: هر فرد می تواند سوژه یك شركت دانش بنیان باشد و هر سوژه می تواند گروه دانش بنیان را ایجاد كند.
وی تصریح كرد: ایجاد منابع انبوه یا كراد سورسینگ توجه به قابلیت بصری است برای اینكه در این دوره تنها توجه به سرمایه های انسانی و اجتماعی كافی نیست و باید به قابلیت ها دقت كنیم و ضروری می باشد این مساله به صورت فرهنگی نگاه نماییم.
عاملی با تاكید بر اینكه سرمایه فرهنگی سوژه مهمی است، اظهار داشت: حالا در فرهنگی هستیم كه استثناگرایی منشا نادیده گرفتن سرمایه های فرهنگی شده و بجای تعامل اجتماعی، سلطه اجتماعی به وجود آمده است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح كرد: حالا در مرحله ای هستیم كه جهان بدون دخالت آمریكا و جهان با دخالت آمریكا تقسیم شده است؛ جهان بدون دخالت آمریكا سالم تر، بهینه تر، خلاق تر و آرمانگراست اما با دخالت آمریكا قدرت خلاقیت از دست می رود.
وی با تاكید بر اینكه شورایعالی انقلاب فرهنگی به بار علمی، فناوری و فرهنگی در كشور توجه دارد اظهار داشت: در فناوری بدون استثنا دو حوزه «نهادسازی» و «خلق سیاست هایی در حوزه علم و فناوری» مورد توجه قرار گرفته و در این راستا حركت می كنند.
عاملی تصریح كرد: تمام ستادهای كشور، فرهنگستان ها و نهادهای جدید در حوزه های مختلف همچون علمی مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی هستند.
وی اضافه كرد: شورایعالی انقلاب فرهنگی تاكید دارد كه سند نقشه راهبردی جامعه علمی كشور كه شامل ۲۴ برنامه پیش بینی شده است، تا سال ۲۰۲۵ مورد پیگیری قرار دهد. بطور قطع در این راه استقلال جمهوری اسلامی ایران بعنوان محور اساسی مورد توجه شورا است.
وی تاكیدكرد: همه جهان به یكدیگر نیاز دارند و بدون سرمایه های اجتماعی علمی هیچ كشوری نمی تواند مسائل خودرا حل كند.
وی خاطرنشان كرد: جمهوری اسلامی ایران درصدد است همه ظرفیت های علمی را تامین كند تا استقلال كشور حفظ شود.
عاملی درباب استقلال كشور در زمینه تولید دارو اظهار داشت: هم اكنون ۹۵ درصد تولید دارو در داخل كشور انجام می شود.
به گفته وی در اوایل انقلاب سالانه هزار مقاله از طرف پژوهشگران كشور به چاپ می رسید اما در سال ۲۰۱۸ ایران به تولید ۵۰ هزار مقاله رسیده است كه این نشان داده است ظرفیت ها ۵۰ برابر طی ۴۰ سال شده است.
وی تصریح كرد: همین طور ۱۸ دانشگاه كشور جزو دانشگاه های برتر دنیا به حساب می آید و این نشان داده است ظرفیت های كشور در زمینه های مختلف همچون علمی افزایش یافته است.
عاملی اضافه كرد: امروزه ظرفیت شركت های دانش بنیان افزایش یافته است.
وی افزود: ظرفیت كشورهای آسیایی نیز افزایش یافته كه آسیای قدرتمند باید به این مساله توجه داشته باشد.


منبع:

1398/03/24
13:14:47
5.0 / 5
4234
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , چاپ , دانش بنیان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی