دلیل چهره دوگانه ماه كشف شد، برخورد با یك جرم آسمانی

دلیل چهره دوگانه ماه كشف شد، برخورد با یك جرم آسمانی بازار مقاله: تلاش های ستاره شناسان برای پی بردن به سبب تفاوت جدی دو رویه ماه سرانجام به نتیجه رسیده و آنها می گویند علت اصلی این مساله احتمالاً برخورد ماه با یك جرم آسمانی دیگر در ابتدای شكل گیری است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از نیواطلس، قسمتی از ماه كه از روی كره زمین قابل مشاهده می باشد، با بخش دیگر آن تفاوت های اساسی دارد. بررسی ها حاكیست كه بخش تاریك ماه پوسته ای ضخیم تر داشته و دارای یك لایه اضافی از مواد مختلف است. شبیه سازی های كامپیوتری كه در این زمینه توسط ناسا و با همكاری دانشگاه كلتك صورت گرفته، حاكیست یك انفجار بزرگ در ماه به دنبال برخورد آن با یك سیارك یا جرم دیگر سبب این تحول شده است. ناسا در سال قبل یك ماه وقت صرف نقشه برداری بسیار دقیق از كره ماه كرد و این داده ها تردیدی در تفاوت دوسویه ماه باقی نگذاشت. شبیه سازی برخورد سیارك یا سیاره كوچك با ماه نشان داده است برخی قطعات پراكنده شده به سبب این برخورد از یك سمت ماه جدا شده و به روی سمت دیگر آن فرود آمده و به تدریج جذب ماه شده اند و همین مساله پوسته بخش تاریك ماه را ضخیم تر كرده است.
۳۶۰ شبیه سازی برای درك بهتر برخورد مورد اشاره كه با سرعت های مختلف و با طراحی سیارك های متفاوت صورت گرفت، محققان را به این نتیجه رساند كه یك قطعه بزرگ سنگی به عرض ۷۸۰ كیلومتر در برخورد با ماه با سرعت ۲۲۵۰۰ كیلومتر در ساعت به شدت خرد شده است. همین طور امكان دارد قطعات سنگی كوچك تری با عرض ۷۲۰ كیلومتر با سرعت ۲۴۵۰۰ كیلومتر حركت كرده و چنین تأثیری بر جای گذاشته باشند. مجموعه این قطعات موجب شكل گیری یك لایه اضافی به ضخامت ۵ تا ۱۰ كیلومتر بر روی قسمت تاریك ماه شده اند. بررسی ها نشان داده كه در این بخش از ماه میزان بیشتری پتاسیم، فسفر و تنگستن وجود دارد.


منبع:

1398/03/01
23:52:32
5.0 / 5
4532
تگهای خبر: دانشگاه , شبیه سازی , كشف , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی