گزارش علمی مهر؛

تقویم نجومی فصل بهار، اوج ۲ بارش شهابی طی ۳ماه

تقویم نجومی فصل بهار، اوج ۲ بارش شهابی طی ۳ماه بازار مقاله: در تقویم نجومی فصل بهار پیش بینی شده كه ۲بارش شهابی رخ می دهد همین طور در این فصل شاهد بیشترین نزدیكی سیاره مشتری با زمین خواهیم بود.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، اخترشناسی، ستاره شناسی یا نجوم به دانش بررسی موقعیت، تغییرات، حركت و خاصیت های فیزیكی و شیمیایی «پدیده های آسمانی» همچون ستاره ها، سیاره ها، دنباله دارها، كهكشان ها و پدیده هایی مانند شفق قطبی و تابش زمینهٔ كیهانی گفته می شود كه منشأ آنها در خارج از جوّ زمین است. خیلی از افراد علاقمند به رصد رویدادهای نجومی هستند كه در كشور ما هم منجمان آماتور و حرفه ای این رویدادها را دنبال می كنند.
كشور ما ایران هم از نظر نجوم شرایط خوبی دارد از این رو می توان خیلی از رویدادهای نجومی را به راحتی رصد كرد. در همین راستا در صدد برآمدیم تا رویدادهای نجومی فصل بهار سال ۹۸ را اعلام نماییم.
پنجشنبه ۲۲ فروردین
عطارد به حداكثر كشیدگی غربی می رسد و بهترین زمان برای رصد سحرگاهی آن در افق شرقی پیش از طلوع خورشید است.
۲ و۳ اردیبهشت
در این تاریخ بارش شهابی شلیاقی رخ می دهد. اوج بارش شهابی شلیاقی با ۲۰ شهاب در ساعت است. بارش شهابی شلیاقی یكی از بارش های شهابی سالانه است كه كانون بارش آن در صورت فلكی شلیاق به نظر می آید. این بارش شهابی معمولاً در اردیبهشت به اوج خود می رسد و از تودهٔ ذرّات باقی مانده از دنباله دار C/۱۸۶۱ G۱ كه سال نجومی ای حدود ۴۱۵ سال خورشیدی دارد و در سال ۱۸۶۱ میلادی پیدا شد، منشأ می گیرد.
نرخ ساعتی سر سویی اوج این بارش معمولاً حدود ۲۱ است امّا گاهی از ۱۵۰ بیش تر می شود.
۱۶ و ۱۷ اردیبهشت
اوج بارش اِتا دَلوی با ۳۰ شهاب در ساعت برای اهالی نیم كره شمالی در این تاریخ رخ می دهد. بارش شهابی اتا دلوی بارش شهابی است كه هر سال در فصل بهار روی می دهد و معمولاً در حدود روز ۱۶ ماه اردیبهشت به اوج خود می رسد.
نرخ ساعتی سر سویی اوج آن معمولاً حدود ۶۰ است. دنباله دار هالی كه معمولاً حدود هر ۷۸ سال یك دفعه به حضیضش با خورشید می رسد و در سال ۱۹۸۶ میلادی به حضیضش با خورشید رسید این بارش و بارش شهابی جباری را به وجود می آورد.
در اوقات اوج این بارش سرعت میانگین شهاب ها معمولاً حدود ۶۶ كیلومتر بر ثانیه است. كانون این بارش در اوقات اوج معمولاً میلی حدود °۴.۰- و بعدی حدود °۸.۳۸۸ دارد و در نتیجه خیلی نزدیك ستاره اتا دلو است و بنا بر این این بارش شهابی، بارشِ اتا دلوی نام دارد. این بارش با عدد ۳۱ جدول بارش های شهابی IAU هم شناخته می شود.
دوشنبه ۲۰ خرداد
سیاره مشتری در مقابله قرار دارد. در این حالت مشتری در نزدیكترین فاصله خود از زمین در ضمن سال است، بر همین مبنا در درخشنده ترین حالت خود هم قرار دارد و در تمام طول شب در آسمان است.
جمعه ۳۱ خرداد
انقلاب تابستانی در ساعت ۲۰: ۲۶ به وقت تابستان ایران رخ می دهد. انقلاب تابستانی یا خوریستان تابستانی اوج ارتفاع خورشید در یكی از نیمكره های عرضی (شمالی یا جنوبی) كره زمین و در نتیجه طولانی ترین روز سال در آنجاست.

1398/01/18
13:23:31
5.0 / 5
4674
تگهای خبر: فیزیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی