رئیس پژوهشكده علوم جوی:

دریاها و و رودبادها تأثیر زیادی در بارندگی اخیر داشتند

دریاها و و رودبادها تأثیر زیادی در بارندگی اخیر داشتند بازار مقاله: رئیس پژوهشكده علوم جوی اظهار داشت: دریاها و رودبادها (سرعت باد در جو) تأثیر زیادی در بارندگی های اخیر داشته اند و این موجب می شود كه یك ناپایداری رخ دهد.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، پروین غفاریان امروز در نشست تخصصی بررسی و تحلیل سیلاب های اخیر كشور در سواحل شمالی، جنوبی و دامنه های زاگرس و اثرات آن بر محیط زیست دریایی كه در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد، اظهار داشت: الگوهای جوی كه منجر به بارندگی های اخیر شده قویتر از حد نرمال بودند و این مورد طبیعی است.
وی با بیان اینكی بارندگی های اخیر ناشی از تغییر اقلیم نبوده است، اظهار داشت: همین طور عوامل انسانی در این بارندگی ها تأثیری نداشتند؛ به سبب اینكه شرایط جو تغییرپذیر است و مانند اثر انگشت می ماند، نمی توان آنرا پیش بینی نمود.
غفاریان با تاكید بر اینكه جو زمین سامانه بسیار پیچیده دارد كه عوامل انسانی نمی تواند در این سامانه ها تأثیر داشته باشند، اظهار داشت: دریاها و رودبادها (سرعت باد در جو) تأثیر زیادی در بارندگی های اخیر داشته اند و این موجب می شود كه یك ناپایداری رخ دهد.
به گفته وی جو زمین به صورتی است كه رویدادهای جوی با هم برهم كنش دارند؛ سرعت باد، ارتفاع، رطوبت، دما، همه پارامترهای جوی هستند كه در لایه های زمین تاثیرگذارند.
رئیس پژوهشكده علوم جوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به اینكه تأثیرات این پارامترها بر لایه لایه زمین قابل پیش بینی نیست، بیان داشت: بدین ترتیب نمی توان اظهار داشت كه بارندگی های اخیر اثر پروژه هارپ بوده است؛ برای اینكه این پروژه شاید بر لایه سطحی زمین تأثیرگذار باشد و مستقیماً نمی تواند به لایه های زیرین نفوذ كند.
غفاریان با اشاره به اینكه وجود دریاها در آب و هوای كشور تأثیر زیادی می گذارد، اظهار داشت: همین طور ارتفاعات البرز و زاگرس بر آب و هوای كشور و میزان بارندگی تأثیرگذار هستند، از این رو پیش بینی های جوی را با چالش مواجه می كنند.
به گفته رئیس پژوهشكده علوم جوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، وضعیت بارش بیشتر از ۱۵۰ میلی متر بوده است.

1398/01/26
15:05:54
5.0 / 5
4597
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی